Köpeklerin Duygularını İnciten Davranışlar Nelerdir?

Köpeğine ne kadar değer verdiğini biliyoruz. İstemeden sebep olacağın kalp kırıklıklarını da bu yazımız ile önlemek istedik. Köpeklerin duygularını inciten davranışlarını öğrenmek, onunla arandaki bağı güçlendirir. Haydi, öğrenelim öyleyse!

köpeklerin duygularını

 

 

Tüylü dostunu mutlu etmek için elinden gelen her şeyi yaparsın değil mi? Sonuçta, yavruna bayılıyorsun. Ancak bazen köpek sahipleri, tüm iyi niyetlerine rağmen köpeklerinin duygularını incitir. Bu davranışlar kasıtsız olsa da, ona olan davranışlarının farkına varman gerek. İşte, köpeklerin duygularını inciten davranışlar…

Köpeğinin Duygularını İncitmen Mümkün Mü?

Evet! Uzmanlara göre, köpekler biz insanların deneyimlediği beş temel duyguyu deneyimleyebilir: korku, öfke, iğrenme, neşe ve üzüntü. Ayrıca; heyecan, sıkıntı, hoşnutluk, endişe, utangaçlık, beklenti ve hatta aşk gibi daha incelikli duyguları dahi hissedebiliyor.

Eğer bir benzetme yapacak olursak, köpeklerin duygusal gelişimi 2 yaşındaki bir çocuk ile kıyaslanır. Bu nedenle, insanlar kadar karmaşık duygulara sahip değiller. Yine de, köpeğinin duygularını incitmek mümkün.

Köpeklerin Duygularını İnciten Davranışlar

1. Ona Yeterince İlgi Göstermemek

Yoğun hayatlarımıza kendimizi kaptırdığımız zaman, köpeklerimizin dikkat ihtiyacını bazen gözden kaçırıyoruz. Ama onlar sevgimizden ve arkadaşlığımızdan beslenir. Aşırı havlama, yıkıcı davranış veya geri çekilme gibi duygusal sıkıntı belirtileri, kendilerini ihmal edilmiş hissettiklerini gösterdikleri bazı davranışlar. Bu nedenle, onları sevgiye boğmak ve oynamak için kaliteli zaman ayırmayı ihmal etme.

2. Sert veya Tutarsız Eğitim Yöntemleri Kullanmak

Herkes uslu bir yavrusu olsun ister. Ancak cezaya dayalı eğitim kullanmak onların duyguları üzerinde kalıcı bir olumsuz etki bırakır. İkramlar ve övgüler gibi olumlu pekiştirmeler harikalar yaratır! Güven ve olumlu bir bağ oluşturmaya odaklanarak, eğitim ikiniz için de keyifli bir deneyim haline gelir.

köpeklerin duygularını

3. Köpeğini Uzun Süre Yalnız Bırakmak

Köpekler de bizim gibi sosyal canlılar! Onları uzun süre yalnız bırakmak, yalnızlığa ve izolasyona yol açar. İnsan etkileşimi olmadan saatler geçirdiğini hayal et. Yalnız kalmak ne kadar da sıkıcı değil mi? Bu nedenle, mümkün olduğunca ona aktiviteler yarat. Eğer kendi vaktin yoksa onu gezdirip eğlendirecek birinden yardım al.

4. Köpeğinin Beden Dilini Görmezden Gelmek veya Yanlış Yorumlamak

Tüylü dostlarımız vücut diliyle iletişim kurar ve bunu anlamak çok önemli. Kaygılı, korkmuş ya da stresli oldukları zaman; saklanma, aşırı nefes alma ya da göz temasından kaçınma gibi işaretler verirler. Dikkatini ver, sinyallerine saygı göster ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için ona yardım et.

5. Yetersiz Zihinsel ve Fiziksel Uyarım Sağlamak

Can sıkıntısı köpekler için gerçek bir sorun. Mutlu kalmak için zihinsel ve fiziksel zorluklara ihtiyaçları var. Öyleyse monotonluğu bırakalım! Yapboz oyuncaklarla zihnini meşgul et ve onlara yeni numaralar öğret. Düzenli egzersiz ve saklambaç gibi teşvik edici oyunlar, onları fiziksel olarak formda ve zihinsel olarak iyi tutar.

6. Yeterli Sağlık Hizmeti Almamak

Köpeğinin sağlık ihtiyaçlarını ihmal etmek, onlara daha fazla acı verir. Düzenli veteriner ziyaretleri, aşılar ve önleyici bakım mutluluklarını sağlar. Unutma ki, yavru köpeğin acı çekerken konuşamaz, bu nedenle proaktif ol ve herhangi bir rahatsızlığı derhal gider.

Köpeğini Mutlu Etmek İçin Yapman Gerekenler

Artık tüylü dostunun duygularını anlama konusunda bir profesyonelsin. Unutma ki, köpekler sadece evcil hayvan değil, aynı zamanda ailenin bir parçası! Onlara hak ettikleri ilgiyi, sevgiyi ve ilgiyi vererek duygusal sağlıklarına öncelik ver.

Paylaşan heymypet