Köpeklerin Dünyayı Görme Şekli

Köpeklerin dünyayı nasıl gördüğünü biliyor musun? Acaba onlar da dünyaya bizim baktığımız pencereden mi bakıyorlar? Haydi, köpeklerin dünyayı görme şekillerini birlikte öğrenelim!

köpeklerin dünyayı

 

 

Köpeğinin olayları senin gördüğün gibi görüp görmediğini hiç merak ettin mi? Köpeklerin insan dostlarına göre daha az renk gördükleri doğru olsa da, yine de hayatı renkli ve benzersiz bir şekilde deneyimliyorlar. Ancak görüşteki bu farklılıklar, etkileşimleri, oyuncak tercihlerini ve köpeklerin dünyayı görme biçimini etkiliyor.

Köpekler Renk Körü Mü?

Bunun cevabı karmaşık. Renkli görme, gözdeki ışık dalga boylarını algılamaya yardımcı olan, renklere bölünmüş koni hücrelerinin sayısı ile belirlenir. İnsanların kırmızı, mavi ve yeşil dalga boyları arasındaki farkları belirlemelerine izin veren üç konisi olur. Buna karşılık, bazı karides türlerinin 12’ye kadar farklı koni hücresi var. Bu da onların daha geniş bir renk yelpazesini ve hatta UV ışığını görmelerine olanak tanır.

Köpekler, bir insan kadar çok rengi göremeseler de, renk körü değil. Köpekler, mavi ve sarı ışık spektrumlarını görmelerine yardımcı olan yalnızca iki koni hücresine sahip. Rengi görürler, bu insan gözünün algılayabileceğinden çok daha küçük bir aralık. Köpekler için kırmızılar ve yeşiller bunun yerine mavi, kahverengi veya grinin tonları olarak görünür.

köpeklerin dünyayı

Köpeğin Dünyayı Nasıl Görüyor?

Renkli görme, görebilmenin tek parçası değil. Köpeğinin gözlerinin konumu, bir insanın 180 derecelik alanına kıyasla, etraflarında 270 dereceye kadar daha geniş bir görüş alanına sahip olmalarını sağlar. Bu onların daha fazlasını görmelerine izin verirken, derinlik algılarını daha az doğru hale getirir. Köpekler ayrıca hareketi algılama ve düşük ışıkta görme konusunda insanlardan çok daha iyi. Kediler gibi, köpeklerin de gözlerinin arkasını kaplayan ve karanlık durumlarda daha fazla ışığın yansımasını sağlayan bir tapetum lucidum olur. Geceleri o ürkütücü parıltıyı köpek gözlerine veren şey bu.

Bununla birlikte, köpeğinin dünyayı algılamasındaki tek faktör görme değil. Daha iyi koku alma ve işitme duyuları, onlara ekstra algılama becerileri kazandırır. Bu sayede güçlü kokan veya yüksek sesle gıcırdayan şeyleri daha heyecanlı hale getirir.

Köpeğinin Viizyonu Tercihlerini Nasıl Etkiler?

Köpeğinin neden tenis toplarını veya yüksek sesle gıcırdayan oyuncakları sevdiğini hiç merak ettin mi? Her şey dünyayı nasıl algıladıkları ile ilgili. Tenis topları, parlak sarı tonları nedeniyle köpeğin için daha kolay fark ediliyor. Ekstra kokulu veya gürültülü oyuncaklar, diğer duyuları için ekstra bir eğlence katmanı sağlar. Lazer işaretçiler, fırlatılan toplar veya frizbiler gibi hareket eden nesneler de köpeğinin hareketi algılama yeteneğini ve kovalama içgüdüsünü harekete geçirir.

Özellikle köpeğine hitap eden oyuncakları seçmek önemli. Golden Retriever gibi bir tür dostun varsa, kolayca tespit edilip peşinden koşan bir top, sabit bir doldurulmuş oyuncaktan daha çekici olur. Köpeğin yemek motivasyonuna sahipse, içi ikramlarla doldurulabilen hareketli parçalara sahip yapboz oyuncakları; zihnini, vücudunu ve kokulu ödüller arzusunu harekete geçirmeye yardımcı olur.

Köpeğinin dünyayı senden nasıl farklı gördüğünü bilmek, yeni bir favori oyuncağı veya ödülü seçerken yardımcı olur. Ayrıca köpeğinin nasıl düşündüğünü ve etrafındaki dünyayla nasıl etkileşim kurduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Paylaşan heymypet