Köpeklerin Diş Bakımı Hakkında Bilmen Gerekenler

Köpeğinin genel sağlığını iyi tutmak istiyorsan önce dişlerle başlaman gerek. Peki, bu konuda yeterince bilgi sahibi misin? Köpeklerin diş bakımı nasıl yapılmalı?

köpeklerin diş

 

 

Diş rutini, evcil hayvanının genel sağlığının kritik parçası olarak kabul edilir. Bununla birlikte, köpeğinin yaşamının farklı aşamalarında farklı diş bakımı türlerine ihtiyacı olacak. Peki, sen köpeklerin diş bakımı hakkında neler biliyorsun?

Örneğin yavru dişlerin minesi yetişkin dişleri kadar güçlü değil. Bu, dişlerini hassas, savunmasız ve ekstra bakıma ihtiyaç duyan hale getirir. Ancak bazı yetişkin köpek diş bakımı tedavileri için yeterince güçlü deği. İyi haber şu ki, köpek yavruları, bir ağız sağlığı rutinini dahil etmenin daha kolay olabileceği bir öğrenme aşamasındadır.

Bu arada, yetişkin köpek dişleri çok daha az kırılgan olduğundan daha titiz bir diş rutinine dayanabilir. Yetişkin köpeklerin dişlerinin bakımı özellikle önemli. Çünkü hayatlarının geri kalanında onlara ihtiyaç duyarlar; yetişkin insan dişleri gibi, tekrar büyümezler.

Daha yaşlı köpeklerin diş sorunları riski daha yüksek. Çünkü dişleri daha kırılgandır ve zamanla aşınmıştır.

Köpek Dişleri

Yavru dişlerin bakımı zor olur. Yavru köpeklerin ağızları ve dişleri sürekli olarak büyür ve değişir, bu da onların diş sağlığına dikkat etmeyi özellikle önemli hale getirir.

Üç ila dört haftalıkken, yavru köpeğinin ilk dişleri çıkmaya başlamış olmalı. Tıpkı insanlar gibi, köpekler de yetişkin dişleri çıkmadan önce bir dizi yavru diş çıkarır.

Yavru dişleri çıktıktan sonra yaklaşık 3-4 ay sonra dökülmeye başlar ve yetişkin köpek dişleri yerlerini almaya başlar. Köpeğinin yavru dişlerinin varlığına rağmen, onlara bakmak yine de önemli.

Ne de olsa, bu genç yaşta yavru köpekler çevrelerindeki çevre hakkında bilgi edinmek için ağızlarına bir şeyler atarlar. Bu, yetişkin dişleri kadar güçlü olmadıkları düşünülürse, çok fazla kullanıldıkları ve çok fazla aşınma ve yıpranmaya maruz kaldıkları anlamına gelir.

Aşağıdaki ipuçları, yavru köpeğinizin dişlerini ilk yıllarında sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

köpeklerin diş

Köpeklerin Dişlerini Sağlıklı Tutmanın İpuçları

Dişleri düzenli olarak kontrol edin: Yavru köpeğinin dişleri sürekli değiştiğinden, onları sık sık kontrol etmen önemli. Bu, köpeğinin ağzında gelişen anormal bir ısırık (maloklüzyon) veya diğerleriyle birlikte düşmeyen kalıcı bir süt dişi gibi herhangi bir diş durumunun erken belirtilerini belirlemeni sağlar.

Yavru köpeğine oyuncaklar ver: Yavru köpeğin diş çıkarma sürecinden geçerken oyuncakları çiğnemek önemli. Sadece dişlerini temiz tutmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda diş çıkarma ağrısını da hafifletecek. Yavru köpeğin için bir çiğneme oyuncağı seçerken, yetişkin köpek oyuncaklarına karşı köpek oyuncaklarına bakarak yaşına uygun bir oyuncağı bulmaya çalış. Yumuşak ama dayanıklı ve yavru köpeğinin yutamayacağı kadar büyük, ancak ağzına sığamayacak kadar büyük olmayan bir oyuncak arasan iyi olur.

Veterinerini kontrolde tut: Yaklaşık üç ila dört ay sonra, yavru köpeğinin dişleri düşmeye başlamalı. Yavaş dökülebilecek inatçı süt dişlerine dikkat et ve endişeleniyorsan veterineriyle iletişime geç. Bu arada, her kontrolde yavru köpeğinin diş gelişimi hakkında konuş.

Dişlerini fırçala: Yavru köpeğinin dişlerini küçük yaşlardan itibaren fırçalamak, köpek diş sağlığının önemli bir parçası. Sadece dişlerini sağlıklı tutmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genç yaşlardan itibaren fırçalama fikrine alışmalarını da sağlar. Parmaklarını yavaşça yavru köpeğinin ağzına sürterek başla. Yavru köpeğin buna alıştıktan sonra, parmağına diş macunu ve sonunda bir diş fırçası kullanmaya başla. Ayrıca parmağının etrafına gazlı bez sarabilir ve onları alıştırmak için dişleri ve diş etleri boyunca gezdirebilirsin. Her temizlik seansından sonra köpeğini övmeyi ve ödüllendirmeyi unutma.

Diş sağlığını her yıl veterinerle kontrol et: Diş sağlığı tartışmalarını köpeğinizin yıllık muayenesinin bir parçası haline getirme alışkanlığını edinin. Veteriner hekimlerden görüşlerini ve geri bildirimlerini istemek, yavru köpeğinizin ağız sağlığını yetişkinliğe kadar iyi durumda tutmanıza yardımcı olabilir.

Yetişkin Köpek Dişleri

Köpeğinin yetişkin yaşamı, ırkına bağlı olarak yaklaşık 12 aylıkken başlar. Bu sırada, uygun bakıma ihtiyaç duyan tam bir kalıcı diş setine sahip olması gerekir. İşte bunu etkili bir şekilde yapmanın birkaç yolu:

Köpeğinin dişlerini temizleme: Köpeğin yetişkinlik aşamasına geçtiğinde, dişlerini fırçalamak daha da önemli. Köpeğinin dişlerini her gün fırçalamaya çalışmalısın. Ancak bunu haftada iki kez yapmak bile diş sağlığında fark yaratabilir. Köpeğinin dişlerini temizlerken fırçayı 45 derecelik bir açıyla tutmaya çalış.

Diş temizleme randevusu ayarla: Bazı köpeklerin hiçbir zaman profesyonel bir diş temizliğine ihtiyacı olmayabilirken, diğerleri birkaç yılda bir ihtiyaç duyabilir. Anestezi altında yapılan bu temizlikler, plak birikimini ve tartarı temizlerken veterinerinin köpeğinin ağız sağlığı hakkında daha iyi bir genel bakış elde etmesine yardımcı olur.

Yaşlı Köpek Dişleri

Büyük köpeğinin dişlerini ve diş etlerini sağlıklı ve güçlü tutmak çok önemli. Yaşlı köpeklerin, genç köpeklere göre diş eti rahatsızlıklarına sahip olma riski daha yüksek olur. Yaşlı köpeklerde yaygın diş sorunları şunları içerir:

Çürükler: Yaşlı köpeklerde daha sık görülebilen diş çürümeleridir. Ağrıya ve diş kaybına yol açabileceklerinden, köpeğinin ağzını düzenli olarak diş minesinde veya dişin koyu veya çürümüş görünen bölgelerinde donuk noktalar için kontrol ettiğinden emin ol.

Köpek diş çekimi: Köpekler yaşlandıkça bazı dişlerinin çekilmesi gerekebilir. Diş çekimi ihtiyacı genellikle kırık veya çatlak dişlerden, diş kökü enfeksiyonlarından veya apselerden kaynaklanır. Bu işlem genel anestezi içerir. Diş çekiminin gerekli olabileceğini düşünüyorsan, veterineriyle konuş.

Köpeğinin her zamanki diş rutinini, yavruluktan yaşlılık yıllarına kadar uyguladığınızdan emin olmak, bakımın önemli bir parçası. Bu, düzenli fırçalama ve gerekirse diş durulamalarının kullanılması anlamına gelir. Günlük diş çiğnemenin de olumlu etkileri olabilir.

Paylaşan heymypet