Köpeklerin Çok Uyuması Hakkında Bilmen Gerekenler

Köpekler genel olarak uykucu canlılar olsa da aşırı uyuma davranışı göstermesi birden fazla sorunu işaret ediyor olabilir. Birlikte köpeklerin çok uyuması hakkında derinlemesine bir araştırmayı aydınlatalım…

köpeklerin çok uyuması

 

 

Köpeğinin gün boyunca genellikle uyuduğunu fark edersen, endişelenme. Köpeklerin gece boyunca uyuması normal olsa da, birçok köpek de günün çoğunu uykuda geçirir. Ancak aşırı uyku, yavru köpeğin için bir sorun haline geldiyse, bunun temeline inmenin zamanı gelmiş demek oluyor. Biz de bu durumda köpeklerin çok uyuması sorununu aydınlatacağız.

Uyku düzenindeki değişiklikler, yaşlanmanın veya hastalığın bir sonucu. Bu nedenle köpeğinin uyku döngüsünü yakından takip etsen iyi olur. Köpeğini gün boyunca uyanık tutmak için aktiviteler düşünmen iyi bir fikir.

Köpekler Neden Çok Uyur?

Çalışmalar, birçok köpeğin 24 saatlik bir döngüde ortalama en az 11 saat uyuduğunu gösteriyor. Ek olarak, günün en küçük kısmı aktiviteye ayrılsa da birçok kez dinlenme molaları verirler.

Çoğu köpek rahat olduklarında daha fazla uyur. Çünkü, aktif olmaları için iyi bir motivasyonları yoktur. Akıllı telefonları, işleri veya ev ödevleri olmadığı için… Özellikle evde yalnızlarsa, uyumak onlar için günü geçirmenin bir yolu.

Köpeğinin ne kadar uyuduğu çeşitli faktörlere bağlı:

 • Çok genç yavrular ve yaşlı köpekler muhtemelen zamanlarının çoğunu uykuda geçirir.
 • Aşırı kilolu ve hasta köpekler de sağlıklı köpeklerden daha fazla uyur.
 • Bazı türler daha fazla uyumaya eğilimli olur. (Örneğin; Bernese) 

Elbette saatlerce uyuklamak da bir sağlık sorununun işareti. Pek çok hastalık ve yaşa bağlı sorun, uyku düzeninin değişmesiyle birlikte gelir.

Çoğu durumda, günde 12 saat uyuyan bir köpek endişelenecek bir şey değil. Bu normal! Ancak, köpeğinin uyku miktarında ani bir değişiklik fark edersen durum değişir. Aşırı uykunun potansiyel sorunların bir işareti. Bu endişelerini geçirmek için de veterineriyle konuşmak en iyisi.

Köpeğinin Gününü Nasıl Daha Heyecanlı Hale Getirebilirsin?

Köpeklerin günün uzun sürelerinde yalnız kaldıklarında sıkılmaları yaygın bir durum. Köpeğinin günlerini uyuyarak geçirdiğini hissediyorsan başka ne yapabileceğini düşün.

Köpeğinizin gün boyunca uyanık ve aktif kalmasına yardımcı olmanın bazı yolları var. Mesela birçok ilginç oyuncak, oyun ve aktivite sağlamak. Yapboz oyuncakları, yavru köpeğini meşgul etmenin harika bir yolu olacak. Yiyeceklerini saklamanın süper kolay yollarından bulmaca oyuncakları, köpeğinin gün boyunca aktif kalmasına yardımcı olur. Bir köpek kamerası kullanmayı düşün. Çünkü köpeğini kontrol etmek istersen yapboz oyuncakları ile oynayıp oynamadığına bakabilirsin.

Ayrıca, öğlen köpek yürüyüşleri ve sabahları ve akşamları daha uzun süreli egzersizlerle köpeğinin gününü renklendirebilirsin. Bazı köpekler, gün boyu diğer köpeklerle oynayabilecekleri bir köpek bakım ortamının da keyfini çıkarmayı çok ister.

Yapacak heyecan verici şeyler varken bile köpeğinin uyuduğunu fark edersen veterinere gitmeniz en iyisi.

köpeklerin çok uyuması

Ne Zaman Yardım Alınmalı?

Genel olarak, köpeğinin günün bir bölümünü uyuyarak veya dinlenerek geçirmesi oldukça normal. Bununla birlikte, çok fazla uyku köpeğinin sağlığıyla ilgili bir sorunun işareti.

Köpeğinizin çok fazla uyuduğunu gösteren birkaç belirti var:

 • Uyku düzeninin değişmesi
 • Yapacak daha iyi bir şey olduğu zaman bile uyuması
 • Uykusunun yemek yemesini bile engellemesi
 • Uykudan zor uyanması

  Uykudaki artış, aşağıdakiler gibi diğer fiziksel semptomlarla birlikte gelir:

 • Topallama
 • Yürüme, koşma veya zıplama isteksizliği
 • Yeme, idrara çıkma veya dışkılamada bir artış veya azalma
 • Kusma, ishal, öksürük veya nefes almada zorluk

  Uykudaki artış, aşağıdakiler gibi diğer davranış problemleriyle birlikte gelir:

 • Köşelere veya duvarlara bakmak
 • Saldırganlık veya korkululukta bir artış

Bu belirtilerin bazıları, özellikle yaşlı köpeklerde zamanla yavaş yavaş gelişmiş olur. Köpeğini altın yıllarında daha rahat hale getirmenin yollarını keşfetmek için veterineriyle en hızlı şekilde görüş.

Veterinerinin muhtemelen birçok sorusu olacak. Hatta bazı testler yapması gerekecek. Daha fazla uyuyan veya kalkmak istemeyen köpekler; artrit veya daha akut yaralanmalar gibi ağrı veya ağrılardan, hipotiroidizm veya diyabet gibi endokrin bozukluklardan veya kalp hastalığı, nörolojik problemler veya diğer durumlarla ilgili başka tıbbi durumlara sahip olabilir.

Tam bir fizik muayene, kan tahlili ve muhtemelen diğer testleri içerecek olan veterinerinizden kapsamlı bir tetkik almak, sebebi ortaya çıkarmaya ve yavru köpeğinizin yeniden en iyi şekilde hissetmesine yardımcı olacak.

Köpeğinin uyku düzenini ve diğer semptomları takip etmeye çalış. Sağlıklı bir kiloda olduğundan ve yalnız kaldığı zamanı zenginleştirmek için gün içinde yapacak çok şeyi olduğundan emin ol. Hala alışılmadık bir miktarda uyuyorsa, veterineri görme zamanı gelmiş demek oluyor.

Paylaşan heymypet