Köpeklerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Sen de bizim gibi köpeğinin yüzüne baktığında her santimetrekaresine karşı sevgi doluyorsun değil mi? Peki köpeğinin yüzüne baktığında ilk dikkat çeken şeylerden biri olan bıyıklarının ne işe yaradığını hiç merak etmiş miydin? Uzun cevabı aşağıda vereceğiz ama kısa cevap: Köpeklerin bıyıkları dünyayı algılamalarına yardımcı oluyor.

Köpeklerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Köpeklerin bıyıkları ne işe yarar? Live Science’a göre, köpeklerin teknik adı “vibrissae” olan bıyıkları ve kaşları vücutlarının geri kalanını kaplayan tüylerden farklı bir yapıda. Uzun ve sert olmalarının yanı sıra köpeklerin bıyıkları derinin derinliklerinde sinirlerle dolu bölgelere kadar uzanıyor. Bıyıklar bir mama kabına ya da bir insanın eline değdiklerinde, beyne köpeğin önündeki şeyin ne olduğunu anlamasını sağlayacak bazı mesajlar gönderiyor. O yüzden köpeklerin bıyıkları ne işe yarar söyleyelim:onlar için bir çok şeye!

Hatta köpeklerin bıyıkları temas etmeden bile birçok şeyi algılayabiliyor diyebiliriz. Örneğin havadaki minik dalgalanmaları hisseden bıyıklar köpekleri yakınlardaki tehditlere karşı uyarabiliyor. Uzmanlar köpeklerin bıyıklarını hassaslık anlamında insanların parmak uçlarıyla kıyaslıyor.

KÖPEKLERİN BIYIKLARI BİR İLETİŞİM METODU

İnsanlar ve köpekler çevrelerini farklı algılıyorlar. Köpeklerin dünyayı siyah-beyaz gördüğü efsanesi doğru olmasa da insanlardan daha az rengi algıladıkları doğru. Görüşleri de insanlar kadar keskin değil. Ancak dokunma duyusu sayesinde bu eksikliklerini kapatabiliyorlar. Bıyıkları sayesinde köpekler karanlıkta yollarını bulabiliyor, küçük alanların ebatlarını tahmin edebiliyor, tehlikeden kaçınabiliyor ve avlarını takip edebiliyor.

Ev köpekleri ise bıyıklarından hayatta kalmak için faydalanmıyor belki ama iletişim için yine bu tüyleri kullanıyorlar. Bıyıkları fırça gibi olan ve öne bakan bir köpek kendini tehdit altında hissettiğini anlatmaya çalışıyor.

KÖPEKLERİN BIYIKLARI KESİLİRSE NE OLUR?

Bu arada aklına “Köpeğimin bıyıklarını kesmeli ya da kısaltmalı mıyım?” gibi bir soru da geliyor olabilir. Veterinerler bu soruya “Kesinlikle hayır” yanıtını veriyor. Çünkü bıyıkların kesilmesi köpeklerin kendilerini rahatsız hissetmelerine ve dengelerini yitirmelerine sebep oluyor. Ancak çok fazla endişelenmeye de mahal yok, çünkü kesilen bıyıklar kısa süre içinde geri uzuyor.

Paylaşan heymypet