Köpekleri Neden Kısırlaştırmamız Gerekir?

Köpekleri neden kısırlaştırmamız gerektiğini biliyor musun? Bilinçli bir ebeveyn olmanın kuralları arasında ilk sırada gelen bu detay hakkında bilgi sahibi olman çok önemli. Sayısız faydası olan kısırlaştırma hakkında seni bilgilendirecek bir yazı hazırladık.

Köpekleri neden kısırlaştırmamız

 

 

Köpekleri kısırlaştırmanın faydaları sadece diğer köpekleri kapsamaz. Kendi köpeğin de prosedürden faydalanır. Kısırlaştırma, potansiyel olarak ölümcül birçok hastalığı, istenmeyen davranışları ve köpekler arasındaki çatışmaları önler. İşte köpekleri neden kısırlaştırmamız gerektiği hakkında tüm detaylar…

Kısırlaştırma Köpeğin İçin Neden Önemli?

Kısırlaştırma veya kısırlaştırma prosedürünün ana yararı, köpeğinin herhangi bir yavru doğurmaması ve aşırı evcil hayvan popülasyonu sorununa katkıda bulunması. Ancak, bu prosedürlerin kendi köpeğin için de önemli olmasının pek çok nedeni var.

İşte köpekleri kısırlaştırmanın birkaç iyi sebebi:

Kanser risklerini azaltır: Dişi bir köpek ilk kızgınlığından önce kısırlaştırılırsa meme kanseri olma şansı neredeyse ‘hiç’ seviyesine düşer. İlk etaptan sonra şans sadece yüzde yedi, ikinci etaptan sonra ise yüzde 25. Üstelik yumurtalık veya rahim kanseri riskini de tamamen ortadan kaldırır.

Tehlikeli enfeksiyonları önler: Kısırlaştırma, rahmin yaygın ve yaşamı tehdit eden bir enfeksiyonu olan ‘pyometrayı’ önler. Orta veya daha yaşlı dişiler, bir kızgınlık döngüsünden yaklaşık altı hafta sonra bu hastalığa yakalanır. Enfeksiyonun acil tedavisinde de köpeğinin kısırlaşması gerekir.

Büyük sağlık sorunlarını önler: Kısırlaştırma, bazı testis ve anüs kanserlerini önler. Erkek köpeklerde de bazı önemli prostat problemlerini önlemeye yardımcı olur.

Davranış sorunlarını azaltır: Erkekler kısırlaştırmadan sonra genellikle daha az saldırgan olur. Beyinlerini tıkayan o testosteron olmadan, ortalıkta dolaşma ihtimalleri daha düşük. Buna karşılık, dışarı çıkmak için böyle kaçış sanatçısı gibi davranmazlar. Ayrıca etrafa koku bırakma ve diğer (sürtünme vb.) davranış sorunları da önlenir. Bu davranışların bir kısmını hâlâ görmen mümkün. Sadece önceki kadar fazla görmeyeceksin.

Kısırlaştırmanın yapmayacağı şey, dişi köpeğini menopoza sokmak. Köpekler asla menopoza girmezler.

Köpekleri neden kısırlaştırmamızKöpeğinin Kısırlaşma Zamanı Ne Zaman?

Yavru köpekler genellikle sekiz haftalık olduktan sonra herhangi bir zamanda kısırlaştırılmasında sakınca yok. Birçok insan, köpeğin cinsel olarak olgunlaşmasından öncesine veya hemen sonrasına kadar bekler. 

Dişiler, ilk kızgınlık döngülerinden önce kısırlaştırılırlarsa ek sağlık yararları elde ederler. Köpeğini kısırlaştırmak için uygun zaman hakkında veterineri ile görüşmen gerekir.

Aşırı kilolu veya sağlıksız köpekler gibi yetişkin veya yaşlı köpekler, ameliyattan kaynaklanan komplikasyonlar için biraz daha yüksek risk taşır. Veterineri bu riskleri azaltmaya yardımcı olur. ve Ameliyat sonrası bakım için köpeğinin iyileşmesine yardımcı olacak bilgileri de seninle paylaşır. Prosedürün faydaları genellikle bu risklerden ağır basar.

Prosedürün Planlanmasıyla İlgili Hususlar

Ameliyatı planlarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlar:

Genel sağlığı: Hormonlar vücut yapısını etkiler. Köpekler, ergenliğe ulaşmadan önce kısırlaştırılırsa aslında daha büyük olma eğiliminde olurlar. Bazen bu, düzensiz kemik büyümesine bile yol açar. Bu konuda veterinerine mutlaka danışman gerek. 

Kişiliği: Kısırlaşma sonrası köpeklerdeki kişilik değişikliği çok çok nadir görülen bir durum. Muhtemelen değişmeyecek. Ancak, yine de veterinerinden bu konuda bilgi almak istemen çok normal.

Sağlık riskleri ve özel tıbbi durumlar: Köpeği gençken ameliyat etmek daha güvenli olur. Ancak daha küçük hastalarda anestezi verildiği zaman hipotermi ve hipoglisemi ile ilgili sorunlar daha yüksek risk taşır. Veterineri bu komplikasyonları izleyebilecek ve tedavi sağlar. Yine de aklında soru işareti kalmaması için bu endişelerini veterineri ile paylaş. Sana en güzel önerileri ve bilgileri o verir. 

Bağışıklık sistemi: Daha genç hastaların bağışıklık sistemleri olgunlaşmamış olur. Bu durum, ameliyat sonrası enfeksiyonlar veya başka sorunlar gelişirse endişe kaynağı olur. Evde bakım için veterinerinin talimatlarını dikkatli dinle. Köpeğinde veterinerin bahsettiği olumsuz semptomları görürsen derhal müdehale edecek konumda ol.

Köpeğini kısırlaştırmanın, hem köpeğin hem de daha büyük evcil hayvan topluluğu için birçok faydası var. Bu konuda etraftan duyduğun rivayetlere inanmak yerine veteriner ile görüş. Sayısız faydası olan kısırlaştırma için erkenden adım at. Emin ol, bu durum köpeğin için de en sağlıklısı. 

Paylaşan heymypet