Köpeklere Tuvalet Eğitiminde Ped Kullanmayı Öğretmek

Tuvalet Eğitimi süreci, köpeklerin eğitimi açısından en büyük adımlardan biri. Bu yüzden, tuvalet pedleri gibi evinin batmasını önleyecek yöntemlerin nasıl kullanıldığını iyice öğrenmek seni birçok sıkıntıdan kurtarabilir.

köpeklere tuvalet eğitiminde ped

Taze ebeveynler bilmeli ki yavru köpeklere tuvalet eğitimi vermek, ne yapacağınızı bilmediğikleri takdirde biraz güç olabilir. O yüzden köpeklere tuvalet eğitiminde ped, çiş pedi veya çiş bandı olarak bilinen gereçler, ev hayatında onların en büyük dostunuz sayılır. Tuvalet eğitimi için ideal yaşa erişene veya eğitimi tam anlamıyla edinene kadar patili dostumuzu bu pedlere alıştırmanı şiddetle tavsiye ederiz. Böylece hem evin batmaz, hem de bir sonraki adıma geçebilmek için bir altyapı hazırlamış olursun.

TUVALET PEDİ TÜRLERİ VE KULLANIMI

Bu pedlere başvurulmasındaki temel amaç, köpeğine rahatça çiş yapabileceği, gözle görülebilir ve istikrarlı bir şekilde kullanacağı alanlar sağlamaktır. Emiş gücü yüksek, kolay temizlenir ve yeteri kadar geniş pedler tercih edersen senin için faydalı olur. Eğer ek materyale ihtiyacın varsa, gazeteler ve kağıt havlularla pedlerinizi güçlendirebilirsin.

Dikkat etmen gereken birkaç püf nokta var. Bunlardan ilki, bu pedleri doğru yerlere yerleştirmek. Köpeğinin zor erişebildiği noktalara ve ayak altı, herkesin sık kullandığı alanlara bu pedleri koymaman herkes için faydalı olur. Aynı zamanda, patili dostumuz henüz bu pedlerin ne olduğunu anlamadığı için onları çiğnemeyi deneyebilir. O yüzden kendisine bu yeni nesneyi oldukça çabuk bir şekilde tanıtırsan yeri.

Evcil hayvanının seçtiğin pedi keşfetmesine ve koklamasına izin ver. Böylece ona alışacak ve çiş vakti geldiğinde bu nesneden çekinmeyecektir. Sonra “çiş vakti” gibi belirlediğin bir komutu, o pedi keşfederken ona tekrarla. Böylece eve yeni giren bu objenin ne işe yarayacağını kendisine gösterip, ona yapması gerekenleri iletmiş ve nesneyi tanıtmış olursun.

KÖPEĞİNİN TUVALETİNİ NE ZAMAN YAPACAĞINI ÖNCEDEN KESTİR

Köpeklere tuvalet eğitiminde ped kullanımı sürecindeyken, bir gözün hep onların üzerinde olmalı ki ne zaman çişlerini yapacağını anlayabilesin. Sana çiş vaktinin geldiğini daha rahat anlaman için tavsiyelerimiz var: 

  • Köpekler çoğunlukla oynadıktan, uyuduktan, yemek yedikten ve su içtikten sonra çişlerini yaparlar. Bunlardan herhangi birini yaptıktan yaklaşık 15 dakika sonra, onu kucaklayıp tuvalet pedlerinin üstüne yerleştir çünkü muhtemelen çişi gelmiş olacaktır.

 

  • Patili dostumuz oyun oynamak yerine sağı solu koklamaya başladıysa, çişi geldiğine dair güçlü sinyaller veriyor. Onu tuvalet pedlerine götürsen iyi olur.

 

  • Evcil hayvanın, genellikle iki veya üç saatte bir çiş yapmak isteyecektir. Bu yüzden bu zaman frekansında onu çiş bantlarına götürmeyi alışkanlık haline getirebilirsin.

ONU ÖDÜLLENDİR TUTARLI OL VE HATALARDAN KAÇIN

İyi iş çıkarıp istediğin yere, yani pedlere işediğinde, onu hemencecik ödüllendir. Heyecanlı ve yüreklendirici bir ses tonuyla onu kutlayarak, severek ve doğru yere yaptığı her çiş için ona özel bir ödül maması vererek davranışı pekiştirmesini sağlayabilirsin.

Aynı zamanda, patili dostumuzun çiş macerasında tutarlı olmak, oldukça önemli. Mesela tutarlı bir takvim izleyip evcil hayvanının ne zaman çiş yapacağını önceden kestirebilirsin. Hep aynı komutu tekrarlamaya özen göster. Aynı zamanda tuvalet pedlerinin yerlerini değiştirme ki eğitim esnasında köpeğinin kafası karışmasın. Onlara alıştıktan sonra, yavaş yavaş kapıya yakın bir noktaya pedleri taşıyarak dışarıya çiş yapma evresine geçiş için ilk adımları atabilirsin.

Köpeklere tuvalet eğitiminde ped aşamasında kaçınman gereken hatalardan ilki, patili dostumuzun pedleri çiş dışında kullanmasına izin vermektir. Oranın sadece tuvalet zamanında kullanılacağı ayrımına varamazsa, kafası karışabilir. Aynı zamanda, onun doğru yere çişini yaptığında kazanacağı ödül mamasını iyi seç. Diğer mamalarından farklı ve ekstra heyecanlandığı bir tanesini kullanırsan, işin kolaylaşır. 

TUVALET EĞİTİMİNDE PEDLER AÇISINDAN KARŞILAŞABİLECEĞİN PROBLEMLER

Eğer patili dostumuz çiş bantlarına vaktinde yetişemiyorsa, bantları onun vakit geçirdiği alanlara yaklaştırmaya çalış. Aynı zamanda, bir gözünün sürekli onun üstünde olması gerektiği için:

  • Üzerine bir zil iliştirip köpeğinizin nerede olduğunu takip edebilirsin.

 

  • Tasmasını üzerinde bırakıp etrafında sürüklemesini sağlayarak onu daha rahat kontrol edebilirsin.

 

  • Uyku vakti geldiğinde onu kendine ait kapalı bir alana, mesela bir kutuya koyabilirsin. Köpekler uyudukları yeri pislemeyi sevmedikleri için çişleri geldiğinde mızmızlanacaklardır. Böylece onu pedlere götürebilirsin.

Ek olarak, yavru köpek eğitimi için daha genel bir çerçeveye sahip olmak istiyorsan bu yazımıza göz atabilirsin. Aynı zamanda, Beraber İlk Yıl! yazımızda çizdiğimiz tablo aracılığıyla, köpek ebeveynliği esnasında sizi bekleyen önemli durumları etraflıca öğrenebilirsin.

Paylaşan heymypet