Köpeklerde Veteriner Fobisi Nasıl Önlenir?

Köpeklerde veteriner fobisi sık görülen bir problem. Patili dostlarımız veteriner hekim karşısında ansızın gerilip çekingen tavırlar sergileyebiliyor. Daha da kötüsü, kendilerine uygulanması gereken tıbbi müdaheleye de izin vermeyebiliyorlar. Bu sorunu önlemek için biz evcil hayvan ebeveynleri olarak ne yapabiliriz?

köpeklerde veteriner fobisi

Önce bir konuda netleşmek gerek. Eğer patili dostun veteriner hekim ziyaretlerinden korkuyorsa, bu ziyaretleri ona tamamen sevdirme ihtimalin çok düşük. O yüzden yapabileceğin en iyi şey, en azından onun biraz daha rahatlamasını sağlamak. Bunun için de köpeklerde veteriner fobisi neden oluşuyor önce onu anlamak gerek.

Köpeklerin veteriner hekimlerden korkmasının en büyük sebebi, daha önce yaşadıkları travmalar. Bu travmaları anlamak için birlikte empati yapalım. Kapıdan içeri girdiğiniz andan itibaren patili dostumuz birçok ses ve koku bombardımanına uğrar. Tabi başka hayvanlarla da karşı karşıya kalabilirler. Bu kadar bilinmezlik ve değişim içerisinde korkmaları çok doğal değil mi? Bu daha ilk adım.

Bir sonraki adım ise daha korkutucu. Muayene veya müdahale! Tanımadığı birileri onun üzerinde çeşitli işlemler yaparken sabit durmak zorunda kalıyor. Zaten muhtemelen hasta olduğunu da göz önünde bulundurursak, bu tecrübenin travmatik olması çok doğal. Artık patili dostunu daha iyi anladığımıza göre fobiyle de daha iyi mücadele edebiliriz.

KÖPEKLERDE VETERİNER FOBİSİ ÖNLEME YÖNTEMLERİ

Patili dostunun korkmasının temel sebebi, dediğimiz gibi bu duruma alışkın olmayışı. Bundan dolayı, köpeğinin korkmasını önlemek için evde onu bu duruma alıştırmalısın. Nasıl mı? Sen kendin veya köpeğinin tanımadığı biri ödül maması yardımıyla veteriner muayene adımlarını tekrarlayabilir. Fakat bu adımları olabildiğince sakin ve güven dolu bir şekilde yürütmelisiniz, unutmayın.

köpeklerde veteriner fobisi

Uygulayabileceğin bir başka yöntem ise veteriner hekimini arada bir sosyalleşmek için de ziyaret etmek. Böylelikle patili dostun, o kapıdan içeri her girdiğinde başına istemediği şeyler geleceği hissine kapılmaz. Eğer veterinerinle iyi bir ilişki kurarsa, köpeğin sağlık temelli ziyaretlerinde daha rahat davranacak.
Sana son çare olarak bir tane tavsiyemiz daha var. Ancak bu tavsiyeyi zorunda kalırsan uygulamanı rica ediyoruz. Bazı köpeklerin korkusu bazen o kadar uç noktada olur ki, onlara sakinleştirici ilaç vermek gerekebilir. Tabi bu konuyu da veteriner hekimine danıştıktan sonra değerlendirmelisin.
Son zamanlarda veteriner hekimler, bu korkuyla mücadele etmek için bazı operasyon ve muayeneleri evlerde de yapıyor. Bunun yanı sıra bazı veteriner hekimler ise patili dostlarımıza korku önleme eğitimi verebiliyor.
Tüm yolları denemene rağmen köpeğin olumlu yanıt vermiyorsa, ona ağızlık takmayı düşünsen iyi olur. Bu sayede korku temelli agresifliklerin ve olası kazaların da önüne geçmiş olursun.
Köpeklerde veteriner fobisi dışında patili dostlarımızda sık görülen başka fobiler de var. Tıpkı veteriner fobisi gibi onları da yakından tanıyarak dostumuza yardımcı olabiliriz. Bu yazımızdan diğer fobilere de göz atabilirsin!

Paylaşan heymypet