Köpeklerde Sarılık

Köpeklerde sarılık, deride, diş etlerinde ve gözlerde sarı bir renk değişikliğine neden olan kan ve dokuda sarı pigment birikmesini ifade eder. Buna sarılık denir.

Köpeklerde fark edilmesi oldukça kolaydır. Ancak daha koyu renkli köpeklerde görmek, açık kürklü veya derili köpeklere göre daha zor olur.

Sarı renk, kırmızı kan hücreleri tarafından üretilen safrada bulunan bir pigment olan bilirubinden gelir. Normalde bu pigment vücuttan atılır. Ancak çok fazla bilirubin üretilirse veya köpeğin vücudu onu yeterince hızlı salgılayamazsa sarılık ile sonuçlanan bir birikim olur. Köpeklerde birçok koşul bu süreci etkiler.

İşte köpeklerde sarılık belirtileri, nedenleri ve tedavileri hakkında bilmen gerekenler.

Köpeklerde Sarılık Belirtileri

Köpeklerde sarılığın en belirgin belirtisi, özellikle kulak kapaklarında, gözlerin, diş etlerinin veya cildin sarı renginin değişmesidir.

Buna neden olan kanda bilirubin birikmesi toksiktir, karaciğer, böbrek ve beyin dokusunu etkiler. Bu nedenle, renk değişikliği ile birlikte muhtemelen başka belirtiler de göreceksin.

Sarılıktan muzdarip köpeklerde ortaya çıkmasını bekleyeceğin belirtilerden birkaçı:

Renksiz idrar

Artan susuzluk veya idrara çıkma

Kusma

İshal

İştah kaybı

Letarji

Zayıflık

Solgunluk

Ateş

Karın ağrısı

Dışkıya turuncu renk

Kilo kaybı

Kanama

Bilinç bulanıklığı, konfüzyon

Köpeklerde Sarılık Nedenleri

Köpeklerde sarılığın birçok olası nedeni vardır.

Kırmızı kan hücrelerinin doğru miktarda bilirubin üretme yeteneğini veya vücudun bilirubin salgılama yeteneğini bozan herhangi bir şey, pigment birikmesine neden olur. Bu durumdan genellikle kırmızı kan hücrelerini yok eden hastalıklar sorumludur.

İşte köpeklerde sarılığa neden olacak birkaç durum:

Otoimmün rahatsızlığı

Kanserli tümörler

Kalp kurdu

Genellikle toksinlerden kaynaklanan siroz veya karaciğer hasarı

Pankreas iltihabı, taşlar, kanser veya enfeksiyon

Safra kanalı tıkanıklığı

İncinme

Vücut boşluğunda kan toplanması

Uyumsuz kan nakli

Köpeklerde Sarılık Tedavileri

Köpeklerde sarılık tedavisi, durumun altında yatan nedene yönelik tedaviye bağlıdır. Bunun nedeni, kendi başına bir hastalık değil, diğer koşulların bir belirtisi olmasıdır.

Bir veteriner, altta yatan durum için uygun bir teşhis belirlemek ve bir tedavi planı oluşturmak için testler yapacaktır.

Kanser vakalarında, tümörlerin boyutunu küçültmek için kemoterapi ve etkilenen dokuyu çıkarmak için cerrahi müdahele gerekir. Karaciğer hastalığı, iltihabı ve yara izini azaltan çeşitli ilaçlarla tedavi edilir.

Safra kanalında bir tıkanıklık varsa ameliyat gerekir. Şiddetli anemik olan köpeklerde kan transfüzyonu gerekli olur.

Çoğu durumda, bir veteriner altta yatan hastalığa dayalı olarak vitamin takviyeleri içeren özel, beslenme açısından dengeli bir diyet önerecektir.

Uygun iyileşme için veterinerinin talimatlarına uyman önemlidir. Veteriner onayı olmadan ilaç dozunu asla ayarlamaya çalışmayın. Çünkü bu, koşullar, özellikle karaciğer komplikasyonlarını kötüleştirir veya köpeğinde başka koşullara neden olur.

Köpeklerde Sarılık Tehlikeli Midir?

Sarılık tek başına o kadar tehlikeli değildir (her ne kadar köpekleri oldukça kötü hissettirse de). Ancak altta yatan koşullar genellikle kötüdür ve tedavi edilmezse potansiyel olarak ölümcüldür.

Köpeklerde Sarılık İyileşir Mi?

Sarılık için spesifik bir tedavi yoktur. Sarılık, kendisine neden olan hastalık tedavi edildiğinde düzelecektir. Sarılığı çözmenin temeli, altta yatan hastalığı teşhis etmektir. Uygun test yapıldığında, bu genellikle mümkündür.

Paylaşan heymypet