Köpeklerde Mesane Taşı Problemleri

Köpeklerde mesane taşı problemlerine yakından bakalım. Özellikle yaşlı köpeklerde görülen bu hastalığın belirtileri ve tedavi yolları nelerdir?

köpeklerde mesane taşı

Köpeklerde mesane taşı, tıpkı insanlarda ve kedilerde olduğu gibi rastladığımız bir sorun. Mesane taşı idrar yollarında ağrı, iltahap ve zaman zaman enfeksiyonla kendini gösterir. İdrara çıkarken ağrıdan zorlanma görürlür. Tedavi edilmezse hayatı tehdit edecek boyutta önemli bir problemdir. Yaygın görülen ve ciddiye alınması gereken bu soruna yakından bakalım.

Mesane taşını, genetik olarak taş üretmeye yatkın köpeklerde daha sık görürüz. Bu sebeple bu sorunu önlemek için bir takım tedbirler alman gerekebilir. Bir köpek ebeveyni olarak bu hastalığın farkında olman ve erkenden farkedip önlem alman büyük önem taşır. Erken teşhis, pek çok farklı hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da hayat kurtarır.

Köpeklerde Mesane Taşı Nedir?

Mesane taşı, tıbbi terimiyle ürolit, köpeklerin mesanelerinde yani idrar yollarında oluşan bir takım sert cisimlerdir. Bu taşların oluşumuna mineraller neden olabileceği gibi, farklı nedenleri de bulunabilir. Bazen tek bir taş görülebileceği gibi, irili ufaklı birden fazla taş da bulunabilir. Bu taşlar böbreklerde değil, mesane de oluştukları için böbrek taşlarıyla karıştırılmamalıdır.

Köpeklerde Mesane Taşı Belirtileri

  • Kanlı idrar
  • İdrar yolu ağzında yanma
  • İdrar yaparken acı ve ağrı hissetme
  • Sık idrara çıkma
  • Tuvalet alışkanlıklarında bozulma (sağa sola işeme vb…)

Köpekler mesane taşından müzdarip olduğunda, genelde ağlama, inleme yoluyla rahatsızlıklarını ifade ederler. Yanma, ağrı ve benzeri şeyler hissettikleri için bu davranışları gösterirler. Hatta ıkınabilirler. Köpeğin ıkınıyorsa ve kaka yerine çişini yapıyorsa, bu hastalığa yakalandığından şüphelenebilirsin. Eğer sık sık tuvalete çıkmak istiyorsa bunu da bir semptom olarak algılayabilirsin. Çünkü mesanesinde taş bulunan köpekler, o sırada çişleri gelmese de gelmiş gibi hissedebilirler.  Hastalığın çok ileri evrelerinde hiç çiş yapamamaya başlayabilirler.

Köpeklerde mesane taşı olduğuna dair en net işaretlerin başında kanlı idrar gelir. Yalnız bu belirti farklı bir hastalığa da işaret ediyor olabilir. Karşılaştığında ilk iş köpeğini veterinerine götürüp etraflıca muayene ettirmek olmalıdır. Mesane taşları mesane duvarını tahriş ettiği için kanama oluşabilir.

Köpeklerde Mesane Taşı Teşhisi

Veterinerler mesane taşını teşhis etmek için röntgeni kullanırlar. X ışınları mesanesine yansıtıldığında taşlar kendilerini beyaz lekeler olarak gösterirler. Bu teknik çok küçük boyutlardaki taşlar için işe yaramayabilir. Onların en net şekilde görüntülenebileceği yöntem ultrasondur.

köpeklerde mesane taşı

Mesane Taşı Risk Faktörleri

Kimi köpekler mesane taşı hastalığına diğerlerinden daha yatkındır. Bunlar arasında İngiliz Bulldog ve Dalmaçyalıyı sayabiliriz. Bazı mesane taşı türlerinin görünme sıklığı köpeğin cinsiyetine göre de değişiklik gösterir. Yani köpeğinin dişi olması mesane taşı riski taşımadığı anlamına gelmez. Ayrıca sıklıkla idrar yolu enfeksiyonu geçiren köpekler de, diğerlerine oranla daha büyük risk altındandır.

Shih tzu, Ço, Alman Çoban Köpekleri ve İngiliz Çoban Köpekleri de genetik yatkınlık gösteren köpekler arasındadır.

Köpeklerde Mesane Taşı Tedavisi ve Alınabilecek Önlemler

Hangi tür mesane taşı söz konusu olduğuna bağlı olarak tedavi yöntemi belirlenecektir. Bazı türleri özel bir beslenme diyetiyle tedavi etmek mümkün. Veterinerin taşları eritme özelliği olan bir beslenme programı önerecektir.

Bu şekilde çözülemeyen mesane taşları için en sık kullanılan tedavi yöntemi de ameliyattır. Veteriner cerrahi bir müdahaleyle taşlar mesaneden çıkarır ve köpekler sağlıklarına kavuşur. Büyük taşlar söz konusu olduğunda ise ultrasonik yöntemlerle taşları kırarlar. Taşlar küçülünce köpekler idrar yoluyla dışarı atabilir.

Köpeğin mesane taşı riski taşıyorsa, veteriner hekiminle bu endişeni paylaşmalısın. Böylece köpeğine uygun bir diyet önerecektir. Düzenli idrara çıkması da gerekeceğinden sıvı bakımından zengin bir diyet yapmasını ve yeterince su içmesini sağlamalısın.

Paylaşan heymypet