Köpeklerde Kansızlık

Köpeklerde kansızlık diğer adıyla anemi, bir köpekte sağlığın bozulduğunun bir göstergesidir. Travmaya bağlı kan kaybından enfeksiyon veya kanser gibi bağışıklık aracılı hastalıklara kadar çeşitli nedenleri vardır. Tedavi belirli nedenlere dayanır. Şiddetli anemi yaşamı tehdit edici ve acil veteriner müdahalesi gerektirse de, hafif vakaların tersine çevrilmesi veya yönetilmesi daha kolay olur. Soluk diş etleri, uyuşukluk veya kilo kaybı, anemiyi gösterir. Tedavinin nedenini ve seyrini belirlemek için bir veteriner tarafından araştırılmalıdır.

Kansızlık (Anemi) Nedir?

Kansızlık (anemi), bir köpeğin kanında, vücudun hücrelerine ve dokularına oksijen sağlayan kanın bir bileşeni olan düşük kırmızı hücrelere ve hemoglobine sahip olduğu bir durumu ifade eder. Spesifik bir hastalık değil, bir hastalık sürecinin veya kan kaybının sonucudur.

Köpeklerde Kansızlık Belirtileri

Bir köpeğin anemi semptomları ilk başta belirsizdir. Egzersiz yorgunluğunu taklit eder veya sadece “kapalı” bir gün geçirir. Ancak birkaç hafta içinde giderek daha da kötüleşecektir.

Belirtiler

Letarji

Egzersiz intoleransı

Soluk diş etleri ve cilt (iç kulaklar, göbek)

İştahsızlık

Kilo kaybı

Yüksek kalp atış hızı

Hızlı nefes alma

Anemi semptomları, köpeğin kanındaki oksijen eksikliğini yansıtır. Bu da köpeğin yorgunluk nedeniyle normal günlük aktivitelerini gerçekleştiremediğini gösterir. İştah kaybı ve uyuşukluk diğer sorunlara eşlik ederken, bunlar genellikle kansızlığın göstergesidir. Soluk cilt ve diş etlerinin görünümü ile birlikte, aneminin daha belirsiz semptomları, teşhis sürecinde önemli ilk ipuçlarıdır.

Nedenler

Kırmızı kan hücreleri kemik iliği tarafından üretilir. Daha sonra bir köpeğin dolaşım sistemine salınır. Kırmızı kan hücreleri yaşlandıkça veya hasar gördükçe kan dolaşımından çıkarılır. Yeni kırmızı kan hücreleri oluşturmak üzere geri dönüştürülür. Dolaşımdaki kırmızı kan hücrelerinin sayısı aşağıdaki nedenlerden herhangi biri nedeniyle düşer:

Ani (akut) kan kaybı: Bu, genellikle ciddi bir yaralanma, ameliyat veya kanama bozukluğu nedeniyle dahili veya harici olarak ciddi bir kan kaybı olduğunda ortaya çıkar.

Bağışıklık aracılı hastalık: Vücudun bağışıklık sisteminin kırmızı kan hücrelerine saldırdığı bir durum.

İlaçlara tepkiler: Bazı köpekler, steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar (NSAID’ler) gibi ilaçlara tepki verir. Bunlar, bazı köpeklerde anemi ile sonuçlanan gastrointestinal kanamaya veya ülserlere neden olur.

Pire ve parazit istilaları: Keneler ve pireler hayvanlarda kan kaybına katkıda bulunur. Ortaya çıkan kırmızı kan hücrelerinin kaybı, özellikle yavru köpeklerde ve daha küçük köpeklerde kansızlığa neden olur.

Toksinlere maruz kalma: Çinko veya sıçan yemi gibi kimyasalların ve zehirlerin kazara tüketilmesi veya solunması, bir köpeğin kan dolaşımına yayıldığı ve kırmızı kan hücrelerini veya pıhtılaşma yeteneklerini etkilediği için kansızlığa yol açar.

Bulaşıcı olmayan (kronik) hastalıklar: Kronik karaciğer veya böbrek hastalığı, hipotiroidizm, Cushing hastalığı ve kanser gibi hastalıkları olan köpekler de anemik olma riski altındadır.

Bulaşıcı hastalıklar: Bakteriyel enfeksiyonlar, kene kaynaklı hastalıklar ve Babesiosis gibi bulaşıcı hastalıklar da kırmızı kan hücrelerini etkileyerek kansızlığa neden olur.

Beslenme ve hormonal dengesizlikler

Köpeklerde  Kansızlık (Anemi) Teşhisi

Veteriner köpeğini muayene edecek ve teşhis koymak için testler yapacaktır. Bunlar büyük olasılıkla tam bir kan sayımı (CBC), parazit testleri, karaciğer, böbrek ve pankreas fonksiyonlarının değerlendirilmesi, dehidrasyonu kontrol etmek için elektrolit testleri, idrar yolu enfeksiyonlarını kontrol etmek için bir idrar tahlili, X-ışınları veya bakmak için ultrasonu içerecektir.

Anemi doğrulandıktan sonra nedeni bulma süreci başlar. Bu, X-ışınları, karaciğer enzim testleri, gastrointestinal sistemin durumunu değerlendirmek için endoskopi, idrar tahlili ve kanama kaynaklarını kontrol etmek için dışkı analizini içerir.

Tedavi

Köpeklerde anemi tedavisi, durumun nedenine bağlıdır. Aneminin birçok nedeni veteriner yardımıyla tedavi edilir ve yönetilir.

Anemili köpekler için tedavi hedefleri kanamayı kontrol etmek, kan hacmini eski haline getirmek, kronik kan kaybının altında yatan nedenleri bulmak, çözmek ve destekleyici bakım sağlamaktır.

Kansız (Anemili) Köpekler İçin Prognoz

Anemisi olan bir köpeğin prognozu, durumun nedenine bağlıdır. Bu durum önemsizdir ve kolayca giderilir. Ama bazı durumlarda ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eder.

Not: Prognoz ya da öngörü, bir hastalığın seyri hakkında tahmini ve iyileşme şansı olup olmadığı anlamında kullanılan tıbbi bir terimdir.

Kansızlık (Anemi) Nasıl Önlenir?

Aneminin belirli nedenleri, pire ve kene yönetimi, kaza ve travma önleme, sıçan zehiri ve insan ilaçları (ibuprofen ve asetaminofen gibi) gibi toksinleri köpeğinden uzak tutmak ve düzenli veteriner sağlık kontrolleri planlamak gibi önlemlerle önlenir.

Önleyici bakım, sahipleri için olduğu kadar evcil hayvanlar için de önemlidir. Çoğu zaman, köpekler bir sağlık sorununun belirtilerini göstermezler. Ancak bir veteriner, düzenli muayeneler sırasında hastalıkları ve yaşamı tehdit eden diğer durumları tespit etmeye ve bazen önlemeye yardımcı olur.

Köpeklerde Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Köpeklerin demir ve B vitamini yönünden kuvvetli besinlere ihtiyacı vardır. Pişmiş ciğer kan yapan besinlerin başında gelir.

Fiziksel hareketlilik vücudun oksijen isteğini artırır. Kansızlıkta köpeğin sorunu oksijen eksikliği olduğu için hareket ettikçe halsizliği artar.

Köpeklerde Kansızlık (Anemi) Öldürür Mü?

 

Anemi bir hastalık değil, hastalıkların yan etkileridir. Kalp hastalığı, kanser, tümör ve parazit sorunlarından kaynaklanan rahatsızlıklar köpeğinin anemi rahatsızlığıyla da mücadele etmesine neden olacaktır. Köpeğinin anemi sorunu yaşamasıyla ölme ihtimali düşüktür. Ancak müdahale edilmeyen anemi rahatsızlığı zaman içinde kanser olmasına, küçük yaralanmaların iyileşmemesine ve enfekte olarak daha büyük sorunlar yaşamasına neden olmaktadır.

  • Anemide altta yatan sorunun teşhis edilmesi oldukça önemlidir.
  • Hastalığın kaynağı ve köpeğindeki etkileri incelenmelidir.
  • Kansızlığa neden olan tümörler ve kanser yaşamına son verir.
  • Köpeğin aneminden kaynaklı iştahsız kalacak. Zaman içinde iyi beslenmediği için de küçük hastalıklarda bile ölüm tehlikesiyle karşılaşacaktır.
  • İç ve dış parazitlerden kaynaklı oluşan anemi hastalığı daha büyük sorunlara neden olmaktadır.
  • Yaşlı ve orta yaşlı köpeklerde anemi teşhisi hemen kontrol altına alınmalıdır.
  • Travmaya dayalı anemilerde tedavi takviye ve kan nakli durumlarına kadar ilerler.
  • Beslenme desteği ve ilaçlar aneminin ortadan kaldırılması için yeterli olmaktadır.

Köpeklerde Kansızlık (Anemi) Teşhisi Nasıl Koyulur?

Köpeklerde anemi teşhisi için veteriner hekim kan taraması yapacaktır. Daha sonra anemi teşhisi koyulan köpeğin anemiye neden olan diğer durumları kontrol edilir. Bu durum mide sorunu, yaralanma, iç ve dış parazitlerle birlikte yetersiz beslenme etkileri de olabilmektedir. Tümör ve kanser durumlarına bakılarak tedavi süreci başlar.

Köpeğinin ölümcül bir hastalığa yakalanmaması ya da küçük yaralanmalarda dahi ölümle mücadele etmek zorunda kalmaması için mutlaka anemi rahatsızlığı kontrol altına alınmalıdır. Kolay bir süreç olan anemi tedavisi, beslenme, takviye ve düzenli veteriner kontrolleriyle kısa sürede hastalıkla başa çıkılmasını sağlar. Köpeğine bu süreçte veteriner hekimin verdiği önerilere göre bir beslenme hazırlar ve bakımını yaparsan, sağlıklı olmasını sağlarsın.

 

 

Paylaşan heymypet