Köpeklerde Göz Kuruluğunun Nedenleri ve Tedavisi

Köpeğinin gözleri mi akıyor? Yoksa kızarmış durumda mı? Karşılaşacağın bu belirtiler köpeklerde göz kuruluğunun işaretleri. Biz de bilmen gereken her şeyi ele alarak sana yol göstermek istedik. 

köpeklerde göz

 

 

Teknik olarak keratokonjonktivitis sicca (KCS) olarak bilinen köpeklerde göz kuruluğu, köpeklerin gözlerini etkileyen ancak erken evrelerinde gözden kaçabilen rahatsız edici bir durum Tedavi edilmediği takdirde kuru göz korneaya zarar verir. Neyse ki topikal tedaviler genellikle uzun süreli rahatlama sağlayabilir. Gelelim köpeklerimizin hayat standartlarını etkileyen göz kuruluğunun nedenlerine ve belirtilerine…

Kuru Göz Nedir?

Kuru göz, bir köpeğin korneasının dehidrasyona maruz kaldığı bir durum. Genellikle gözyaşı bezlerinin gözü kayganlaştırmak ve korumak için yeterli nemi üretememesi sorununa sekonder olarak olur. Bu gözyaşı eksikliği, enfeksiyona yol açabilecek göz kuruluğuna ve iltihaplanmasına neden olur.

Köpeklerde Kuru Göz Belirtileri

Rahatsızlık olmayan gözde; gözyaşı bezleri, su, tuzlar, yağ ve mukus içeren gözyaşı üretir. Gözyaşları, gözleri nemli tutar ve tahrişe ve enfeksiyona neden olabilecek maddeleri gözlerden dışarı atar. Gözyaşı bezleri düzgün çalışmayı bıraktığında, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir.

Belirtiler:

 • Yoğun göz akıntısı (sarı veya yeşil mukus, irin veya kabuklanma)
 • Göz kızarıklığı (konjonktivit)
 • Aşırı yanıp sönme (blefarospazmlar)
 • Göz yüzeyinin kuru görünümü
 • Göz yüzeyinde renk değişikliği veya pigmentasyon
 • Kornea ülserleri

Uygun gözyaşı üretimi olmadan, göz birikinti parçacıkları tarafından yaralanabilir ve hatta enfekte olabilir. Kornea, gözün geri kalanını yaralanmaya karşı korumak için kalınlaşır. Gözyaşı bezleri hala yağ ve mukus üretebilir. Ancak su üretemez. Bu, gözlerin içinde ve çevresinde kalın bir akıntı oluşturur.

köpeklerde göz

Köpeklerde Göz Kuruluğunun Nedenleri

Kuru göze en yaygın olarak gözyaşı bezlerine zarar veren bağışıklık aracılı bir hastalık süreci neden olur. Bu herhangi bir köpekte ortaya çıkabilir.

Köpeklerde kuru gözün diğer potansiyel nedenleri şunlardır:

 • Gözyaşı bezlerinin olmadığı veya doğumda düzgün çalışmadığı konjenital bozukluklar
 • Bulaşıcı hastalıklar, özellikle üst solunum sistemini etkileyenler
 • Kiraz gözü (üçüncü göz kapağının sarkması)
 • Endokrin hastalıkları
 • Gözde travma veya hasar (yaralanma, toksisite veya hastalık süreçlerinden kaynaklanan)

Köpeklerde Göz Kuruluğunun Teşhisi

Göz problemlerinin ilk belirtisinde veterinerine başvurman önemli bir aşama. Göz hastalıkları hızla ilerleyebilir. Veterineriniz, köpeğinin gözlerini kapsamlı bir şekilde inceleyecek ve ardından kornea hasarını kontrol etmek için Schirmer gözyaşı testi ve flüoresan leke testi gibi özel göz testleri yapacak. Bu özellikle önemli bir test. Çünkü kuru göz, iyileşmesi için özel ilaç tedavisi gerektiren kornea ülserlerine ve yaralanmalara neden olabilir.

Tedavi Yöntemleri 

Köpeğine kuru göz teşhisi konduktan sonra, tedavi bir veya daha fazla topikal göz ilacının kullanımını gerektirir.

Siklosporin ve takrolimus, immün aracılı kuru gözü tedavi eden immün baskılayıcı ilaçlar. Bunlar merhem veya damla şeklinde gelir ve günde bir ila iki kez uygulanması gerekir.

Enfeksiyonları tedavi etmek veya önlemek için topikal antibiyotiklere ihtiyaç duyulabilir. İltihabı azaltmak için steroidler de kullanılır. Tabii vakaya göre bu tedavi yöntemleri belirlenmeli.

Yapay gözyaşları gözleri kayganlaştırmaya yardımcı olur. Ancak etkili olmaları için sık sık kullanılmaları gerekir. Diğer göz ilaçlarıyla birlikte kullanılabilmelerine rağmen, bunlar tek başına kuru gözü tedavi etmeyecektir.

Medikal tedaviye cevap vermeyen ağır vakalarda cerrahi gerekebilir. Bir veteriner göz doktoru, parotis kanalı transpozisyonu adı verilen cerrahi bir prosedür uygulayabilir. Bu, tükürüğün kayganlık sağlayabilmesi için tükürük kanallarından birinin göze yeniden yönlendirilmesini içerir. Ancak komplikasyonlar meydana gelme durumları da var. Bu nedenle ameliyat genellikle son çare demek oluyor.

Kuru Gözlü Köpekler İçin Prognoz

Göz kuruluğu için acil tedavi gören köpekler genellikle herhangi bir göz hasarı olmadan tamamen iyileşir. Bununla birlikte, bu köpeklere durumlarının nedenine bağlı olarak, gözlerinin sağlığını korumak için ömür boyu topikal tedavi uygulanması gerekebilir.

Göz kuruluğu nedeniyle kornea ülserasyonu veya yara izi olan köpekler, ömür boyu görme bozukluğuna sahip olabilir. Ancak uygun tedavi ve oküler sağlıklarının düzenli veteriner değerlendirmeleri ile muhtemelen uyum sağlayacak ve yüksek bir yaşam kalitesinin tadını çıkaracaktır.

Göz Kurumasına Nasıl Engel Olursun?

Otoimmün veya konjenital kuru göz nedenleri önlenemez, ancak köpeğini havadaki tahriş edici maddelerden ve travmadan mümkün olduğunca koruyarak dış nedenleri en aza indirmeye yardımcı olabilirsin.

Paylaşan heymypet