Köpeklerde Görülen 5 Yaygın Fobi

Köpeklerimiz ani sesler gibi çevrelerinde olan bazı durumlardan korkar. Peki bu onları korkmasına sebep olan durumlar neler? İşte köpeklerde görülen 5 yaygın fobi. 

köpeklerde görülen

 

 

Birçok köpek korku ve fobilerden muzdarip olur. Bu fobilerin, erken sosyalleşme eksikliği veya olumsuz bir geçmiş deneyim dahil olmak üzere çeşitli nedenleri olur. Köpeklerde korku belirtileri arasında; sinme, titreme, salya akıtma, havlama, yıkıcı davranış ve bazı durumlarda saldırganlık yer alır. Köpeğin korkuyor mu? Nedenini belirledin mi? Köpeğine yardım edebilmen için köpeklerde görülen yaygın korkuları ve fobileri hakkında bilgi edin.

Köpeklerin Korkmasına Sebep Olan Şeyler

1. Gök Gürültüsü Korkusu

Gök gürültüsü korkusu olan astrafobi köpeklerde çok yaygın. Bu korkunun derecesi köpekten köpeğe farklılık gösterir. Bazıları sadece hafif bir gök gürültüsü korkusuna sahip olur. Bu durumda, bir köpek hafifçe titreyebilir. Hatta ırtına sırasında düzleşmiş kulaklar, geniş gözler ve kıvrılmış bir kuyruk fark etmen mümkün. Diğer köpeklerin saklanmalarına, yıkıcı olmalarına ve hatta kontrollerini kaybetmelerine yol açan daha şiddetli bir fobisi olur.

Astrofobili köpekler, diğer yüksek seslerden de korkma ihtimali var. Birçok köpeğin genel bir gürültü fobisi olur. Gök gürültüsü, havai fişek, yüksek sesli müzik, yolda ilerleyen kamyonlar vb. duyduklarında korkarlar.

2. Havai Fişek Korkusu

Bir başka yaygın köpek fobisi de havai fişek korkusu. Fırtına korkusuna benzer şekilde, yüksek ve öngörülemeyen sesler ve havai fişeklerin ışık gösterileri birçok köpeğin korku içinde titremesine neden olur. Bu korku bir köpeğin kaçmasına ve kaybolmasına bile neden olması mümkün.

Bazı köpekler için onları havai fişek sesine yavaş yavaş alıştırmak fobiyi ortadan kaldırması olası. Diğer durumlarda, yönetim tekniklerini kullanmanız gerekli. Şiddetli havai fişek fobisi olan köpeklerin kaygı giderici ilaçlar veya yatıştırıcılarla tedavi edilmesi de ihtimaller arasında.

köpeklerde görülen

3. Yalnız Kalma Korkusu (Ayrılık Kaygısı)

Evde yalnız kalma korkusu ayrılık kaygısı olarak adlandırılır. Ayrılma kaygısı yaşayan köpekler, sahipleri evden çıkar çıkmaz yıkıcı davranışlar sergileme eğiliminde olur. Diğer semptomlar, yalnız bırakıldığında aşırı havlama ve ev hırsızlığı kazalarını içerir.

Köpek sahibinin davranışındaki bir değişiklik, köpeğin korkularını hafifletmeye yardımcı olur. Evden ayrılmadan önce alışkanlıklarında değişiklik yaparak veya evden çıkıp eve döndüklerinde sakin kalarak bu durumu düzeltmen mümkün. Köpek sahipleri bir köpeğin endişesinin bir kısmını hafifletmiş olur. Köpeği evde yalnız kalmaya yavaş yavaş alıştırma süreci olan duyarsızlaştırma, ayrılık kaygısından muzdarip köpekler için de faydalı olacaktır.

Bazen, bir köpeğe sahibi yokken bir sandıkta kalması için eğitim vermek de yardımcı olur. Ayrılma kaygısı şiddetliyse, bazen hayvan için ilaç tedavisi gerekir.

4. Veteriner Korkusu

Köpeklerin veterinere gitmekten korkması biraz yaygın bir durum. Köpekler veterinerde olan ilk kontrolde; aşı, muayene gibi durumlarla karşılaşır. Köpeklerin veterinere gitmekten kolayca korkmasına şaşmamalı.

Başka fobiler söz konusu değilse, veteriner korkusu, bir muayene içermeyen birkaç sosyal ziyaret için bir köpeği veterinere getirerek basitçe ele alınır. Köpeğin sakin kalırsa bol bol övgü ve ödül sunmayı dene.

5. Arabada Seyahat Korkusu

Bazı köpekler arabaya binmekten korkar. Bu korku genellikle araba yolculuklarına erken maruz kalma eksikliğinden kaynaklanır. Arabaya binmekle ilgili olumsuz deneyimlerden sonra da gelişmesi olası. Eğer sadece belirli durumlarda arabaya biniyorsa korkması mümkün (Örneğin; barınağa bırakılmak için arabaya binmek veya sadece veterinere gitmek için arabaya binmek gibi). 

Köpeğini arabaya yavaşça çekmek için ikramlar ve övgüler kullanıp ardından küçük adımlarla gezintiye çıkmaya çalışarak köpeğinizin arabaya binme korkusunun üstesinden gelmek mümkün. Hedefin köpek parkı veya yürüyüş gibi mutlu bir yer olduğundan ve çok uzakta olmadığından emin ol.

Senin köpeğinin fobileri neler? Bu durumları nasıl aştın? Senin için gök gürültüsü konusunu detaylıca anlatan kaleme aldığımız yazımızı incelemek istersen aşağıya bırakıyoruz. Keyifli okumalar!

Paylaşan heymypet