ABD’de Bir Köpek COVID-19 Sebebiyle Hayatını Kaybetti

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde yaşan bir köpek geçtiğimiz günlerde COVID-19 komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybetti. 

köpek covid-19

KÖPEKLERDE COVİD VAKASI

Köpeklerde de görülebilen Covid yüzünden bu kez yine bir köpek hayatını kaybetti 🙁  Köpeğin sahibi, solunum problemleri nedeniyle veteriner hekimine götürdüğünde, çalışanlara daha önceden COVID-19’a yakalandığını ve iyileştiğini belirtti. ABD’li televizyon ve radyo kuruluşu CBS’nin yerel bir üyesi, köpeğe uygulanan COVID-19 test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı. 

Kuzey Carolina eyaleti sağlık yetkilileri, virüsün hayvanlardan insanlara bulaşımına yönelik bir risk bulunmadığını belirtti. Ama köpeklerde görülen covid onlar için tehlikeli.

Eyalet veterineri Doug Meckes, “Köpeklerin virüsü diğer hayvanlara bulaştırabildiğine yönelik bir gösterge olmadığından evcil hayvanlara karşı bir önlem almanın gereği de yok” dedi.

COVID-19’UN İNSANLARA KÖPEK VEYA KEDİDEN BULAŞMA RİSKİ VAR MI?

Eyalet halk sağlığı veterineri Carl Williams ise ellerinde bulunan bilgilere göre, hayvanların virüsü insanlara bulaştırma riskinin düşük olduğunu belirtti.

Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri, evcil hayvana sahip kimselerin herhangi bir virüs şüphesi durumunda veteriner hekimlerine başvurmalarını tavsiye ediyor.

ABD’de COVID-19 testi pozitif çıkan Alman çoban köpeği cinsi ilk köpek Buddy, temmuz ayının sonlarında Staten Island, New York’ta hayatını kaybetmişti. Buddy’nin daha önceden lenfomasının olduğu da düşünülüyordu.

Texas A&M Kamu Sağlığı Okulu araştırmacılarına göre, geçtiğimiz haftalarda da iki kedinin COVID-19 testi pozitif çıktı. Araştırmacılar, çalışma sonuçlarının yüksek riskli bölgelerde bulaşımın mümkün olduğu sonucunu ortaya koyduğunu belirtti.

Texas A&M Kamu Sağlığı Okulu geçici Dekanı John August açıklamasında, “Dr Hamer’ın semptom göstermeyen ve daha önce COVID-19 testi pozitif çıkmış kimselerle aynı evi paylaşan evcil hayvanları inceleyen projesi, virüsün bulaşma yollarına yönelik yeni ve önemli bilgiler sunuyor” dedi.

Dünyada COVID-19’a yakalanan ilk hayvan olan İngiltere’deki kedi haberimizi okumak için tıkla.

Köpeklerin Corona virüsü ter kokusundan tanıyabildiklerini biliyor muydun? Bununla ilgili haberimiz ise bu linkte.

Kedinde veya köpeğinde şüpheli bir duruma rastlarsan hızlıca veterinerine başvurmayı ihmal etmemeni öneriyoruz.

Paylaşan heymypet