Köpekler Yulaf Ezmesi Yiyebilir mi?

Son zamanlarda yulaf ezmeli kahvaltılar bizler için çok popüler. Çoğu durumda un yerine kullanarak pek çok tarif deniyoruz. Peki, bu tarifleri köpeklerimizle paylaşmalı mıyız? Köpekler yulaf ezmesi yiyebilir mi?

köpekler yulaf ezmesi

 

Yulaf ezmesi hakkında sevilen pek çok şey var. Mesela popüler bir kahvaltı bileşeni olması. Sağlık açısından, yüksek protein içeriği ve yüksek dozda diyet lifi ile her türlü diyete besleyici bir destek sunar. Yulaf ezmesi ayrıca bol miktarda A vitamininin yanı sıra; demir, kalsiyum, B-6 vitamini ve magnezyum içerir. Lezzetli olması da ek bir avantaj. Peki, bizler için böylesine faydalı olan yulaf ezmesini köpeklere vermeli miyiz? Köpekler yulaf ezmesi yiyebilir mi?

Yulaf Ezmesinin Köpekler İçin Faydaları

Yulaf ezmesini insanlar için iyi yapan şeylerin hepsi, birkaç uyarı dışında köpekler için de iyi olmasını sağlar.

Yulaf ezmesinin köpekler için sağlıklı bir seçenek olmasının bir nedeni, kendi başına nispeten yumuşak olması. Su ve sütle pişirilen yulaf, ekstra bir malzeme eklenmediği sürece köpekler için de pek çok vitamin sağlar.

Özellikle de yulaf ezmesine piştikten sonra ekstra ılık (sıcak değil) su eklersen, köpeğinin daha fazla su içmesini sağlamış olursun.

köpekler yulaf ezmesiKöpeğine Yulaf Ezmesini Nasıl Beslersin?

Yulaf ezmesinin köpeğin için sağlıklı bir atıştırmalık olmasını sağlamanın sırrı, doğru çeşidi seçmen ve doğru şekilde pişirdiğinden emin olmak. Herhangi bir sorunu önlemek için şu yönergeleri izle:

Pişirmek: Çiğ yulafla beslemek yerine köpeğine vermeden önce yulaf ezmesini pişir.

Tam tahıllı yulaf tercih et: Köpeğine yalnızca tam tahıllı yulaftan yapılmış yulaf ezmesi servis et. İşlenmiş tahıllar sağlık açısından daha az fayda sağlar. Bu sebeple köpeğinin midesini bozma ihtimali var.

Temel bilgilere sadık kal: Önceden paketlenmiş yulaf ezmesi servis ediyorsan, önce içindekiler listesini kontrol et. Bazı önceden paketlenmiş yulaf ezmesi çeşitleri ilave şeker veya başka tatlandırıcılar içerir.

Porsiyonları küçük tut: Sade, pişmiş yulaf ezmesi fincan başına yaklaşık 150 kalori içerir. Bu kulağa çok fazla gelmese de, köpeklerin bizden önemli ölçüde daha az kaloriye ihtiyaç duyduğunu unutma (Örneğin; 25 kiloluk bir köpek, kilosunu korumak için günde yalnızca yaklaşık 550 kalori yemeli). Bu nedenle, köpeğine iki kaşık yulaf ezmesi vermek genellikle fazlasıyla yeterli olur.

Yemek yerine kullanma: Yulaf ezmesinin köpekler için pek çok iyi faydası olmasına rağmen, çok yönlü bir köpek beslenmesi için gerekli olan besin maddelerinin çoğu hala eksik. Yavru köpeğinin ihtiyacı olanı almasını sağlamak için bunu öğün yerine atıştırmalık olarak kullan.

Köpeğinin Yulaf Ezmesine Neler Ekleyebilirsin?

Dostunun yulaf ezmesini daha heyecanlı hale getirmek için içine koyabileceğin pek çok ekstra var.

  • Fıstık Ezmesi
  • Meyve
  • Kabak Püresi
  • Tarçın
  • Sade Yoğurt
  • Ay Çekirdeği (Tuzsuz)

Paylaşan heymypet