Köpekler Yoğurt Yer Mi?

Bazı köpek ebeveynlerinin dostlarına yoğurt yedirdiğini görüyoruz. Tamam da, köpekler yoğurt yer mi? Yoğurt dostlarımızın sağlığına zararlı mı, yoksa bu durumda herhangi bir problem yok mu? Öğrenelim bakalım!

köpekler yoğurt yer mi

Şimdi konu biz insanlarken yoğurdun faydalarını tartışmaya gerek yok. Çektik önümüze leziz yoğurduğumuzu, başladık yemeye. Sonra da patili dostumuz geldi ve alttan alttan bize bakıyor, bana da versene diye… Ne yapmalı şimdi? Köpekler yoğurt yer mi ki?

Aslında bu sorunun cevabı yoğurdun miktarında ve türünde gizli. Yani dememiz o ki, yoğurt belirli şartlarda dostumuz için zararlıyken genellikle faydalı bir besin. Şimdiye kadar dostuna yoğurt verdiysen yüreğine su serpilebilir.

KÖPEKLER YOĞURT YER Mİ? EVET, AŞIRIYA KAÇMADIKÇA

Yoğurttaki kalsiyum, potasyum, probiyotikler ve protein patili dostlarımız için oldukça yararlı. Fakat her şeyin fazlası zar, bunu unutmamak gerek. Köpek beslenmesi üzerine yoğunlaşan veteriner hekim Laura Robinson, “Az yağlı ve az miktarda yoğurdun kimseye bir zararı olmaz. Fakat yağlı yoğurttan fazlaca yerlerse işler biraz karışır. Böylesi durumlarda yoğurt, dostlarımızda gastrointestinal sorunlar yaratabilir. Hele ki mideleri hassas köpekler için.” diyor. Ancak keşke her şey bu kadar basit ve net olsa.

köpek bakımı

Köpekler laktozu bizim sindirdiğimiz kadar rahat sindiremez. Bundan ötürü köpekler yaşlandıkça laktoza toleransları da iyice azalır. “Dostlarımızın laktoz toleransı bize kıyasla daha düşük. O yüzden yoğurdun miktarına dikkat etmek şart. Sadece miktarı değil, bazı yoğurtlara özellikle şeker katılıyor. Dostlarımıza yoğurt verirken şekersiz olmasına da özen gösterelim. Son olarak yağ meselesi. Köpekler fazla yağ tükettiğinde pankreaitit ve ishal gibi sorunlarla karşılaşırlar. ” diyor Robinson.

Son olarak da köpek ebeveynlerinin şu tavsiyeye kulak kabartmasını istiyor: “Düz, yağsız light yoğurt köpekler için en faydalı yoğurttur. Eğer dostunuz yoğurdu çok seviyorsa, onlar için faydalı olan çeşitli meyvelerle yoğurdu süsleyebilirsiniz. Mesela yabanmersini, muz ve çilek. Yalnız, bu dostlarımıza meyveli yoğurt yedirmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Tam tersine, onlardan uzak durun lütfen. Bir de, bazı yoğurtlarda tatlandırıcı da var. Tatlandırıcıya da lütfen dikkat.”

Gördüğün üzere köpekler yoğurt yer mi sorusunun cevabı aşağı yukarı belli. Evet, köpekler belirli noktalara dikkat ettiğin sürece rahatlıkla yoğurt yiyebilirler. Madem bu soruyu ardımızda bıraktık, köpeklerin hangi meyveleri yiyebileceğine dair yazımızı da okumak ister misin? Eğer yanıtın evet ise yazımıza buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet