Köpekler Yas Tutar Mı?

Köpek severler, kendilerine bakan büyük, kederli köpek yavrusu gözlerinin iç açıcı olduğunu düşünürler. O duygulu bakışlar insanın kalbini eritiyor. Ama bu kederli gözler, köpeğin gerçekten yas tuttuğunu mu gösterir? Köpekler yas tutar mı?

Köpeklerin Duyguları Var Mı?

Bu hüzünlü gözlerin ne anlama geldiğini değerlendirmek zor çünkü köpek dostlarımız bize ne hissettiklerini söyleyemezler. Köpekler mutlu ya da üzgün olduklarını sözlü olarak ifade etmeseler de, akıllı evcil hayvan sahipleri evcil hayvanlarının duygularını davranışlarına göre yorumlar. Bu yorumlar akılda tutulduğunda, köpeklerin mutluluk, üzüntü, öfke, sahiplenme ve korku hissettikleri yaygın olarak kabul edilir. Ve gerçekten yas tutuyorlar.

Yas Belirtileri Nelerdir?

Bir köpek iki veya dört ayaklı bir arkadaşını kaybettiğinde yas tutar. Hayatındaki değişikliklere tepki verir. Köpekler yas tuttuklarında davranışlarını değiştirir, tıpkı insanların yaptığı gibi:

-Depresif ve kayıtsız hale gelebilirler.

-İştahları azalmış olabilir ve oynamayı reddedebilirler.

-Normalden daha fazla uyuyabilir ve daha yavaş hareket ederek somurtabilirler.

-Evcil hayvan sahipleri, günlük davranışlardaki bu değişiklikleri, insanların sergilediği aynı yas belirtileri olarak kabul eder. İnsan ya da köpek kederindeki ortak payda, ilişkili bağla birlikte merkezi bir bireyin (köpek ya da insan) kaybıdır.

Şüpheciler, köpeklerin gerçekten yas tutmadıklarını ve davranış değişikliklerini, bir köpeğin hayatında bütünleyici bir figürün yokluğundan kaynaklanan günlük rutindeki değişikliklere bağladıklarını öne sürüyorlar. Başka bir deyişle, programı kapalı olduğu için köpek “üzüntülenir”. Bir refakatçi köpeğin kaybıyla, belki de hayatta kalan köpek, köpek etkileşimini ve oyun zamanını kaçırır. Bir insan arkadaşının kaybıyla, yeni bakıcının sorumluluğu üstlenmesiyle belki de beslenme ve yürüyüş programları değişir. Aslında ölümü kalıcı bir şey olarak anlayamayacakları için, bazen bir köpek, ölen bakıcının geri döneceğine inanarak sabırla bekler. Yine de diğerleri, köpeğin, bir hane üyesinin ölümüyle uğraşırken, evde insanlar tarafından sergilenen kedere tepki gösteriyor olabileceğine inanıyor.

Konuyla İlgili Herhangi Bir Araştırma Yapıldı Mı?

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, yasla ilişkili ortak belirtilerin şunlar olduğu sonucuna varmıştır:

-Köpeklerin %36’sı, bir köpek arkadaşının kaybını takiben iştah azalması yaşadı.

-Yaklaşık %11’i yemek yemeyi reddetti.

-Bazıları uykusuzluk çekerken birçok köpek normalden daha fazla uyudu.

-Bazı köpekler uyudukları evin alanını değiştirdi.

-Köpeklerin yaklaşık %63’ü ses kalıplarında değişiklikler sergiledi, bazıları daha fazla ses çıkarırken, diğerleri bir insan arkadaşını kaybetmeden öncekinden daha sessizdi.

-Hayatta kalan köpekler genellikle sahiplerine karşı daha sevecen ve yapışkan hale geldi.

-Birçok farklı davranış modelini değerlendiren çalışma, köpeklerin %66’sının yas belirtisi gösteren bir aile hayvanının kaybından sonra dört veya daha fazla davranış değişikliği yaşadığı sonucuna varmıştır.

Köpeğimin kederle başa çıkmasına nasıl yardımcı olabilirim?

Bir hayvan veya insan aile üyesinin kaybının ardından keder belirtileri ortaya çıktığında, ilgili sahipler köpeklerinin kederle başa çıkmasına yardımcı olabilir:

  1. Köpeğinle ekstra zaman geçir. En sevdiği eğlencelere katılarak köpeğinin dikkatini başka yöne çekmeye çalış. Yürüyüşe çıkmak, getirme oyunu oynamak, arabada bir gezintiye çıkmak gibi.
  2. Daha sevecen ol. Köpeğini daha sık sevmeye özen göster. Rutin ev aktivitelerini sözlü olarak ifade ederek göz teması kur ve onunla konuş, “Tamam, Scout, bulaşık makinesini dolduralım.” gibi.
  3. Köpeğin sana eşlik etmekten hoşlanıyorsa, köpeğinle kimlerin etkileşime geçeceği konusunda arkadaşlarını davet et. Biraz insan çeşitliliği, köpeğinin ilgisini çekecektir.
  4. Sen yokken de eğlence sağla. Köpeğine gün boyunca bulması için köpeğinin evdeki popüler bölgelerine ikramlar sakla veya sen yokken onu meşgul etmek için yiyecek toplayıcı bir oyuncağı yiyecekle doldur.
  5. İyi davranışı pekiştirin ve uygunsuz davranışı görmezden gelin. Bazı kederli köpekler, kışkırtmadan ses çıkarır veya ulurlar. Yapması zor olsa da, bu davranışı görmezden gelmeye çalış. Köpeğine onu susturmak için bir ödül vermenin cazibesine karşı koy. Bu, yalnızca değiştirmek istediğin davranışı güçlendirecektir. Sert bir şekilde ona susmasını ve uyarsa onu ödüllendirmesini söyle. Ödül yemek olmak zorunda değil… Bazen sarılmak da yeterli bir ödüldür. Ayrıca köpeğinin dikkatini dağıtarak uluma döngüsünü kırmayı deneyebilirsin. İstenmeyen davranışın olumlu bir şekilde pekiştirilmesi ona yaklaşmak yerine, onu kendine çağırmayı dene. Emrine kulak verirse, onu övün ve bir yürüyüş ya da oyunla dikkati dağıtmaya başlayın.
  6. Tıbbi tedaviyi düşün. Köpeğin bir kaybın ardından uzun süreli zorluk çekiyorsa, veterinere davranış değiştirme ilacının kullanımını sorun. Yardımcı tedavi olarak hizmet edecek ve yasla ilişkili davranış sorunlarını çözme çabalarını artıracak birkaç ilaç vardır. Evcil hayvanının doktoru, tiroid sorunları, diyabet veya elektrolit dengesizlikleri gibi davranışları etkileyecek sistemik sorunları ekarte etmek için ilaç reçete etmeden önce kan ve idrar testleri yapmak isteyebilir.
  7. Köpek arkadaşını kaybeden köpeğin için, başka bir köpek arkadaş sahiplenmek için acele etme. Köpeğinin kederi bir köpek arkadaşının kaybından kaynaklanıyorsa, yenisini bulmak için acele etme. Köpeğine yas tutması ve kaybına uyum sağlaması için zaman ver. Yeni bir köpeğin tanıtılması, zaten stresli bir duruma daha fazla stres ekleyebilir.

Bir insan veya köpek aile üyesinin kaybının ardından evde yeni, rahat bir sosyal yapı oluşturmak, tüm aile için, ancak köpekler için daha da önemlidir. İnsanların, kederden uzaklaşmalarına veya kayıpları daha geniş bir perspektife yerleştirmelerine yardımcı olmak için yakın aile biriminin dışına uzanan yaşamları vardır. İşyerinde arkadaşları var, spor salonundaki insanları görüyor ve uzaktaki arkadaşları ve akrabalarıyla elektronik olarak iletişim kuruyorlar.

O aile biriminin bir üyesi gittiğinde, köpeğin hayatında büyük bir boşluk olur ve kayıpla başa çıkmak için yardıma ihtiyacı olabilir.

Köpekler çok daha dar bir sosyal yapıya sahiptir ve sınırları sadece evin içine, avlunun çevresine veya mahallenin etrafındaki yürüyüş yoluna kadar uzanır. Günleri, yalnızca yakın aile birimindeki diğer evcil hayvanları ve insanları içerebilen çok daha küçük bir sosyal çevreye odaklanır. Bu aile biriminin bir üyesi gittiğinde, köpeğin hayatında büyük bir boşluk oluşur ve kayıpla başa çıkmak için yardıma ihtiyaçları vardır.

Zaman hem evcil hayvanın hem de evcil hayvan sahibinin iyileşme sürecine de katkı sağlayacaktır. Kayıplara katlanmak daha kolay hale gelecek ve acı hatıraların yerini hüzün alacak. Ve hayatta kalanlar, köpek ve insan arasındaki ilişki, ikisi arasında sevgi dolu, minnettar bakışlar paylaşıldığından daha da güzel bir şeye dönüşebilir.

Köpekler Birinin Öleceğini Hisseder Mi?

Aslında köpekler ölümü algılıyor, insanları yaklaşan ölüme karşı uyarıyor ve hatta yüzyıllardır zaten ölmüş olanları kokluyor. Aslında, bazı köpekler, ölmek üzere olanlarla oturmak ve onları rahatlatmak için özel olarak Darülaceze Köpekleri olarak eğitilmiştir.

 

Paylaşan heymypet