Köpekler Tarçın Yiyebilir Mi?

Biliyorsun ki tarçın bizler için faydalar ile dolu bir baharat. Tadını sevdiğimiz için de pek çok gıdanın içerisine serpiştiririz. Fakat köpekler için aynı durumu söyleyebilir miyiz? İçerisine tarçın eklediğimiz bir yiyeceği köpeğimiz ile paylaşmak doğru mu? Köpekler tarçın yiyebilir mi ki?

köpekler tarçın

 

 

Tarçın, bir kişinin beslenmesinde birçok fayda sağlar. Güçlü bir antioksidan, antienflamatuar, kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı ve insüline dirençli olabilecek şeker hastalarına karşı insülin duyarlılığını artırır. Hatta nörodejeneratif hastalıklara ve çok daha fazlasına yardımcı olur! Ancak, bizler için böylesine faydalı bir baharat olan tarçın, köpekler için de öyle mi? Sence, köpekler tarçın yemeli mi?

Kısaca, cevabımız evet! Tarçın, köpeklerin tüketmesi için nispeten güvenli bir baharat. Ancak, bizler için öne çıkarılan faydalar köpekler bağlamında tam olarak anlaşılamıyor. Kesin olarak söyleyebileceğimiz, zararlı bir baharat olmaması.

Köpekler İçin Hangi Tarçın Türü Güvenli?

Tarçın, çoğu dünya mutfağında temel bir baharat türü. Hem tatlılarda hem kahvaltılıklarda hem de tuzlu yemeklerde kullanılıyor.Tarçın, Cinnamomum ağacının kabuğundan elde edilen bir baharat türü.

Tüm dünyada pazarlarda yaygın olarak bulunan iki farklı tarçın türü vardır. ‘Gerçek’ tarçın veya ‘Çin’ tarçını olarak da adlandırılan Seylan tarçını ve Cassia tarçını.

köpekler tarçınSinameki tarçını özellikle Çin’in her yerinde bulunan C. Cassia ağacından gelirken, seylan tarçını Sri Lanka’da bulunan C. Verum ağacından gelir. Sinameki tarçını, seylan tarçınından daha kalın çubuklar ve daha pürüzlü bir doku ile koyu kahverengi-kırmızı renkte olur. Ayrıca seylan tarçınından daha ucuz ve tüm dünyada daha yaygın olarak tüketilen tür.

Potansiyel Sağlık Faydaları

Tarçının sağlık açısından birçok yarara sahip olduğu konusunda hemfikiriz değil mi? Tarçın, anti-inflamatuar faydaları olan iyi bir antioksidan kaynağı.

Beyinde tau-protein birikimini önleyerek Alzheimer’ı önlemedeki potansiyel etkileri halen araştırılıyor. Ayrıca dolaşımdaki kan şekeri seviyelerini düşürür ve kişinin insüline duyarlılığını artırır. Tarçının antibakteriyel ve mantar önleyici özelliklerini araştıran bazı araştırmalar bile var!

İnsan tıbbındaki tüm bu heyecan verici buluşlarla, iyi niyetli köpek sahiplerinin aynı sonuçları görmek umuduyla köpeklerine tarçın vermek istemeleri mantıklı. Bütünleştirici insan tıbbında tarçın kullanımına ilişkin anlayışımız hala nispeten yeni durumda. İnsan tıbbındaki bu uygulamaların köpek arkadaşlarımıza da tercüme edilip edilmediğine dair çok fazla araştırma yok.

Paylaşan heymypet