Köpekler Stresin Kokusunu Alıyor

Köpeklerin en büyük özelliklerinden biri, insanlarınkinden yaklaşık 10.000 kat daha keskin koku alma duyuları ve inanılmaz empatileridir. Köpekler stresin kokusunu alıyor. Yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, köpeklerin stresi gidermek için bu yeteneklerin her ikisini de kullanabileceğini gösteriyor.

Stres, Köpeklerin Algıladığı Bir Kokuya Sahip

Stres, belirgin kokular üreten nefes ve ter bileşiklerindeki değişiklikler de dahil olmak üzere fizyolojik değişikliklere neden olur. Stres kaynaklı ter aynı zamanda öncelikle ısı kaynaklı ter salgılayan ekrin bezlerinden daha fazla aroma yaratma eğiliminde olan apokrin bezlerinden salgılanır.

Birleşik Krallık, Belfast’taki Queen’s Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, köpeklerin farkı anlayıp anlayamayacağını görmek için yola çıktı. Bu konuda bir çalışma yapmaya karar verdiler. Çalışmaya katılanlara stresli görevler verildi ama bu görevler verilmeden önce katılımcılardan ter ve nefes örnekleri alındı. Ardından, koku tanımlama konusunda eğitilmiş köpeklere görev verdiler. Köpekler 720 denemenin 675’inde ya da zamanın yaklaşık yüzde 94’ünde bunu doğru bir şekilde yaptı.

Çalışmanın baş yazarı, “Gerçek yaşam bağlamında, köpeklerin stresimizi çeşitli bağlam ipuçlarından alması muhtemel olsa da, bir laboratuvar çalışması kullanarak, köpeklerin yeteneğine katkıda bulunan onaylanmış bir koku bileşeni olduğunu gösterdik.” dedi

Köpeklerin Stresi Algılayabilmesi Neden Önemli?

Önceki araştırmalar, köpeklerin insan duygularını, özellikle de ebeveynlerinin duygularını nasıl algıladığını ve sıklıkla yansıttığını göstermiştir. Bilim insanları ayrıca köpeklerin uçucu organik bileşikleri (VOC’ler) tespit ederek COVID-19 ve kanser de dahil olmak üzere  hastalıkların kokusunu alabildiğini söylüyor. Ancak bu, köpeklerin koku yoluyla stresi nasıl tespit edebildiğini gösteren ilk çalışmadır.

Köpeklerin koku alma duyusunun insan duygularını deşifre etmede ne kadar önemli olduğunu belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyacın olduğu düşünülüyor. Bulgular eğitim kaygısı ve TSSB hizmet köpeklerinde de değerli. Eğitmenleri şu anda onları öncelikle görsel ipuçlarına yanıt vermek için eğitiyor.

Paylaşan heymypet