Köpekler Sevgisini Nasıl Gösterir?

Köpeğin tabiki seni çok seviyor. Tıpkı senin gibi… Ancak onun sevgisini gösterme şekli biraz farklı. Sence köpekler sevgisini hangi davranışlarla gösteriyor olabilir? Bizden öğrenmen gereken birkaç şey var…

köpekler sevgisini

 

 

Köpekler, insanlara sarılmak ve gülümsemek dışında sevgi gösterir. Bir köpek sana yaslanarak, sana bir oyuncak getirerek veya eşyalarınızı taşıyarak şefkat gösterir. Köpekler, duygularını çok inceden tamamen bariz olana kadar çeşitli şekillerde ifade ederler. Bu nedenle neyin olumlu bir ifade veya olumsuz bir ifade olduğunu söylemek biraz zor. Neyse ki senin için ‘Köpekler sevgisini nasıl gösterir?’ sorusunu ele alarak pek çok örnek hazırladık.

Köpeklerin Sevgisini Gösterme Şekilleri

1. Göz Teması Kurmak

Birisi sana rahatsız, güvensiz veya tehdit altında hissettirse gözlerinin içine derinden bakar mıydın? Mümkün değil! Uzun, süreli göz teması, sevdiğin, güvendiğin ve yanında kendini güvende hissettiğiniz kişilere yaptığın bir davranış.

Aynı şey köpekler için de geçerli. Göz temasını kurmak, köpeğini eğitirken yalnızca yararlı bir araç değil. Aynı zamanda derin bir bağ oluşturmanıza da yardımcı olur. Aslında, köpeğin sana baktığı zaman beyni oksitosin salgılar. “Aşk hormonu” olarak bilinen oksitosin, annelerin bebekleriyle ilk bağ kurduklarında beyinlerinin salgıladığı hormonla aynı.

Kilit nokta, oynarken veya kucaklaşırken doğal göz temasını sürdürmek. Köpeğinle zorla göz teması kurarsan, muhtemelen biraz rahatsız olacak ve bakışlarını başka tarafa çevirecek…

2. Sana Yaslanması

Göz temasını sürdürmek gibi, muhtemelen tanımadığın veya güvenmediğin birine yaslanmazsın. Köpeğin de öyle…

Yerde veya koltukta, köpeğin sana yaslanıyorsa, bu kendini güvende, emin ve tamamen rahat hissettiği anlamına gelir. Bazen köpekler korktuklarında veya endişeli hissettiklerinde insanlarına yaslanır. Ancak bu yalnızca seni koruyucusu olarak gördüğü anlamına gelir.

 

köpekler sevgisini

3. Senin Yatak Odanda Uyuması

Köpeğinizin yatağında uyumasına izin vermiyorsan, yine de yatak odanda uyumayı seviyorsa, seni gerçekten seviyor demek oluyor. Neden? Uyurken sana yakın olmayı istemesi onun tamamen sadık olduğunun sinyallerini verir.

4. Eve Geldiğin Zaman Mutlu Olması

İşten veya okuldan eve geldiğin zaman köpeğin aşağı yukarı zıplıyor, ellerini ve yüzünü yalıyor, sana en sevdiği oyuncağını mı getiriyor? Evet, seni görmek kesinlikle heyecan verici!

5. Ayakkabılarını ve Çoraplarını Yanına Alması

Sahiplerine bağlı köpekler de sahiplerinin kokularını severler. Çoraplar, tişörtler ve hatta iç çamaşırları için ayakkabı rafını veya çamaşır sepetini yağmalaması mümkün…

Ayakkabı ve kirli giysiler çalmak her zaman iyi bir şey değil. Özellikle köpeğin çiğnemeyi seviyorsa… Ancak köpeğine bol miktarda ilgi çekici oyuncak veya güvenli çiğneme oyuncakları vererek uygunsuz çiğnemeyi önlemen mümkün.

6. Sana Gülümsemesi

Bazı köpekler, büyük, geniş, dişlek bir sırıtış ortaya çıkarmak için dudaklarını geri çekerek “gülümsemeyi” öğrenir. Kocaman bir gülümseme ve mutlu bir sesle karşılık vermek, köpeğine onu sevdiğinizi de gösterecek…

7. Sana En Sevdiği Oyuncağı Getirmesi

Köpeğin sana en sevdiği oyuncağı getiriyorsa, bu sadece oyun oynamak istediği anlamına gelmez. Seninle oynamak istemesi de sevgisinin önemli bir işareti. Yavru köpeğin sana en değerli, en sevilen varlığını sunuyor.

Paylaşan heymypet