Köpekler Sarımsak Yiyebilir Mi?

Sarımsağı seven var sevmeyen var. Ancak bizler için çok yararlı olduğu aşikar. Peki bizler için böylesine faydalı olan bu sebze köpekler için de öyle mi? Köpekler sarımsak yiyebilir mi ki? Tahminleri alalım!

köpekler sarımsak

 

 

Sarımsak, her türlü tuzlu yemeğe lezzetli bir tat katar. Hatta insanlar için çok çeşitli sağlık faydalarına sahip. Kolesterol, kan basıncı, kalp hastalığı ve soğuk algınlığı ile savaşmaya yardımcı olur. Peki, bizler için böylesine faydalı olan sarımsak, köpekler için de öyle mi? Köpekler sarımsak yiyebilir mi?

Maalesef köpeklerimiz için aynı şey söylenemez. Sarımsak, soğan ve türevleri (allium bitki ailesinin tüm üyeleri) yutulduğu zaman köpekler için zehirli olur.

Sarımsak Neden Köpekler İçin Zehirli?

Allium ailesinin tüm üyeleri, insanlar için tamamen zararsızken köpekler için zararlı olabilecek kimyasal bileşikler içerir. Sarımsakta bulunan bileşikler, köpeğinin kırmızı kan hücrelerine zarar vererek hemolitik anemi adı verilen bir tür anemiye neden olur. Sarımsağı yutan köpeklerin sindirim yolları onu sindiremez. Dolayısıyla gastrointestinal rahatsızlık belirtileri gösterir.

Sarımsak Bitkisinin Hangi Kısımları Köpekler İçin Zehirli?

Bir sarımsak bitkisinin tüm parçaları köpeğin için zehirli kabul edilmek zorunda. Bu bitkinin yapraklarını veya saplarını yiyen bir köpeğe, onun için zehirli olan başka bir bitkiyi (soğan, karanfil vb.) yemiş gibi davranılması gerekir.

köpekler sarımsakSarımsak Köpekler İçin Ne Kadar Zararlı?

Sarımsak, allium ailesinin en zehirli üyelerinden biri. Sebzenin toksisitesi, vücut ağırlığının kilogramı başına 5 gram kadar düşük dozlarda olur. Sarımsak nispeten kısa bir süre içinde daha küçük miktarlarda verilirse toksisite oluşur.

Ortalama bir diş sarımsağın sadece yaklaşık 5 gram olduğunu söyleyelim. Bu nedenle çoğu köpeğin herhangi bir yan etki görmek için çok fazla sarımsak yemesi gerekir. Tabii ki, tüm köpekler farklı ve senin köpeğin daha hassas olması mümkün. Sarımsak tozunun taze sarımsaktan çok daha güçlü olduğunu unutma. Bu nedenle, köpeğin biraz sarımsak yese bile, güvende olması için veterineriyle iletişime geçmen gerek.

Sarımsak Zehirlenmesinin Belirtileri

Hemolitik anemi ciddi bir durum. Zamanında tedavi edilmezse köpeğinin durumunun hızla kötüleşmesi mümkün. Bu nedenle sarımsak yemenin belirtilerini bilmek önemli.

Allium ailesinin toksisitesinin neden olduğu hemolitik anemi belirtileri:

 • Halsizlik
 • Letarji
 • Hızlı nefes alma (taşipne)
 • Soluk diş etleri
 • Sarılık
 • Koyu renkli idrar

Köpeğinin kırmızı kan hücreleri yok edildiği için vücudunun tüm bölgelerine oksijen taşıma konusunda daha az yetkin olur. Bu, zayıflığı ve uyuşukluğu açıklar. Köpeğin akciğerlerine daha fazla oksijen getirerek bunu telafi etmeye çalışır. Bu sebeple hızlı nefes almaya çalışır.

Sağlıklı kırmızı kan hücreleri köpeğinin diş etlerine normal rengini verir. Soluk diş etleri köpeğinin anemisinin doğrudan bir sonucu. Tabii ki, bazı köpeklerin normalde soluk pembe görünen diş etleri olur. Bu nedenle köpeğinin normal diş eti renginin ne olduğunu bilmen senin için önemli.

Sarımsak ayrıca semptomları şunları içerebilen gastrointestinal rahatsızlığa da neden olur:

 • Kusma
 • İshal
 • Kilo kaybı
 • İştahsızlık
 • Letarji
 • Karın ağrısı

Paylaşan heymypet