Köpekler Regl Olur Mu?

Köpekler regl olur mu sorusu patili dostlarımızı sahiplenmeden önce de, sahiplendikten sonra da ebeveynlerin kafasında döner durur. Ta ki, patili dostları ilk kez regl olana kadar… Dememiz o ki, tıpkı diğer memeliler gibi köpekler de regl olur.

köpekler regl olur mu

Taze köpek ebeveynleri ve köpek sahiplenmeyi düşünen herkes, dikkat! Köpekler regl olur mu sorunuzun cevabını peşin peşin verelim. Evet, dişi köpekler regl oluyor. Fakat keşke her şey bu cevabı vermek kadar basit olsa… İyi bir köpek ebeveyni olmak, dostlarımızın bakımına dair  birçok konuyu etraflıca bilmekten geçiyor. Bundan dolayı köpeklerin regl sürecine yönelik önemli kısımları detaylıca incelemek şart.

Mesela ilk olarak köpeklerin menüstrasyon döngüsü ile başlayalım. Köpekler, biz insanlar gibi her ay regl olmuyor. Onların döngüleri genellikle 6 ayda bir tekrar ediyor. Ancak bununla paralel olarak regl süreci, 3-4 haftaya kadar sürüyor. Bu süreç boyunca östrojen seviyeleri bir hayli yükseliyor ve sonrasında düşüşe geçiyor. Kısacası, biyolojik tepkimeler açısından insanlarla benzerlik gösteriyorlar. Peki ilk olarak ne zaman regl oluyorlar? Yani önceden araştırmadıysak, tam olarak ne zaman “köpekler adet olur mu” sorusunu sormaya başlamalıyız? Bu soru biraz çetrefilli, çünkü bazı köpek türleri 6 aylıkken regl olmaya başlıyor. Bazıları ise 2 yaşına kadar regl olmuyor! O yüzden bu sorunun yanıtı biraz da patili dostunun türüyle alakalı.

KÖPEKLER REGL OLUR MU ARTIK BİLİYORUZ, PEKİ YA SONRA?

Dişi köpekler regl olur mu sorusu üzerinde netleştik. Şimdi sıra, bu dönemin geldiğini işaret eden sinyalleri yakalamakta. Köpekler, regl olmaya başlamadan önce daha sık idrara çıkarlar. Ek olarak, vajinalarında şişlik oluşur. Psikolojik olarak ise gerginleşirler ve ilgileri dağılır. Erkek köpeklerle daha sık etkileşime girmeye çalışırlar. Tabi bir de regl kanı meselesi var. Köpekler ilk günlerde yoğun kırmızı bir kanla regl olurlar. Sonrasında bu kan biraz daha pembeleşir.

Son olarak, köpeğin reglken ona nasıl yardımcı olabileceğine değineceğiz. Birçok köpek ebeveyni, köpeklerinin regl döneminde bez kullanır. Evet, bildiğimiz bebek bezinin köpek versiyonu! Sinyalleri doğru okuyarak regl döneminin geldiğini anlarlar. Devamında ise patili dostlarına özel üretilmiş bezler ile dostlarının altını bağlarlar. Bu sayede köpeklerin regl kanını etrafa bulaştırma ihtimalinin önüne geçerler.

Küçük bir not geçelim. Köpekler regl döneminde ağrı çeker mi diye merak ediyorsan onun da yanıtı, evet çekerler. Tıpkı insanlar gibi karınlarında ağrılar oluşur. Bu ağrılar yüzünden ağlamaklı sesler çıkarabilirler. Önlemek için yapabileceğin tek şey, patili dostuna yoğun sevgi göstermek!

Böylelikle bu konuyu da az biraz netleştirmiş olduk. Merakını giderebildiysek ne mutlu bize! Eğer henüz bir patili dost sahiplenmediysen, köpeklerle ilk gün yazımıza da göz atabilirsin!

Paylaşan heymypet