Köpekler Portakal Yiyebilir Mi?

Köpeklerin narenciyeye alerjisi olabilir mi? Sence köpekler portakal yiyebilir mi? İşte tüm detaylar…

köpekler portakal

 

 

Evet, köpeğinin portakal yemesinde bir sakınca yok. Bir portakal yemek üzereysen ve köpek arkadaşınla paylaşmak istiyorsan yine de bizden öğrenmen gereken birkaç detay var. Köpekler portakal yiyebilir ancak hangi durumlarda nasıl tüketilmeli?

Portakallar, köpekler için sağlıklı bir atıştırmalık. Ancak çok miktarda verilmesi potansiyel zararlara neden olur. Çekirdeksiz göbekli portakallar tercih edilse iyi olur. Ancak köpekler kan portakalı, Bergamot portakalı, clementines ve daha fazlası dahil olmak üzere her türlü portakalı yiyebilir.

Yazımıza devam etmeden önce bilmen gereken ilk husus; biz portakal yemesinde bir sakınca görmesek de köpeğinin narenciyeye alerjisi veya şeker intoleransı olabileceğinden tadına baktırmadan önce veterinerine danışman. Aksi bir durum yoksa köpeğine portakal yedirebilirsin. 

Portakal Köpekler İçin Sağlıklı Mı?

Evet! Portakalın etli kısımları, köpeğin için iyi olan besinlerle dolu. Bu besinler şunları içerir:

  • Potasyum: Bu mineral böbrek fonksiyonu için oldukça gerekli. Potasyum ayrıca köpekler için kalp, kas ve sindirim sağlığını artırır.
  • Lif: Sindirim sağlığı söz konusu olduğunda lif, köpeklerin bağırsaklarında sağlıklı bir dengeyi korumalarına yardımcı olur. Ayrıca bağırsakları düzenler ve inflamasyonun azalmasını desteklerken kolon sağlığını destekler.
  • C Vitamini: Köpekler, C vitaminini karaciğerlerinde sentezler ve genellikle diyetlerinde buna ihtiyaç duymazlar. Bununla birlikte, C vitamini açısından zengin yiyecekler köpekler için iyi olabilir. Bunun nedeni, içindeki antioksidanların sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olmasıdır. Tüm bu besinler, köpeğinize doğru miktarlarda fayda sağlayabilir.

Köpekler Bir Portakalın Ne Kadarını Yemeli?

Portakallar ikram olarak düşünülmeli ve bu nedenle köpeğinin günlük kalorisinin %10’undan fazlasını oluşturmasa iyi olur. Çoğu köpek için bir ila üç portakal dilimi uygun olur.

Portakallar Köpekler İçin Zararlı Mı?

Köpeklere portakal verirken asıl endişe edilen şey şeker içeriği. Portakallar, onları hem köpekler hem de insanlar için çok lezzetli yapan doğal şekerlerle gelir.

Şeker, kalori anlamına gelir, bu nedenle aşırı kilolu köpek sahipleri, onlara daha düşük kalorili bir atıştırmalık seçeneği sunmak isteyebilir. Diyabetik köpekler, insülin seviyelerinde ani bir artışa neden olabileceğinden portakal yememeli.

Evcil hayvan sahipleri ayrıca portakaldaki tüm tohumları çıkardığınızdan emin olmalı. Portakal tohumları eser miktarda siyanür olarak bilinen zehirli bir kimyasal içerir. Birkaç portakal çekirdeği yemek bir köpek için çok az risk oluştursa da, beslemeden önce bunları portakaldan çıkarmak en doğru yol.

Ayrıca narenciye meyvesinin içinde çok fazla asit olur. Asitler, mide rahatsızlığına ve ishal veya kusma gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. Günde birden fazla portakal dilimi vermesen iyi olur. Bekle ve izle. Herhangi bir yan etki görmüyorsan evcil hayvan sahipleri köpeklerine biraz daha fazla verebilir.

köpekler portakalKöpekler Portakal Kabuğu Yemeli Mi?

Hayır. Köpekler için portakallar, onları meyvenin etli kısmıyla beslediğinizde faydalı. Portakal tohumları gibi, portakal kabukları da köpekler için zararlı olan toksik bileşikler içerir.

Portakal kabukları da bir köpeğin sindirim sistemi üzerinde zor olur. Aşırı durumlarda, portakal kabukları ameliyat gerektiren bir tıkanıklığa neden olabilir. Güvende olmak için portakalın kabuğunu, çekirdeklerini ve beyaz et tabakasını çıkar.

Köpekler Portakal Suyu İçmeli Mi?

Köpeğine portakal suyu vermen önerilmiyor. Meyve suyu, köpeğin için zararlı olabilecek şekerler ve sitrik asit ile konsantre edilmiştir. Köpeğine su vermek, onları nemli tutmanın en iyi yolu.

Portakalları Köpeğine Nasıl Vermelisin?

İlk başta işleri yavaştan al. Portakallar veya genel olarak narenciye meyveleri genellikle acı olur. Bu nedenle köpeğin tadından hoşlanmayabilir. Tepkilerini görmek için tek bir dilimi deneyerek başla.

Köpekler Mandalina Yemeli Mi?

Tatlıya düşkünsen, köpeğinin de öyle olup olmadığını merak edebilirsin. Yoksa köpeğin farklı tatlar mı arıyor? Mandalina, köpeğin için iyi ve çekici bir ödül olabilir mi?

Evet. Köpekler mandalina yiyebilir. Ama onlara karşı dikkatli olmalısın. Portakallar için geçerli olan aynı hususların çoğu, köpekleri mandalina beslemek için de geçerli.

Mandalina ve portakal, meyve ailesinde kuzenler. Yuvarlak, turuncu, kabuklu ve doğal olarak tatlı olan birkaç benzer özelliği paylaşırlar. Mandalina portakaldan daha ekşi olmasına rağmen yine de çok şeker içerir.

Mandalinadaki Şeker Köpekler İçin Zararlı Mı?

Mandalina gibi sağlıklı bir meyvede bile fazla şeker köpekler için oldukça kötü. Yüksek şeker içeriği çok fazla kalori demek oluyor. Meyvedeki şekerler – fruktoz ve doğal sükroz – köpeklerde potansiyel kilo alımına katkıda bulunur. Şekeri kontrol altında tutmanın bir yolu, köpeğine tedaviyi sınırlamak. Köpeğinin toplam diyetini ve ihtiyaç duyduğu kalori miktarını düşün. Bu kalorilerin %10’unu ikram olarak verebilirsin. Ama bundan fazlasını verme.

Mandalina Yememesi Gereken Köpekler

Mandalina yememesi gereken birkaç köpek grubu var. Onlar da aşırı kilolu ve diyabetik köpekler. Bu koşullara sahip köpeklerin fazladan kaloriye ve şekere ihtiyacı olmaz. Bu nedenle en iyisi farklı bir tedavi bulmak. 

Mandalina Köpeklerde Soruna Neden Olur Mu?

Bazı köpeklerin sindirim sistemleri diğerlerinden daha hassas olur. Mandalina gibi asitli yiyeceklerin verilmesi ishal ve kusma gibi şeylere neden olabilir. Bunlar olursa, köpeğinin mandalina yiyemeyeceğini bilirsin. Köpeğini izlemenin en iyi yolu, küçük bir parça mandalina beslemek. Bakın ve köpeğinin nasıl tepki verdiğini görmek için bekle. Değişiklik olmaması, köpeğinin ödül olarak mandalina yiyebileceği anlamına gelir.

Mandalinaların önce dışını yıka. Sonra kabuğu ve beyaz özü çıkar. Bu deri, öz ve diğer bitki parçaları, köpekler için büyük miktarlarda toksik olabilen uçucu yağlar gibi bileşikler içerir. Mandalina soymak için zaman ayırmanız, daha sonra ishali temizlemekten veya kusmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Mandalina doğal olarak çekirdeksiz olur. Bu nedenle tohumlar bir endişe kaynağı değil.

Köpeğin mandalinanın veya portakalın onun için toksik etkiler yaratacak bölümlerini yediyse (tohumlarını veya kabuğunu) herhangi bir belirti göstermesi durumunda veterinere götürülmeli. Ayrıca, hiçbir belirtli göstermediyse ve sen endişe duyuyorsan da bu durumu iyileştirmenin tek yolu veteriner kontrolü. 

Paylaşan heymypet