Köpekler Nezle Olabilir Mi?

Malum havalar soğudu ve biz kendimizi soğuktan korumak için tüm önlemleri alıyoruz. Peki, köpeğin için de aynı önlemleri alıyor musun? Soğuk havalarda üşüyen köpeğinin nezle olmasını istemezsin herhalde. Sahi, köpekler nezle olabilir mi? Haydi, birlikte öğrenelim!

köpekler nezle

 

 

Kış ayları genellikle soğuk algınlığı ile ilişkilendirilir ve köpeklerimiz de birçok hastalığa karşı hassas olduklarından, onların da soğuk algınlığından endişe ederiz. Köpekler çok nadiren insanların kaptığı az sayıda hastalığa yakalanabilir. Bu nedenle köpeklerin insanlardan enfeksiyon kapması nadir olsa da, hangi önlemlerin alınacağını bilmek köpeğinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Peki, bulaştırdığımız enfeksiyonlar sebebiyle köpekler nezle olabilir mi? 

İnsanlar Köpeklere Nezle Bulaştırır Mı?

İnsan nezlesi sadece insanları (ve belki bazı maymunları) etkileyebilir. Yani sorumuzun cevabı; hayır, köpeğine nezle bulaştırmazsın. Soğuk algınlığı virüsleri türe özgüdür ve insanlar ile köpekler aynı türden değil. Patili dostlarımız nezle olmaz, ancak köpeklerin kapabileceği ve soğuk algınlığına benzer semptomlara neden olan birçok enfeksiyon var.

Köpekler Birbirlerine Soğuk Algınlığı Bulaştırır Mı?

En yakın arkadaşlarımız teknik olarak nezle olamasa da, insanlardaki soğuk algınlığının neden olduğu semptomlara benzer semptomlara neden olan enfeksiyonlar diğer köpeklere bulaşabilir. Hapşırma, öksürme ve burun akıntısı bir köpekten diğerine enfeksiyon bulaştırabilir. Birçok enfeksiyon çok bulaşıcı olduğundan, solunum yolu hastalığı olan bir köpek, tedavi edilene ve artık semptom göstermeyene kadar diğer köpeklerden uzak tutulmalı.

köpekler nezleKöpeklerin Kapabileceği Solunum Yolu Hastalıkları

Köpekler, soğuk algınlığı gibi semptomları olabilecek çeşitli hastalıklar ve sorunlar geliştirir. Bu hastalıklar:

1. Bordatella

Bu bakteri, köpeklerde köpek kulübesi öksürüğünün en yaygın nedenlerinden biri. Ancak tek değil. Bordetella bronşiseptika insanlarda bir soruna neden olmaz, ancak köpeklere bulaşırsa öksürük de dahil olmak üzere bir takım solunum yolu semptomlarına neden olur. Tedavi edilmezse pnömoni bile gelişir. Bir köpeğin bu oldukça bulaşıcı hastalığa yakalanma olasılığını azaltmak için genellikle bir aşı kullanılır. Bu aşıyı tabii ki veterinerine sorarak daha fazla bilgi alabilirsin.

2. Hastalık

Bu virüs solunum ve diğer ciddi semptomlara neden olabilir ve köpekler arasında oldukça bulaşıcı olur. Distemper aşısı, bu hastalığın tedavisi olmadığı için tüm köpeklerin düzenli olarak yaptırması gereken temel aşılardan biri. Distemperden muzdarip köpekler, öksürme ve nefes almada zorluk yaşarlar. Bu da sonunda pati yastığı değişikliklerine, zatürree, nöbetler ve diğer semptomlara yol açar. Hatta distemper maalesef köpekler için ölümcül olabilir.

3. Parainfluenza

CPIV olarak da bilinen parainfluenza, köpek gribi ile aynı değil. Ancak yine de köpekler arasında oldukça bulaşıcı. Bordetella gibi, parainfluenza virüsü de köpek kulübesi öksürüğüne neden olabilir ve öksürük ve burun akıntısı gibi solunum semptomlarına yol açabilir. Genellikle birkaç çekirdek aşı içeren bir kombinasyon aşının parçası olarak dahil edilen bir parainfluenza aşısı var. Ancak bu aşı kendi başına bir çekirdek aşı olarak kabul edilmez. Köpekleriniz genellikle diğer köpeklerle yakın temas halindeyse, onları parainfluenza için aşılama konusunu veterinerinle görüşmen iyi olur.

4. Adenovirüs

Adenovirüs tip 2 (CAV-2), soğuk algınlığı olan bir kişininkine benzer yönetilebilir solunum semptomlarına neden olan bir hastalıktır. Köpeklerde hepatite neden olabilen daha ciddi adenovirüs tip 1’e (CAV-1) karşı da çapraz koruma sağlayan bir aşı mevcuttur. Bu nedenle adenovirüs aşısı çekirdek aşıdır.

5. Köpek Gribi

Soğuk algınlığında olduğu gibi, köpekler bir insandan grip kapamazlar. Ancak köpekler daha yaygın olarak köpek gribine karşı hassastır. Köpek gribinden iki virüs sorumludur. Bunlar; L H3N2 ve H3N8. Bu virüsler, enfekte köpeklerde solunum yolu semptomlarına neden olur. Fakat hastalık tedavi edilirse ciddi hastalık nadirdir. Her iki grip virüsü türü için de aşılar mevcut.

6. Solunum Coronavirüsü

Nadir olmakla birlikte, köpeklerde bir tür koronavirüs solunum semptomlarına neden olabilir. İnsanlara bulaşıcı olmaz. Enfeksiyon tipik olarak hafiftir ve öksürme ve hapşırma gibi solunum semptomları vardır. Köpek kulübesi öksürüğüne neden olan diğer solunum yolu enfeksiyonları ile eş zamanlı olarak görülebilir.

Paylaşan heymypet