Köpekler Neden Yaralarını Yalar?

Köpeğinin yaralanmasını hiç istemeyiz. Eğer bir kez bile yaralandıysa muhtemelen bu soruyu merak ediyorsun. Köpekler neden yaralarını yalar? İyileştirme gücü olabilir mi?

köpekler neden

 

 

Bir köpeğin bir yarası olduğunda bölgeyi yalayarak tepki verme eğiliminde olur. Köpeklerin bu davranışı sergilemesinin birkaç farklı nedeni olması muhtemel. Acıyı yeniden yaşamaya çalışmak, bölgeyi temizlemek, kendilerini yatıştırmak ve hiper fiksasyon. Tüm bu saydıklarımız ‘köpekler neden yaralarını yalar?’ sorusunun cevabı. 

Köpekler Neden Yaralarını Yalıyor Olabilir?

Köpeklerin yaralarını yalamalarının nedeni, yaranın onlar için acı verici veya rahatsız edici olması. Bölgeyi yalamak, bölgedeki ağrıyı hafifletme girişimi. Bir köpeğin yaralarını yalaması, bir insanın vücudunda acıyan bir bölgeyi ovuşturmasına benzer. Bazı yaralar ve cerrahi kesiler de iyileşirken kaşınmaya başlar. Köpekler, kaşıntıyı hafifletmek için iyileşme sürecinde bölgeyi yalar.

Ek olarak, yaralar genellikle kirli olur. Köpekler yarayı yıkayamadıkları için ellerinde bulunan dillerini kullanır.

Vücudun bir kısmı ağrıdığı zaman, köpekler kendilerini rahatlatmak ve yatıştırmak için bölgenin ritmik yalamalarını kullanır. Bu davranış yaralı hayvan üzerinde sakinleştirici bir etki yaratır.

İnsanlar gibi, köpeklerin de kendilerini bir şeylere aşırı derecede sabitlenmiş halde bulması mümkün. Bu özellikle vücutlarındaki yaralar veya diğer tahriş edici şeyler için geçerli. Yalama ihtiyacı bir köpek için o kadar güçlü ki, davranışı durdurmak son derece zor olur.

Köpekler Ne Tür Yaraları Yalar?

Bir köpeğin büyüklüğü fark etmeksizin, vücudundaki herhangi bir yarayı yalaması mümkün. Sürtünmeler gibi küçük tahrişler bile bir köpeğin yalamasına neden olur. Tırnakların çok kısa kesilmesi, pire ısırıkları, çizikler ve diğer cilt veya tırnak sorunları yalamaya neden olan sebeplerden bazıları.

Ek olarak, cilt sağlam olsa bile vücutlarının ağrıyan bölgelerini yalar. Ağrılı eklemler, kırıklar, yaralı kaslar, etkilenmiş anal bezler ve ağrılı mesaneler, bir köpeğin yalamak için bir hedefi. Hem gıda hem de çevresel alerjiler de bir köpeğin özellikle patilerini yalamasına neden our.

köpekler neden

Köpeklerde Yara Yalama Belirtileri

Tabii ki, köpeğinin yarasını veya vücudunun başka bir ağrılı bölgesini yaladığını doğrudan gözlemlemen kaçınılmaz. Bununla birlikte, bazı köpekler yalnızca yalnız bırakıldıklarında ve gözetlenmediklerinde yalama eğiliminde olur.

Köpeğinin belirli bir alanı yaladığını gösteren işaretleri belirlemek için önce yaranın çevresinde veya tahriş olmuş bölgede nemlilik olup olmadığına bak. Tüylerini ıslatan tükürük, köpeğinin yaladığının kesin bir işareti.

Köpeğinin yarasını yaladığının bir başka göstergesi de; kızarıklık, saç dökülmesi ve tahriş. Köpeklerin dilleri pürüzlü olur. Ayrıca çevresindeki tüyleri çeker. Yalamadan kaynaklanan sürtünme, bölgenin kızarmasına ve tahriş olmasına yol açacak.

Ancak dostun bölgeyi yalayalı kısa bir süre olduysa tüylerinin ıslandığını görememiş olman olası. Köpeklerde yalamanın bir başka göstergesi de yaladıkları kürkün kahverengi lekelenmesi. Bu lekelenme, saç ve tükürük arasındaki kimyasal reaksiyondan kaynaklanır. Ayaklar ve anal bölge genellikle bu lekelenmeden etkilenir.

Köpeğinin Yaralarını Yalamasına İzin Vermeli Misin?

Köpeklerin ağızlarının insan ağzından “daha temiz” olduğuna dair bir efsane var. Ayrıca köpeğin yarasını yalamasının her zaman faydalı olduğu ve iyileşmeyi hızlandırdığı da biliniyor. Bunların hiçbiri doğru olmasa da, ikincisi bazı durumlarda doğru sayılır.

Yaygın inanışın aksine, insanlar gibi köpeklerin ağızları da bakterilerle dolu olur. Köpek tükürüğünün bazı özelliklerinin bakterileri öldürdüğü araştırmalarda gösteriliyor. Ancak köpeğin tükürüğü yalnızca çok özel bakteri türlerine karşı etkili olur. Köpeğin yaraya muhtemelen tükürüğünün öldürebileceğinden çok daha fazla bakteri sokar. Bu yüzden yalamalarına izin vermek nadiren iyi bir fikir. Her zaman değil… 

Yalamak ayrıca yaralı bölgede ek hasara neden olur. Bu sebeple tahrişi ve iltihaplanmayı artırır. Daha önce kapatılan yaraları da açar. Özellikle yarada dikiş varsa iyileşmeyi geciktirmesi olası.

Köpeğin yarasını yalamasına izin verilmesi gereken birkaç durum var. Ancak sahipleri her zaman veterinerlerinin tavsiyelerine uymalı ve yalamaya yalnızca talimat verildiğinde izin vermeli.

Köpeğinin Yarasını Yalamasını Nasıl Engellersin?

Köpeğinin yarasını yaladığını fark ettiğin zaman yapılacak ilk şey yarayı tedavi etmek. Tedavi, yaranın doğasına, nedenine ve ciddiyetine bağlı olur. Yaranın temizlenmesi ve dikilmesi gerekiyorsa gitmen gereken yer belli. Veteriner hekimin antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar da verip iyileşmeyi hızlandırır.

Paylaşan heymypet