Köpekler Neden Ulur? Köpeklerde Ulumanın Anlamları

Köpeğin ambulans sesine, ezan sesine ve diğer dış uyaranlara uluyarak mı karşılık veriyor? Bazen ulumalar komşularını rahatsız edecek seviyeye mi ulaşıyor? Bu durum köpeklerin doğasından kaynaklandığı gibi, bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Yazımızda “ Köpekler neden ulur? “ sorusunun cevabını gel beraber arayalım.

KÖPEKLER NEDEN ULUR?

DIŞ UYARANLAR, ALIŞILMAMIŞ SESLER

Köpekler dış uyaranlara karşı çok duyarlıdır, özellikle ambulans sesi, ezan sesi gibi çok alışık olmadıkları yabancı seslere uluyarak tepki verebilir. Ayrıca ulumak nasıl kurtlar bir iletişim biçimiyse köpekler de bazen bunu iletişim için kullanabilir. Yani köpeğinin uluma sebebi de hissettiği tedirginliği ya da tehlikeyi çevreye haber vermek olabilir. Köpekler neden ulur? ,diye merak ediyorsan bunun birçok sebebi daha olduğunu bilmelisin.

CAN SIKINTISIYLA BAŞ ETME YÖNTEMİ

Köpekler canı sıkıldığında ve evde uzun süre yalnız kaldıklarında ulumaya başlayabilirler. Geceleri sen uyuyorken uluması “Yanıma gel ve benimle ilgilen” demek olabilir. Ya da yalnızlıktan ve seni bir daha görememekten korktuğu zamanlarda da aynı tepkiyi verebilir. Araştırmalarda, evde yalnız kalan patili dostlarımızın daha çok uluduğu gözlemlenmiş.

köpekler neden ulur

KÖPEKLER NEDEN ULUR? RAHATSIZLIK BELİRTİSİ OLABİLİR

Eğer patili dostun hiçbir uyaran yokken ve sen yanındayken acı bir sesle uluyorsa, veterinerinden yardım alman gerekebilir. Tamamen dikkat çekmek amaçlı yapılan bir hareket olabileceği gibi, acı çektiği ve rahatsızlandığı için de uluyor olabilir. Tedbiri elden bırakmamakta fayda var; ne de olsa ulumak güçlü bir iletişim biçimi. 

ÇİFTLEŞME İSTEĞİ

Fazla yaygın olmasa da, çiftleşme dönemindeki köpekler  varlığını diğer arkadaşlarına bildirmek ve dikkat çekmek için uluma yöntemine başvurabilir. Kedi dostlarımızın Mart aylarında çıkardığı sesleri bilirsin, köpekler de uluyarak aynı mesajı vermek istiyor olabilir. Köpeğinin uluyarak ne anlatmak istediğini aslında biraz dikkatli bir gözlemle kolayca çözebilirsin. Sık ve kesik frekanslı ulumalar genelde dikkat çekme amaçlı, çiftleşme arzusunu ifade biçimi olarak karşımıza çıkar. 

köpekler neden ulur

Evet, bu sayede köpekler neden ulur konusu biraz daha aydınlandı diye düşünüyoruz. Bu konu cepte, sırada hırlama ve anlattıkları var! Köpeklerde hırlama ve ifade ettiği anlamlar için yazarımız Dilara Sezgin’in yazısına buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet