Köpekler Neden Titrer? Köpeklerde Titreme ve Sebepleri!

Hava soğuk değil, herhangi bir şeyden de korkmadı, yahu bu köpekler neden titrer peki? Titreme her canlı için o kadar doğal bir tepki ki, birçok durumda ve olayda kendimizi titrerken buluruz. Tabi bu durum köpek dostlarımız için de geçerli.

köpekler neden titrer

Öncelikle biraz da olsa içini rahatlatarak başlayalım: titreme bazı köpekler için doğal bir davranış. Bu durum özellikle Chihuahua gibi küçük köpekler için geçerli. Hatta ismi de “Genel Titreme Sendromu”. Minyatür pinschlerde de sık görülen bu rahatsızlık, seni ürkütmesin. Ancak köpeğin ufak bir köpek değilse, köpekler neden titrer gibi kapsamlı bir soruyu böylesine basit bir şekilde yanıtlayamıyoruz. O yüzden en iyisi, köpeklerde titreme davranışını tüm nedenleriyle detaylıca ele almak! Madem öyle, hadi başlayalım.

İlk olarak acil veteriner müdahalesi gerektiren titreme sebeplerine değinmemiz gerek:

  • Eğer patili dostun bir şeyler yedikten sonra titremeye başladıysa dikkat! Köpeğin yoğun bir alerjik reaksiyon ya da gıda zehirlenmesi sinyalleri gösteriyor olabilir.
  • Köpeğinin titremesine uyuşukluk, anksiyete, ishal veya kusma gibi davranışlar eşlik ediyorsa doğruca veteriner hekime.
  • Köpeklerde titreme patili dostumuzun oyun ve uyku gibi günlük davranışlarını engelleyecek dereceyse, yine veteriner hekim vakti!
  • Patili dostun titrerken stresli de gözüküyorsa, veteriner hekimine danışman gerek. Tabi dudak yalama, hızlı nefes alıp verme ve arkaya atılan kulaklar gibi stres belirtilerini iyi okumalısın.

Titreme bizleri en fazla bu şartlar altında korkutmalı. Zor ve ağır olanları atlattıysak, şimdi gelelim daha hafif nedenlere. Tabi elimizde bol bol hafif neden de var!

KÖPEKLER NEDEN TİTRER, SAY SAY BİTMEZ!

Önce psikolojik, sonra da fiziksel faktörlere bir göz atalım:

Korku, heyecan veya gerginlik

 Bu tarz güçlü hisler, patili dostlarımızda titremeye neden olurlar. Duygusal ve psikolojik titremeler, belirli durumlarda açığa çıkarlar ve genellikle kalıcı değildirler. Mesela veteriner ziyaretleri ya da başka köpeklerde yaşanan gerginlikler bu titremeyi tetikleyebilir. Ya da uzun süre görmedikleri ve çok sevdikleri bir insanı gördüklerinde… Bu tarz titremeleri iyi gözlemlemek şart. Bu sayede bir köpek eğitmeni ile görüşüp patili dostunun psikolojik huzursuzluklarına ya da aşırı heyecanına bir çözüm bulabilirsin!

köpekler neden titrer

Kaslarda zayıflama ya da sakatlıklar 

Köpekler neden titrer diye düşünen birçok insan, bu oldukça doğal durumu genellikle gözardı eder. Halbuki çok egzersiz yaptığımızda bizim kaslarımız da seyirir, öyle değil mi? Bu seyirme, bizlerde de patili dostlarımızda da kas zayıflığına işaret eder. Ancak sadece zayıflık diyip geçmeyelim, ortada bir sakatlık da olabilir. Eğer köpeğin sen dahil birileri vücudunun belirli noktalarına dokunduğunda titriyorsa dikkat. Belki de gözle görülmeyen bir sakatlık var ve patili dostumuz acı çekiyor? Bu iki durumu birbirinden ayırt etmenin en rahat yolu, egzersizler. Köpeğin uzun egzersizlerden sonra veya hiç egzersiz yapmadığında titriyorsa meraklanma. Yok durduk yereyse, veteriner hekimine bir telefon aç deriz.

Hastalıklar 

Geldik yine işin ciddileştiği yere. Nörolojik rahatsızlıklar, böbrek sorunları ve ateş atakları gibi birçok hastalık da köpeklerde titremeye yol açar. Aslında tüm durumlarda dönüp dolaşıp aynı kritik notkaya varıyoruz: köpeğini iyi gözlemle. Davranışlarında, hareketlilik seviyesinde ya da iştahında bir değişiklik var mı? Bunlara ek olarak köpeğin dışkı ve idrarının sıklığı, kokusu ve görüntüsünü de dikkat kesil. Patili dostumuz bu bahsettiğimiz alanlarda olağan akışının dışına çıkıyorsa, doğru veteriner hekimin yolunu tutun.

Kısaca özetleyecek olursak: zehirlenme, hastalıklar ve iç sakatlıklar gibi tehlikeli durumlarda veteriner hekim müdahalesi şart. Bunların dışında köpekler neden titrer diyorsan, psikolojik faktörler veya kaslarda zayıflık diyebiliriz. En olmadı da patili dostumuzun cinsi titreyen cinslerdendir, başta değinmiştik. Lafı geçmişken, patili dostlarımızda zehirlenmeyi önlemek için bu yazımıza bir göz atmanı da şiddetle tavsiye ederiz!

Paylaşan heymypet