Köpekler Neden Kemik Gömer?

Çizgi filmlerde köpeklerin hep sağa sola kemik gömdüğünü izlemedik mi? Sonra da kazar bulurlar o kemiği, hapur hupur yerler. Peki ya o kemiği neden gömüyorlar? Bu davranışlarının ardında ne yatıyor?

köpekler neden kemik gömer

Hiç köpeğinin halıyı kazmaya çalıştığını gördün mü? Ya da bir oyuncağını sağa sola gömmeye çalıştığını? Patili dostlarımızın en sevdiği şeylerden birini ele alacağız bu yazımızda: Eşyaları sağa sola gömmek. O zaman hadi köpekler neden kemik gömer öğrenelim!

KÖPEKLER NEDEN KEMİK GÖMER SORUSUNUN 4 YANITI VAR!

1. İÇGÜDÜ

Biliyorsun ki dünya eskiden hem köpekler hem de insanlar için daha zordu. Dostlarımızın ataları o dönemlerde içgüdüsel olarak yiyeceklerini gömerdi. Hele ki buz devrinde. Toprak, gömdükleri yiyecekleri bir buzdolabi gibi saklıyordu. İşler sarpasarınca da dostlarımız bu yiyeceklere başvuruyordu. Bu davranış onların genetik koduna kazındı ve günümüzde de hala yerini koruyor. Bu arada patili dostlarımız değerli gördükleri başka şeyleri de gömebilirler. Yani arada oyuncaklarını bu yüzden gömmeye çalışıyorlar. Değerli buldukları eşyaları saklamak adına.

2. KÖPEĞİN CİNSİ

Patili dostlarımız cins cins, türlü türlü de huyları var. Dememiz o ki bazı köpek türleri kemik gömmeye daha meraklıdır. Hemen bu türleri sayalım, Dachshundlar, Beaglelar, Basset Köpekleri ve Minyatür Schnauzerler. Mesela Terrierler genellikle kovalamaca ve avcılıkla ilgilenirler. Avcılıkta da özel olarak kazı konusunda tecrübeliler. Haliyle kemik gömmeyi de seviyorlar!

Yorkshire terrier köpek

3. CAN SIKINTISI

Sosyal Medyada Bizi Takip Et!

[elfsight_social_icons id=”1″]

Köpekler canları sıkıldığında neler yapar neler… Açıkçası kemikleri gömmeye çalışmak yapabilecekleri en masumane şeylerden. Dememiz o ki lütfen köpeğini zihinsel ve bedensel olarak meşgul tut. Yoksa sırf eğlence olsun diye televizyon kumandasını bahçeye gömüverir. Sen de arar durursun, el mahkum.

4. ANKSİYETE

İşte yine o baş belası kelime, anksiyete! Köpekler streslendiğinde de kemikleri ya da başka eşyaları gömmeye çalışır. Bu sayede kendilerini sakinleştirmeye çalışırlar çünkü. Hem kazma aktivitesinin kendisi, hem de bir şeyleri saklama hissi güvende hissetmelerini sağlar. Ya da stres iştahlarını kaçırdığında dolayı o yiyeceği sonra yemek için de gömebilirler.

PEKİ KÖPEKLERİN KEMİKLERİ GÖMMESİNİ NASIL ENGELLEMELİ?

Öncelikle şunu netleştirelim: Bu aslında dostlarımız için normal bir davranış. O yüzden köpekler neden kemikleri gömer, eyvah ne yapmalıyım diye yana yakıla çözüm aramana pek de gerek yok. Yine de yukarıda bahsettiğimiz can sıkıntısı ve anksiyete biliyorsun ki olumlu hisler değil. Bundan ötürü dostunu sık sık yürüyüşe çıkarmak ve ona çeşitli oyuncaklar almak sorunu büyük ölçüde çözer.

Böylelikle köpekler neden kemik gömer sorusunu yanıtlamış olduk. Peki hızımızı almışken bir başka gizemi de aydınlatmaya ne dersin? Patili dostlarımız neden aniden etrafta koşturmaya başlar biliyor musun? Yanıtın hayır ise bu yazımız tam da sana göre!

Paylaşan heymypet