Köpekler Neden En İyi Dostlarımız? Onlarla Yaşamak İçin 20 Neden

Eğer bir köpek ebeveyniysen, onların ne kadar harika birer dost olduğunu zaten biliyorsundur. Köpekler hayatındaki sevgi, sadakat ve gülümseme ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan muhteşem dostlar…

köpekler neden en iyi dost

Köpekler neden insanlar için en iyi dost ve diğerlerinin arasında en sevilen evcil hayvanlardan biridir? Eğer en sevilen evcil hayvanlar listesi olsaydı, şüphesiz köpekler o listenin ilk sıralarında yer alırdı. Köpekler ve onların dünyadaki en iyi dost olunan evcil hayvanlardan biri olmasının şaşırtıcı ve sevimli nedenlerinden sadece birkaçını senin için sıraladık.

1. Yanından sadece birkaç saatliğine bile ayrılsan, döndüğünde seni aylardır görmüyormuşçasına büyük bir coşkuyla karşılar… Eve döndüğünde seni deli gibi özleyen birini bulacağından hep emin olursun. Bu da muhteşem bir şey değil de nedir?

2. Dünyanın en sıcak kucağı onunkisidir. Geceleri üşümene izin vermez mesela, senin için yatağı hep sıcacık tutar.

3. Saatlerce senin izlemek istediğin şeyi izler, hem de gıkını bile çıkarmadan. Kumandaya el koymayan ideal seyir arkadaşıdır.

4. Küçük şeylerle mutlu olmayı bilir. Mesela arabayla biraz dolaşmak bile onu sevinçten delirtmeye yeter.

5. İnsanların aksine, (hatta kimine göre kedilerin de aksine) seni koşulsuz severler.

Koronavirüs pandemisi ev hayvanları ile daha kolay geçiyor

6. Selfie çekmekte oldukça başarılıdırlar 🙂

7. Nova İşletme ve Ekonomi Okulu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, işyerindeki köpekler çalışanların stresini azaltmaya, iletişimi ve sosyal uyumu geliştirmeye büyük katkı sağlar.

8. İlham verirler! Doğanın büyüleyici güzelliğinin farkına varmana yardımcı olurlar. Yolda yürürken mesela, durup bir çiçeği koklamayı akıl ederler ve hayatın tadını çıkarmak konusunda bir anda motive oluverirsin.

9. Köpekler en iyi egzersiz partneridir. Seni mayıştığın koltuktan kaldırıp hareket etmeye motive ederler. Ama yok, sadece kanepede uzanıp tembellik yapasın varsa da sakince yanına uzanıp sana eşlik edeceğinden, kendini suçlu hissettirmez.

KÖPEKLER NEDEN CAN DOSTUMUZ?

10. Aslında, Amerikan Kalp Derneği Konseyi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, bir köpeğe sahip olmak seni kalp hastalığı risklerinden bile koruyabilir.

11. Barışçıl varlıklardır! Ezeli düşmanlarıyla bile aralarındaki farklılıklarını bir kenara bırakıp barış içinde yaşamaya isteklidirler.

12. Çocukların en iyi dostlarıdır.  Onların sorumluluk duygusunu ve empatiyi öğrenmelerine yardımcı olurlar.

13. Experimental Biology tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bir köpeğin koku alma duyusu o kadar gelişmiştir ki, kanserli insanlardan alınan kan örneklerinden neredeyse % 97 doğrulukla kanseri tespit edebilirler

köpekler neden

14. Sarılmayı severler ve gerçekten sarılma hissini onlardan daha iyi veren bir canlı yok gibidir.

15. Kendini hüzünlü hissettiğinde bunu hemen anlarlar ve seni neşelendirmek için en sevdikleri oyuncağı bile memnuniyetle paylaşırlar. Auuww…

16. Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) tarafından finanse edilen bir araştırmaya göre, bir köpeğine sahip olmak çocukların alerji geliştirmesini önlemeye yardımcı olabilir.

17. Sosyalleşmene yardımcı olabilir ve dışarı çıkıp hayatı keşfetmen için seni cesaretlendirebilir.

18. Bir köpek sahibi olmak, her gün gülümseyecek en az bir neden bulmaktır.

19. İddia ediyoruz ki, ister mütevazı bir çadırda kamp yap, istersen en lüks otelde konakla, onlardan daha iyi bir seyahat arkadaşı bulamazsın.

20. Hayatını bir köpekle paylaşmak demek, her gün yeni bir maceraya uyanmak demek…

Uzun lafın kısası, bu hayatı daha çekilir kılmak ve hatta bir festivale dönüştürmek için yapman gereken şey aslında çok basit! En yakın barınaktan kendine en ideal dostu bulup hayatını onunla paylaşmak… Emin ol buna değer!

Paylaşan heymypet