Köpekler Neden Çamurda ve Pislikte Yuvarlanmayı Sever?

Sahi, köpeklerin bu pislik ve çamur sevdası nereden geliyor ki? Neden tutup inatla pis yerlerde yuvarlanmayı tercih ediyorlar? Dur dur, bu sinir bozucu ama bir yandan da sempatik davranışın sebeplerini ele alıp gizemi aydınlattık bile. Yazımızı okuman yeterli.

köpekler neden çamurda yuvarlanır?

Senaryoyu canlandıralım: Patili dostunu yıkadın. Misler gibi kokuyor, gezdirmeye çıkardın. Mutlu mesut yan yana yürüyorsunuz. Bir sonraki anda ise köpeğin çamurun içinde yuvarlanırken keyiften dört köşe gözlerle sana bakıyor. Kıyar mısın kıyamaz mısın? Yoksa sadece köpekler neden çamurda yuvarlanıyor diye hayıflanır mısın…

Patili dostlarımızın burnu ne kadar keskin hepimiz biliyoruzdur herhalde. Köpekler keskin kokulara bayılırlar mesela. Bundan ötürü kokunun kaynağını bulur bulmaz kendilerini o kaynakta kaybetmek isterler. Yani çamur birikintisinde.

Tamam da bu çamur kötü kokuyor diyebilirsin. Ancak köpeklerin güçlü burunları belki de kokuları bizimkinden daha farklı ve katmanlı algılıyordur. Mesela bir kokarca gül çalısına koku püskürttü diyelim. Biz o çalıyı kokladığımızda burnumuza istisnasız olarak kokarcanın kokusu gelir. Halbuki köpekler hem gülün, hem de kokarcanın kokusunu duyabilir. Sonuçta dostlarımızın burunları hayatta kalmalarına evrimsel anlamda büyük katkı sağladı. Tahminlere göre köpekler yiyecek bulduklarında kendilerini o yiyeceğe bulayıp sürünün yanına geri dönüyordu. Bu da buldukları şeye dair diğer dostlarına harika bir veri sağlıyordu.

köpekler neden çamurda

KÖPEKLER NEDEN ÇAMURDA YUVARLANIR: BÖLGELERİNİ İŞARETLEMEK İÇİN?

Şimdi bir dakika, köpekler bölgelerini işaretlemek için idrarlarını kullanmıyorlar mıydı? Aslında tam olarak değil, köpekler tıpkı kediler gibi koku bırakmak için vücutlarını da kullanırlar. Koku salgılayan bezler sayesinde çamurun üzerinde yuvarlanırken çamuru bir nevi “kendilerinin” yaparlar. Bu sayede hem başka hayvanların kokusunu kovalamış, hem de bölgelerini işaretlemiş olurlar.

Bir başka teoriye göre de patili dostlarımız kendi kokularını gizlemek için çamurda yuvarlanır. Böylelikle kendilerini kamufle ederler.

Anlaşılan o ki patili dostlarımız bazen de sadece eğlenmek ister…  O çamurun içinde yuvarlanırken neşeli ve heyecanlı olurlar. Yok böyle eğlence olmaz olsun diyorsan patili dostunla daha sık oyun oynamayı deneyebilirsin. Fakat uyaralım, bazen ne yaparsan yap hayatta köpeğinin istediği şeyler olur. Bu çamurun içinde banyo yapmak olsa da sesini çıkaramayabilirsin.

Köpekler neden çamurda yuvarlanmayı sever sorusunun yanıtları bu şekilde. En azından bizim bildiğimiz kadarıyla. Hazır elin değmişken başka bir gizemi daha aydınlatmak ister misin? Mesela köpekler kemikleri neden gömer? Yanıtı bu yazımızda, göz atmadan geçme!

Paylaşan heymypet