Köpekler Neden Çamur veya Pislik Yer?

Evde ne güzel mamaları dururken… Köpekler neden çamur veya pislik yer sahi? Bu davranışı sergilemelerinin nedenleri olmalı. Belki de bu nedenleri aydınlatırsak durumu daha iyi kavrayabiliriz, ne dersin?

köpekler neden çamur

Yani patili dostlarımız öyle iştahlı ki, bazen tutup çamur bile yiyorlar! Tabii durum o kadar masum değil çünkü pislik yemek genellikle bir tür sağlık sorununa işaret ediyor. Tam da bu yüzden köpekler neden çamur veya pislik yer, iyi anlamamız gerek.

MADEM ÖYLE, KÖPEKLER NEDEN ÇAMUR YER?

Öncelikle işin merak ve heyecan boyutuna değinelim. Sonrasında ise sağlıkla alakalı noktalara daha detaylı değineceğiz. Köpeklerin ne kadar heyecanlı canlılar olduğunu bilmeyen yoktur. Bazen sırf canları sıkıldı diye çamur veya pislik yerler. Ya da o çamurun içinde kokusu ilgilerini çeken bir şeye rastlarlar. Bu durumda da ağızlarına ne attıklarını pek umursamıyorlar maalesef… Şimdi gelelim sağlığa.

ANEMİ

İlk olarak aneminin ne olduğunu kısaca hatırlatalım istedik: Alyuvar sayısındaki hemoglobinin azalması yüzünden kanda daha az oksijen taşınır. Üstelik hemoglobin kandaki demir sayısını da yükseltir. Hem demir eksik olunca hem de oksijen az taşınınca, halk arasında kansızlık olarak bildiğimiz anemi ortaya çıkar.

Eğer patili dostlarımızda anemi varsa, çamur yemeye çalışabilirler. İçgüdüsel olarak çamurdan demir alabileceklerini zannederler çünkü. Bu yöntem ne kadar sağlıklı, orası tartışmalı. En mantıklısı köpeğin sık sık çamur yiyorsa onu veteriner hekime götürmek.

ÇAMUR VEYA PİSLİK YEMENİN ZARARLARI: BU DURUMU NASIL ÖNLERİZ?

köpekler neden çamur

Köpekler neden çamur veya pislik yer aşamasını geçtik artık. Şimdiyse diyelim ki yediler, neler yapmamız gerektiğini düşünelim. Bir kere bu durum büyük aciliyet taşımıyor, sakin olmakta fayda var. Tabii çamurun içinden kesici bir şey, mesela bir cam parçası yemediyse. Yok bir kere oldu ve sadece çamurdu, canını sıkmana gerek yok. Fakat köpeğin bu davranışı sürekli tekrarlıyorsa, orada işler değişir. Nitekim tekrar tekrar çamur yediklerinde bunca pislik, taş, sopa ve toprak sindirim sistemlerini tıkar. Üstelik çamurlarda bazen zehirli maddeler de olur. Bunlar da doğal olarak türlü hastalıklara yol açar. Dememiz o ki, dostlarımız tekrar tekrar çamur yerse hemen veteriner hekime!

Gelelim bu davranışı önleme fikirlerine. Hani demiştik ya köpekler can sıkıntısından da çamur yer diye. Bunun önüne geçmek için patili dostumuzla daha fazla zaman geçirmek, hatta oyuncaklarla oynamaya ne dersin? Böylelikle dostumuzun çamur yemeye hali bile kalmaz!

Köpekler neden çamur veya pislik yer sorusunu dilimiz döndüğünce yanıtladık, bizden bu kadar. Bu arada çamuru sadece yemiyorlar…

Paylaşan heymypet