Köpekler Neden Bazı Nesnelerden Korkar?

Köpekler gerçekten ilginç canlılar, değil mi? Yeri gelir sahibini korumak için gözünü kırpmadan öne atılır, yeri gelir süpürge makinasından delicesine korkarak sağa sola kaçışır… Tamam da, köpekler neden bu nesnelerden korkar ki?

köpekler neden bazı nesnelerden korkar

Patili dostlarımızın türlü türlü huyu var. Mesela mı? Hiç merdivenlerden korkup saatlerce havlayan köpekleri duymadın mı? Böyle ilginç durumlarla karşılaşınca insanın aklına “köpekler neden bazı nesnelerden korkar” sorusu da geliveriyor işte.

KÖPEKLER NEDEN BAZI NESNELERDEN KORKAR?

Köpekler birçok sebepten ötürü korku besleyebilir. Tabii korku esasında alışkın olmadıkları bir şeyle karşılaşınca açığa çıkar. Diyelim ki yılbaşı geldi ve evine küçük bir ağaç koydun. Al sana köpeğinin korku duyabileceği bir nesne! Sonuçta dostumuz o ağaca aşina değil. Hele bir de ışıklar yanıp sönüyorsa… Bu örneği netleştirdik galiba. Peki ya başka?

Patili dostlarımız “tuhaf” sesler çıkaran nesnelerden de korkarlar. Hemen bunu da örneklendirelim. Mesela ses çıkaran bazı oyuncaklar köpeklerin ödünü patlatabilir. Ya da elektrikli süpürgeler veya saç kurutma makineleri de köpeklere tuhaf gelebilir. Dostlarımızın işitme yeteneğinin ne denli yüksek olduğunu da hesaba katmak lazım.

Son olarak eğer köpeğin daha önce bir nesneyle kötü bir tecrübe yaşadıysa ondan korkmaya başlayabilir. Kötü tecrübe derken, mesela boş tencereyi yanlışlıkla dostunun patisine düşürdün. Onun da canı yandı. Bu saatten sonra tencereden korkması oldukça olası.

Korkunun sebeplerini anladıktan sonra sırada ne var? Korkunun önüne geçmek için harekete geçmek!

köpek bakımı

KÖPEĞİNİN KORKTUĞU NESNEYİ UZAĞA KOY

Aslında ne kadar basit bir mantık deği mi? Köpeğin bir nesneden korkuyorsa önce onu dostunun gözünün önünden uzaklaştır. Yok uzaklaştıramıyorsan köpeğini nesneden uzaklaştır… O da olmuyorsa şöyle bir tavsiyemiz var sana:

Patili dostun ne zaman o nesneye yaklaştığında elinde ödül mamasıyla duruma müdahale et. Tıpkı acil durum müdahale gibi! Baktın yavaş yavaş nesneye doğru ilerliyor, ödül mamasını fırlatıver. Sonra da ödül mamalarıyla dostunu iyice nesneye alıştır. Adım adım ilerleyip patili dostumuzu o nesneye ısındır. Mesela her gün birkaç tane ödül mamasını nesnenin yanına bırak. Evet süreç uzun sürebilir ama zamanla illa ki dostumuz nesneye alışacaktır.

Paylaşan heymypet