Köpekler Ne Zaman Ödüllendirilir?

Şüphesiz ki hepimiz köpeklerimizi doğru bir davranış sergilediğinde ödüllendirmeye bayılırız. Ancak, köpekler ne zaman ödüllendirilmeli? Bunun bir zamanı olmalı mı? Birlikte öğrenelim.

Köpekler Ne Zaman

 

 

Hepimizin bildiği gibi ödül mamaları eğitim sırasında köpeğimizi ödüllendirmenin neredeyse her zaman en etkili yolu. Bazı köpekler diğerlerinden daha fazla yiyecek motivasyonuna sahip olsa da, iyi davranışları için bir ödül alma teşviki, köpek yavrularını ve köpekleri öğrenmeye istekli hale getirir. Peki, köpekler ne zaman ödüllendirilmeli? 

Köpek tedavi eğitimi sırasında ödüllerin ne sıklıkta verileceğini bilmek çok önemli. Bu şekilde, onları aşırı beslememiş olursun. Ayrıca, köpeğinin iyi davranış için aldığı tek ödül mama olmamalı. Çokça övgü ve şefkati de mamayla birlikte ona ikram etsen iyi olur. Haha!

Köpek Mamaları Ne Zaman Verilir?

Doğal olarak, bir köpek, en acıktığı zaman bir ödül mama veya bir parça köpek maması alma teşvikine tepki verir. Bu nedenle, köpek maması vermek, yemeklerden hemen önce veya çok fazla egzersiz yaptıktan sonra sakinleştikten sonra yapıldığında etkili olur.

Köpek yavrusu eğitimi sırasında, tıklayıcı gibi bir pekiştirici veya “Evet!” gibi bir kelime kullan. Davranış gerçekleştiği anda, yeni bir ipucunu (veya komutu) başarıyla takip ettikten sonra onları bir ödülle ödüllendir. Köpeğine ödül vermek için çok uzun süre beklersen, iyi davranışlarını ödülle ilişkilendirmeyebilir.

Örneğin, yavru köpeğin nihayet ilk kez “otur” işaretini takip ettiğinde, onu bolca öv ve hemen bir ödül yemesine izin ver. Aynı şey, işlerini dışarıda yapmak gibi başka olumlu faaliyetlerde bulunduklarında da geçerli.

Köpeğine Ne Sıklıkta Ödül Vermelisin?

İkramlar, köpeğinin günlük kalori alımının yüzde 10’undan fazlasını oluşturmamalı. Normal yiyecekleri kalan yüzde 90’ı oluşturuyor. Bu, aşırı beslenmeyi ve olası sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olacak. Bu, onlara kaç tane ikram verdiğinizi yakından takip ederken aynı zamanda yüksek kaliteli ikramlar aldıklarından emin olmanız anlamına gelir. 

Köpek veya köpek yavrusu ödülleri için alışveriş yaparken, düşük kalorili veya kolayca daha küçük lokmalara bölünen seçenekleri ara. Köpeğine daha yüksek kalorili yiyecekler vermeye karar verirsen, bunu idareli yaptığından emin ol.

Çoğu köpek maması yüzde 100 tam ve dengeli beslenme sağlamaz. Bu nedenle sağlıklı bir ödül aldıklarından emin olmak için biraz köpek mamasına karıştırmak kötü bir fikir değil. Antrenman sırasında aşırı besleme konusunda endişelerin varsa, onları ödüllendirdiğin mamasını yemek zamanında verdiğin miktardan düşebilirsin.

Köpekler Ne Zaman

Yavru Köpekler Ödül Alabilir mi?

Evet, yavru köpekler kesinlikle ödül alabilir!

Yavru köpeğine verdiğin ödüllerin miktarı birkaç faktöre bağlı olur. Buna; cins, boyut ve yaşa göre yavru köpeğinizi ne kadar beslemeniz gerektiği de dahil. Yavru köpeğinin neye ve ne kadar mamaya ihtiyacı olduğunun ayrıntılarını öğrenmek için veterinerine danışmayı da unutma. Ne kadar besleyeceğini öğrendikten sonra, köpeğinin gelişimini takip etmeyi unutma. Çünkü her halükarda alerji yapması ihtimali var. Ancak, birkaç gün gözlemledikten sonra kontrolü eline almış olursun.

Ödüllendirirken Alternatifleri Keşfet

İkramlar, eğitim sırasında tek ödül olmamalı. Bazen köpek yavruları yemekle daha az motive olur. Bu nedenle eğitim sırasında alternatiflere sahip olmak önemli. Köpeklerin çoğu evcil hayvanları, kucaklanmayı ve şefkati sever. Bu yüzden bir emri yerine getirdikleri anda onlara bolca sevgi göstermekten çekinme.

Övgü ayrıca eğitim sürecinin düzenli bir parçası olmalı. Pek çok köpek ırkı, “iyi köpek!” ve aktif olarak sahiplerinin onayını arar. Verdiğin övgüden keyif aldıklarından emin olmak için köpeğini gözlemle. Değilse, başka bir strateji dene.

Köpeğinizin iyi davranışını pekiştirmenin bir başka harika yolu daha var.  Getirme veya köpeğinin hoşlandığı herhangi bir oyun gibi eğlenceli bir aktivitede onunla meşgul olmak. Övgü, ikram ve şefkat gibi, köpeğinle oynamak, sana yanıt verdiklerinde ve ipuçlarınızı aldıklarında iyi şeyler olduğunu bilmelerini sağlar.

Yavru köpeğini ödüllerle eğitmek, köpeğine öğretmenin eğlenceli ve ödüllendirici bir yolu. Ancak ödüllere çok fazla güvenirsen, onları aşırı besleyebilirsin. Yavru köpeğine ne kadar ödül vermen gerektiğinden emin değilsen, tavsiye için veterinerine başvur.

Ayrıca, bazı köpekleri eğitmek diğerlerinden daha zor olur. Hatta biraz daha sabır ve anlayış gerektirir. Bununla birlikte, köpeğinin davranış sorunları belirtileri gösterdiğinden endişe ediyorsan, bir evcil hayvan davranış uzmanıyla iletişime geç.

Paylaşan heymypet