Sıcak Havalarda Köpeğimi Nasıl Serinletirim?

Yaz sıcakları geldi çattı! Dostunun bu havalardan daha az etkilenmesi için birtakım önlenmeler alman gerekebilir. Tıpkı insanlar gibi köpekler de sıcak çarpmalarına karşı hassastır. Yaz sezonunu güvenli bir şekilde atlatmalarını sağlamak için köpeğini sıcak bir dairede nasıl serin tutacağının ipuçlarını paylaşıyoruz!

köpekler nasıl serinler

KÖPEKLERİN SERİNLEME YÖNTEMLERİ

Kendine ‘Köpekler nasıl serinler ?’ diye soruyor olabilirsin. Bu soru biraz kafa karıştırıcı. Çok sıcak ve kuru bir iklimde yaşıyorsan köpeğin sıcakla daha kolay başa çıkabilir ancak sıcak ve nemli bir iklimde yaşıyorsan, köpeğininin serin kalması çok daha zor olacaktır.

Soruya kesin bir cevap arıyorsan, 33 derecenin üzerindeki sıcaklıklar köpekler için rahatsız edici olacaktır. Tabii bu köpeğinin büyüklüğü, yaşı ve tüy miktarı gibi bir dizi faktöre de bağlı.

Klimayı köpeklerimiz için gün boyu çalıştırmak kulağa güzel gelse de, maalesef bazılarımız için bu pek mümkün olmayabilir. Kliman yoksa veya tüm gün çalıştırmak istemiyorsan, bu yaz köpeğini evde serin tutmak için ve köpekler nasıl serinler bunun için yapılacak başka neler var, bir bakalım. 

köpekler nasıl serinler

SIVI TÜKETİMİNİ KONTROL ETMEYİ UNUTMA

Köpeğini serin tutmak için yapabileceğin ilk ve en önemli şey, sürekli olarak yeterli su içip içmediğini kontrol etmek. Köpekler insanlar gibi terlemediğinden serin kalmak için hızlı solunum yaparlar. Hızlı solunum esnasında dilinde bulunan sıvıyı kaybettiklerinden havanın ne kadar sıcak olduğunu daha çok hissetmeye başlarlar.  

Köpeğin yeterince su içmezse, dehidrasyonun etkilerine maruz kalmaya başlar ve hızlı solunum yaptığından ağızları kurur. Ancak bol miktarda su içerse kendini serin tutabilir. 

Su kabını sıcak havalarda daha sık tazelemelisin. Daha büyük bir su kabı da satın alabilirsin, böylece evde olmasan bile köpeğinin her zaman yeterli suyu olacaktır.

Köpeğinin suyunu soğutmayı da deneyebilirsin. Köpeğin dili suyu hızla ısıttığından, normalden biraz daha soğuk su onu rahatlatacaktır. Gün boyunca suyuna buz ekleyebilirsin. Buz koymak bir süre soğumaya yardımcı olur, ancak suyun sıcaklığı büyük bir hızla normale döner. Dikkat etmen gereken önemli nokta ise, buz parçalarının köpeğine boğulma tehlikesi oluşturmadığından emin olmak…

HAVA SİRKÜLASYONU ÇOK ÖNEMLİ

köpekler nasıl serinler

Ev içinde hava sirkülasyonu sağlamak sıcak bir günü daha katlanılabilir hale getirebilir. Bir klima üniten varsa, klimanı fan modunda çalıştırarak hem enerjiden tasarruf edip, hem de dostunu serin tutabilirsin! 

Taşınabilir vantilatörler uygun fiyatlı olması ve evin herhangi bir yerine en az çabayla yerleştirilebiliyor olması ile iyi bir seçenek. Vantilatörünü köpeğine doğru çevirebilirsin. Doğrudan hava üflemesi, dostunu sıcaktan koruyarak vücudundaki nemi daha verimli tutmasına yardımcı olacaktır. 

Geceleri temiz hava sirkülasyonu sağlamak, köpeğinin serin kalmasına yardımcı olmanın bir başka  yolu. Özellikle evin gün boyunca biriken ısıdan  pencereleri açarak kurtulabilirsin. Akşamları evin içi dışarıdan daha sıcak olduğundan pencereleri açmak klimasız serinlik sağlayacaktır.

BODRUM KATI VE GİRİŞ KATI ÇOK İDEAL

İki katlı bir evde yaşıyorsan serin kalmak için köpeğini evinin alt katlarında tutmaya çalış. Sıcak hava soğuk havadan daha az yoğun olduğu için, evin üst katlarında yükselme eğilimindedir. Çoğu köpek içgüdüsel olarak sıcak bir günde evin daha serin odalarını arar. Daha serin bir odada kalmalarını sağlamak için yatağını ve oyuncaklarını o bölgeye taşıyarak rahat hissetmelerini sağlayabilirsin.

Bir bodrum katın varsa ve köpeğinin orada kalabilmesini sağlayacak koşullar bulunuyorsa şahane. Bodrum katların zemini de daha soğuktur ve köpeğin buna bayılır…  

DÜZENLİ TIRAŞ ETTİRMEYİ UNUTMA

Uzun tüylü bir köpeğin varsa, tüylerini kesmek serin kalmasına yardımcı olur. Köpekler bu sıcaklarda nasıl hisseder nasıl serinler anlamak için hava 30 dereceyken evde kalın, yünlü kabanınla nasıl oturduğunu bir hayal et. 

Uzun tüylü köpeğini yaz başında tıraş edersen, yaz sezonu boyunca rahatça takılacaktır. Bir tüy kesme makinesiyle becerebilirsen kendin kesebilir veya profesyonel bir pet kuaförüne götürebilirsin.

SERAMİK DÖŞEMELER FAVORİSİ

Sevimli dostun yazın mutfaktan ya da banyodan çıkmıyor mu? Evde fayans zemine sahip herhangi bir oda, köpeğininin yaz ayları boyunca favori odası olabilir. Fayans döşeme bir köpeğin serin kalmasına yardımcı olabilirken, çok fazla ısı da emebilir ve onu rahatsız edebilir. Ona fayans zeminden çok daha iyi bir seçenek sunmak istiyorsan, soğutma paspaslarını deneyebilirsin. 

YAZ MODASI: SOĞUTMA YELEKLERİ

Soğutma yeleği kullanmak, köpeğini sıcak bir evde veya dışarıda yürürken bile serin tutmanın başka bir yolu. Eğer köpeğin yelek veya ceket giymeyi sevmiyorsa, soğutma bandanaları da onun için bir seçenek olabilir. Soğutma yeleğini kullanmak için yapman gereken tek şey yeleği soğuk suya batırmak ve sıkmak. Köpeğine giydirdiğin nemli yelek veya bandana buharlaşmaya başlayacak ve bütün vücundunda hoş bir soğutma etkisi sağlayacaktır. 

Soğutma yeleklerinden bazı durumlarda daha az verim alırız. Mesela yüksek nem soğutma yeleklerinin en büyük düşmanı. Yüksek nem koşullarında buharlaşma olmayacağından soğutma yeleği çalışmaz. 

Evin içinde kullanırken göz önünde bulundurulması gereken şey de nemli olduklarından eşyalarınızı ıslatabilme ihtimali. Köpeğin mobilya veya halıların üzerinde uyumayı seviyorsa sorun olabilir.

Sıcak havalarda ne yapmak gerek bunu öğrendin. Peki ya buz gibi soğuklar geldiğinde? Patili dostunu kıştan ve soğuktan nasıl korursun şu yazımıza bir göz at.

Paylaşan heymypet