Köpekler Makarna Yiyebilir Mi?

Leydi ile Sokak Köpeği filminin sahnesini yavrularınızla yeniden yaratmak, bir tabak makarna paylaşmak ve sevimli burnunu öpmek çok cazip. Kuşkusuz sevimli bir fotoğraf oluşturuyor. Ancak makarna yemek onlar için gerçekten güvenli mi? Görünen o ki, cevap çok net değil. Gelin birlikte köpekler makarna yiyebilir mi? Bakalım!

Bazı veterinerler, köpekler makarna yiyebilir der. Aynı zamanda makul miktarda makarna yemesinin gayet iyi olduğunu söylerlerken, diğerleri aynı fikirde değil. Bir köpeğe verilen makarna miktarı ve makarnanın malzemeleri büyük rol oynar. Tüm yiyeceklerde olduğu gibi, bir tabak dolusu spagetti vermeden önce evcil hayvanının makarnaya veya içindeki maddelere alerjisi olmadığından emin olmalısın.

Makarna Köpekler İçin Sağlıklı Mıdır?

Pişmiş veya pişmemiş sade makarna, genellikle köpekler için uygundur. Makarna genellikle yumurta, un ve su gibi basit malzemelerden yapılır. Bu malzemeler köpeklerin yemesi için güvenlidir.

Sarımsak ve soğanın taze ve toz hali ise çok sağlıklı değil. Aslında, ciddi komplikasyonlara neden olacak ve genellikle onları yiyen köpekler üzerinde olumsuz sağlık etkileri yaratacak bir toksin içerirler. Sarımsak ve soğan, frenk soğanı ve pırasa ile birlikte Allium türlerinin bir parçasıdır. Evcil hayvanlar onları yuttuğunda, kırmızı kan hücrelerine zarar vererek kırmızı kan hücresi yıkımına neden olarak anemiye yol açarlar.

Fazla Sarımsak ve Soğandan Zehirlenme Belirtileri

Zayıflık

Letarji

Soluk mukoza

Sarımsak ve soğan, marinara ve diğer çeşitli domates soslarında yaygın olarak kullanılan malzemeler olduğundan, köpeğinin makarnasını sosla beslemekten daima kaçınmalısın.

Köpekler ayrıca çeşitli soslarda ve makarna yemeklerinde sıklıkla bulunan çeşitli ot ve baharatlara karşı da hassastır. Örneğin, köpeğin çok miktarda tuz tüketirse; baş dönmesi, baş ağrısı ve nöbet gibi semptomlarla nörolojik sorunlar yaşayacaktır. Kekik, köpekler için toksik olduğunu kanıtlayan başka bir yaygın makarna bileşenidir. Fesleğen ve karabiber gibi diğerleri küçük miktarlarda iyidir. Ancak bunları köpeğinin diyetine dahil etmeye karar verirsen, sınırlandır ve izle.

Peynir, makarna yemeklerine eklenen bir diğer popüler ekstradır. Peynir, uslu evcil hayvanlar için güzel bir besin olsa da, büyük miktarlarda alınması sağlıklı değildir. Aynı zamanda kilo alımına, kalp sorunlarına ve mide-bağırsak sorunlarına yol açar. Köpeğini beslerken peyniri minimumda tut. Köpeğinin iyi davranışları için lezzetli bir ödül olarak kullanmaya devam et.

 Makarna Ne Kadar Tamam?

Köpeğini ekstra hiçbir şey olmadan sade makarna ile beslemek, küçük miktarlarda sağlıklıdır. Akşam yemeğini hazırlarken mutfak zeminine bir veya iki erişte düşürürsen, endişelenecek bir şey yok. Köpeğinin çok küçük porsiyonlar aldığından emin ol. Ona bir tabak makarna vermekten kaçın. Köpekler tekrar tekrar tam porsiyon makarna yerse aşırı kilolu olurlar. Kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve solunum problemleri dahil olmak üzere kilo alımı ile ilişkili çeşitli sağlık sorunları vardır. Aşırı kilo ayrıca mevcut sağlık sorunlarını şiddetlendirir veya eklem ve kas ağrısına yol açar.

Köpekler küçük miktarlarda sade makarna yiyebilir. Ama sos dahil olmadan. Hiçbir şekilde köpeğine bir seferde bir fincandan fazla makarna verme. Veterinerler, köpeğine herhangi bir makarna yedirirsen, onu haftada sadece bir veya iki sade, pişmiş erişte ile beslemeni tavsiye eder. Bundan daha fazlası onun sağlığına zararlı olacaktır.

Makarna Çeşitleri

Düşük karbonhidratlı yiyecekler popülerlik kazandıkça, giderek daha fazla makarna alternatifi ortaya çıkıyor. Market raflarında çeşitli malzemelerden yapılmış makarnaları tahmin ediyoruz ki görmüşsündür. Nohut, mercimek ve pirinç, özellikle glütensiz bir diyet uygulayanlar tarafından aranan düşük karbonhidratlı makarnalarda yaygın olarak bulunan maddelerdir. Bu makarna çeşitleri insanlar için kesinlikle sağlıklı olsa da, tüylü arkadaşların için mutlaka sağlıklı olmayabilirler.

Son araştırmalar, tahıl ikamesi olarak mercimek ve nohut kullananlar da dahil olmak üzere, tahılsız köpek mamalarının, köpek kalp hastalığına katkıda bulunacağını göstermektedir. Bu, mercimek ve nohutun köpekler için kesinlikle toksik olduğu anlamına gelmese de, tüketimlerinin bir şekilde sınırlandırılması gerektiğini ve ideal birincil besin kaynakları olmayacağını öne sürüyor. Ancak genel olarak, veterinerler hem mercimeklerin hem de nohutların köpekler için genellikle sağlıklı olduğu konusunda hemfikirdir.

Pirinç, genellikle gastrointestinal sorunları hafifletmek ve sağlığı geliştirmek için köpeklere verilir. Beyaz pirincin sindirimi kolaydır ve lif oranı düşüktür. Bu da onu mide rahatsızlığı olduğunda köpeğine vermek için harika bir yiyecek yapar. Köpekler için başka bir sağlıklı besin olan esmer pirinç, lif açısından zengindir. Aynı zamanda köpeğinin diyetine gerekli vitaminleri eklemenin iyi bir yoludur. Kahverengi pirinç, yavrularını ev yapımı bir diyetle besleyen evcil hayvan sahipleri için bir tercihtir.

Bu nedenle, bir dahaki sefere nohut, mercimek veya pirinç makarnası hazırladığında köpeğine bir veya iki erişte vermekten çekinme. Midelerini rahatsız etmeyecektir. Aynı zamanda tadını çok ilginç bulabilirler. Seçici bir yavru köpeğin varsa, yemek yemeye teşvik etmek için akşam yemeğini birkaç parça sade makarna ile tamamlayabilirsin.

Paylaşan heymypet