Köpekler Kaç Yıl Yaşar?

Köpek sahibi olmak hayatın en büyük zevklerinden biridir. Tüylü dostlarımız bize koşulsuz sevgi, arkadaşlık ve sayılamayacak kadar çok gülümseme sağlar. Bununla birlikte, köpek sahipliğiyle ilgili tuzaklar vardır. Karışıklıklarla ve diğer geçici rahatsızlıklarla başa çıkabiliriz; İnsanların köpeklerden daha uzun yaşadığı yadsınamaz bir gerçektir ve sonunda çoğu sahibini ağlatır. Peki köpekler kaç yıl yaşar?

Cinslere Göre Köpekler Kaç Yıl Yaşar? (Ortalama Yaşam Beklentisi)

                     

Afgan Tazısı

12

Golden Retriever

12

Gordon Seter

12

Airedale Teriyeri

11

Danua

7

Nova Scotia Duck

14

Akita

10

Pyrenees Çoban Köpeği

9

Amerikan Cocker Spaniel

11

Gri Tazı

9

Avustralyalı Çoban Köpeği

12

İrlanda Seteri

12

Tazı

11

İrlanda Kurt Köpeği

7

Beagle

12

Parson Russell Teriyer

14

Sakallı Collie

13

Keeshond

12

Bernese Dağ Köpeği

8

Labrador Retriever

12

Bişon Çuha

12

Lhasa Apso

14

Border Collie

13

Malta Köpeği

12

Boston Teriyeri

11

Mastiff

7

Boksör

9

Minyatür Poodle

14

Bretonya Epanyölü

13

Minyatür Dakhund

14

Bull Teriyeri

10

Minyatür Schnauzer

12

Buldog

6

Newfoundland

9

Bulmastif

8

 İngiliz Çoban Köpeği

11

Cairn Teriyer

14

Pekinez

12

Cardigan Welsh Corgi

13

Pembroke Welsh Corgi

12

Cavalier King Charles Spaniel

11

Pomeranian

10

Chesapeake Bay Retriever

9

Pug

11

Çov – çov 

9

Rottwiler

9

Collie

11

 Saint Bernard

8

Dakhund

13

Samoyed

12

Dalmaçya

11

Shetland Çoban Köpeği

13

Doberman

10

Shih Tzu

13

İngiliz Cocker Spaniel

12

Staffordshire Bull Teriyer

12

İngiliz Seteri

12

Standart Kaniş

13

İngiliz Springer Spaniel

13

Kaniş

13

Fransız Buldog

9

Weimaraner

10

Alman Çoban Köpeği

10

Batı Highland Teriyeri

10

Kısa Tüylü Alman Puanteri

11

Whippet

13

Dev Schnauzer

10

 Kangal

13

Telsi Tüylü Alman Puanteri

12

Jack Russel Teriyer

16

Vizsla

14

Rhodesian Ridgeback

10

Puanter

17

Gazal Tazısı

14

Bloodhound

11

Boykin Spaniel

16

Nova Scotia Duck Tolling Retreiver

14

İngiliz Tilki Tazısı

13

İskoç Geyik Tazısı

10

Kooikerhondje

14

Welsh Springer Spaniel

15

Amerikan Su Spanyeli 13

Karışık Irk Köpekler Ne Kadar Yaşar?

Karışık cins köpekler için, sahipleri, ne kadar yaşamasının beklendiğini belirlemeye yardımcı olmak için bir bireyin ağırlığını kullanabilir. Genel olarak, küçük köpekler, daha büyük meslektaşlarına göre daha uzun ömürlüdür. Veteriner kayıtlarının yakın tarihli bir analizi, 20 poundun altındaki köpeklerin ortalama 11 yıllık bir ömre sahip olduğunu, 90 poundun üzerindekilerin ise tipik olarak sadece 8 yıl yaşadığını ortaya koydu. Orta ve büyük köpekler yaklaşık 11 yılda ortalara düştü. (Evcil Hayvan Sağlığının Durumu 2013 Raporu, Banfield Evcil Hayvan Hastanesi).

Ancak ortalama yaşam beklentisi tüm hikaye değildir. “Ortalama” tanımının kendisi, birçok bireyin daha kısa ömre sahip olacağı, diğerlerinin ise normalden çok daha uzun yaşamasının bekleneceği anlamına gelir. Bir köpeğin ömrünü değerlendirmenin belki de daha iyi bir yolu, “köpek yıllarını” “insan yıllarına” dönüştürmektir. Bu şekilde, bir köpeğin ne zaman yetişkin, yaşlı, yaşlı, ya da bir insan asırlık eşdeğeri olduğunu anlayabiliriz.

Bir köpeğin beklenen ömrü hakkında bilgi, kaybının acısını hafifletmeye yardımcı olmaz, ancak sahiplerin, birlikte geçirdiği süre boyunca arkadaşlarına en iyi şekilde nasıl bakacaklarını planlamasına yardımcı olacaktır.

En Uzun Hangi Köpek Yaşar?

Bu ırklardan birini seçeceksen, köpeğine bağlanmaktan korkma!

Bir köpeğin ortalama ömrünü belirlemek için mutlak bir bilimsel formül yoktur. Ancak çoğu yavru yaklaşık on yıllık sevimli arkadaşlardır. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, kaydedilen en uzun yaşayan köpek, yaklaşık 30 yıl yaşayan Avustralyalı bir sığır köpeği olan Bluey’di!

Ne Tür Köpek Irkları En Uzun Yaşar?

Araştırmaların, daha büyük köpeklerin ömrünün yaklaşık 7-10 yıl olduğunu ve daha küçük köpeklerin 13-16 yıllık bir yaşam beklentisine sahip olduğunu gösteriyor.

Oyuncak grubundaki ırkların, bazı teriyerlerin ve Avustralyalı sığır köpeklerinin uzun ömürlü oldukları biliniyor.

Uzun ömürlülük öncelikle genetik tarafından belirleniyor. Aynı zamanda köpeğine bağlı olman, yaşam tarzı seçimleri de ömür beklentisini etkiliyor. Sağlık bakımı, kaliteli ve daha uzun bir yaşam için genellikle son derece önemlidir. Uygun ve yüksek kaliteli bir diyet alarak, uygun ve düzenli fiziksel aktivite ve zihinsel uyarı alarak ve yıllık veya altı aylık sağlık muayeneleri için veteriner tavsiyelerine bağlı kalarak, köpeğin daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürmeye hazırlanacaktır.

En Küçük Uzun Yaşayan Köpek Cinsi: Yorkshire Terrier (Yorkie)

Yorkie; büyük kişilikleri olan, akıllı ve eğitilebilir, bira bardağı büyüklüğündeki köpekleri seven insanlar arasında popüler bir seçimdir. Bu minik şirinler, ortalama 11-15 yıllık ömürlerinde küstah bir oyunbazlık ve bolca sevgi gösteriyor.

Aktif Evcil Hayvan Ebeveynleri için Uzun Ömürlü Köpek Cinsi: Avustralya Sığır Köpeği

Avustralya sığır köpeğinin yüksek oktanlı enerjisi, keskin zekası ve güçlü ahlakı, onu aktif bir yaşam tarzı olan insanlar için de harika olan uzun ömürlü bir köpek ırkı yapar. Bu sadık çoban köpeğinin 16 yıla kadar en iyi arkadaşınız olması alışılmadık bir durum değil. Bu yüzden Avustralya sığır köpeğinize bol bol egzersiz yaptırın ve en iyi hayatını yaşamasını sağlamak için hem fiziksel hem de zihinsel zenginleşme için bol bol fırsat verin.

Genel En Uzun Yaşayan Köpek Cinsi: Chihuahua

Meksika’nın resmi ulusal köpeğidir. Chis, sevgi dolu sahiplerinin genellikle onları çağırdığı gibi, parlak, meraklı, kıvılcım ve cesaretle doludur. Onlar da son derece sadıklar, bu da 16 veya daha fazla doğum günü pastası yapacağın bir yavru için bir artı.

En Uzun Yaşayan Tazı Cinsi: Dachshund

O bir sosis köpeği, 12-16 yıl boyunca senin olacak! Bu inatçı, oyuncu köpeğini sevmek için oldukça uzun bir süre. Dachshund ırkı çok saygı görüyor, bir dashie Münih’teki 1972 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın maskotuydu. Ve kaç köpek ırkının sadece onlara adanmış bir müzesi var?

Apartman Yaşamı İçin En İyi Uzun Yaşayan Köpek Cinsi: Cavalier King Charles Spaniel

Yakışıklı çocuk kim? Şüphesiz, asil ve arkadaş canlısı Cavalier King Charles spaniel, çocuklar, yaşlılar ve diğer aile hayvanları için sevimli bir arkadaş olarak ünlü statüsünü kazanmıştır. Bu uzun ömürlü köpekler 18 yaşına ulaşabilir ve koşmayı, oynamayı severler. Ama aynı zamanda The Crown’un bölümlerini izlemek için kanepede rahatlamaktan da memnuniyet duyarlar.

En Uzun Yaşayan ‘Hipoalerjenik’ Köpek Cinsi: Oyuncak Kaniş

Gerçekten “hipoalerjenik” bir köpek diye bir şey yoktur, sadece daha az reaktif protein ve dökülme sorunları olan köpekler vardır. Ancak, arkadaş canlısı ve sevecen bir köpek arkadaşı istiyorsan, birkaç hapşırma ile (umarım) ona sokulabilirsin, parlak oyuncak kaniş 10-18 yıllık bir ömre sahiptir. O çok tatlı, zaman uçup gidecek!

En Şirin Uzun Yaşayan Köpek: Lhasa Apso

Güzel, bakımlı bu köpeklerin sizi aldatmasına izin vermeyin. Bir Lhasa apso, onu koymak istediğin herhangi bir Insta-poz için hazır olsa da, bu muhteşem köpek başlangıçta Tibet saraylarını ve Budist manastırlarını korumak için yetiştirildi. Kendine güveni, oyunculuğu ve sadakati 12-15 yıl boyunca sizin olacak.

Çocuklar İçin En Popüler Uzun Yaşayan Köpek Cinsi: Beagle

Çocuğunuz bir oyun arkadaşı için yalvarırsa, bu köpeğin ömrü yaklaşık 10-15 yıl olduğu için sevimli ve nazik beagle ile gerçekten mutlu olursub. Sonsuza dek popüler olan bu tazılar, en çılgın çocuklara bile ayak uyduracak kadar enerjiye sahiptir! Ayrıca sahadaki avcılar için harika küçük oyun izleyicileridir.

En Uzun Yaşayan Hibrit Cins: Cockapoo

Bir cocker spaniel ve bir fino köpeğinin sunabileceği en iyi özelliklerin enfes bir karışımı olan mutlu-şanslı ve akıllı cockapoo, 15 yıla kadar, bazen daha da uzun bir süre için memnuniyetle karşılanan bir aile arkadaşı olurlar! Bu köpek, alerjisi olan kişiler için de iyi bir seçim olur ve harika terapi köpekleridir.

En Sevecen En Uzun Yaşayan Köpek: Malta

Alerjisi azaltılmış başka bir arkadaş, eski bir soya sahip bu köpek en iyi kucaklama köpeği olabilir. Zeka ve güzelliği birleştiren Malta köpekleri, tanıyabileceğin en sevecen yavrulardan bazılarıdır. Oynak ama titiz değiller, kolayca eğitilebilirler ve 12–15 yıl boyunca sizinle numara yapma fırsatının tadını çıkaracaklar.

Uzun Ömürlü Oyuncak Köpek Cinsi: Papillon

Bir Chihuahua ya da Yorkie kadar küçük değil, aynı zamanda cesur ve zeki, kraliyetin en sevdiği papillonu sanat müzesine yapılan gezilerden tanıyabilirsin: Goya, Rembrandt, Rubens ve Toulouse-Lautrec, resimlerinde sıklıkla yer aldı. Ortalama 14-16 yaşında, uzun süreli bir arkadaş olacak.

Uzun Ömürlü Kucak Köpeği: Pomeranian

Bu kadar cılız bir vücutta çok fazla tüy var! İlk bakışta, Pomeranyalıların doyurucu İskandinav kızak köpeklerinin kuzenleri olduğunu asla bilemezsin. Kısa bacaklarıyla çok uzağa gidemeseler de, sağlılıdırlar. Genellikle 12 yıl veya daha uzun yaşarlar. Oyuncu Pomlar, ilk kez evcil hayvan sahipleri için harika köpeklerdir ve eğitilmesi kolaydır.

Oynak Uzun Yaşayan Köpek Cinsi: Schipperke

Belçika’dan gelen bu huysuz adam, uzun süre iyi bir köpek dostun olacak. Genellikle 13-15 yıl, maalesef birkaç sağlık sorunuyla. Bir Schipperke özellikle köpek parkında etkileşimli oyuncaklar ve oyun zamanı içeriyorsa, hayatın sunduğu her şeyden hoşlanır. Yine de aklında bulundur: Onun için popüler bir takma ad “Küçük Kara Şeytan”dır, bu nedenle yaramazlık yapmaması için tutarlı eğitime bağlı kalın.

Uzun Süre Yaşayan En Zeki Köpek: Avustralya Çobanı (Avustralya)

Yüzünün her yerinde görebilirsin: Avustralyalı çoban hazır. Bu son derece entelektüel ve sadık çalışan köpekler, görevlerde başarılıdır. Bu yüzden birçoğu hayvan çobanları, rekabetçi sanatçılar ve arama-kurtarma ve polis ekiplerinin bir parçasıdır. 12-15 yıllık bir ömre sahip olan Avustralyalılar da mükemmel hizmet köpekleridir.

En Sıradışı Görünen En Uzun Yaşayan Köpek: Tüysüz Çin Tepeli

Böyle eşsiz bir köpeği kim sevmez ki? Oh, sosyal enstantaneler! Çin tepeli köpeklerinin hem tüysüz hem de “powderpuff” çeşitleri tatlı, özenli ve uzun ömürlü köpek arkadaşlarıdır. En az 13 yaşına ulaşır. Çok fazla egzersiz gerektirmezler, ancak zamanlarının çoğunu seninle ve diğer herkesle geçirmeyi beklerler!

Athletic Long-Living Dog Breed: Russell Terrier

Bu teriyeri ve Avustralyalı bir sığır köpeğini bir çeviklik halkasına koyun ve havai fişekleri bekleyin! Çok az köpek Russell teriyerinin hızı ve lazer keskinliğindeki konsantrasyonuyla rekabet eder. Bu yüzden sevimli Russell’ları koku eğitimi gibi “dışarı çık ve git” aktiviteleriyle meşgul tutmak çok önemlidir. 14 yaşına kadar en iyi hayatını yaşayacaksa, enerjisine uygun özel bir hanımefendiye ihtiyacı var!

Kabarık Uzun Yaşayan Köpek: Samoyed

Tamam, belki bir Samoyed kesinlikle en uçarı değildir. Ancak bu liste için oldukça üst sıralarda yer alır! 12-14 yıl boyunca etrafta dolaşan düzenli tımar ve tüylerinin sakıncası yoksa, bu çift kaplamalı köpek ırkı çekicilik, kişilik ve daha fazlasıyla doludur.

 

 

 

 

 

Paylaşan heymypet