Köpekler Kabus Görür Mü?

Dünyalar tatlısı köpeğin uyku sırasında bazı sesler mi çıkarıyor? Sence kabus mu görüyor yoksa tatlı bir şekerleme mi? Köpekler kabus görür mü ki?

 

 

Bizce sen de bizim gibi uykusunda havlayan bir köpek gördüğünde inanılmaz sevimli buluyorsun. Bizler onların parkta sincap kovaladığını veya en sevdiği oyuncakla oynadıklarını düşünmeyi seviyoruz. Peki köpekler kabus görür mü? Köpeğinin kabus değil de güzel rüyalar gördüğünü o uyuduğu sırada izleyerek anlayabilir misin?

Köpekler Nasıl Rüya Görür?

Köpekler, REM uykusu sırasında (derin uykuda) tıpkı bizim REM uykusu sırasında rüya gördüğümüz gibi rüya görür. Ancak köpekler bu aşamaya bizden çok daha hızlı ulaşır. Köpekler için REM uykusu genellikle uykuya daldıktan sonra 15 ila 20 dakika içinde gerçekleşir. Hatta sadece birkaç dakika sürer. Araştırmalar, köpeklerin aslında rüya gördüğünü ispatladı. İnsanlar bilinmeyeni veya geleceği hayal edebilirken, çoğu bilim insanı köpeklerin hem sahipleri hem de geçmiş deneyimleriyle ilgili olarak hatıraları hayal ettiğini düşünüyor.

Kabus gören bir köpek, sevmediği bir şeyi veya hatta onlara endişe veren bir şeyi hayal ediyor olabilir. Bu, köpekten köpeğe değişse de köpek için strese veya endişeye neden olan herhangi bir durum; tırnak kesme, veteriner ziyareti ve daha fazlası gibi kabuslara yol açabilir. Ek olarak, eğer yavrunu zor bir hayattan kurtardıysan, şu anda iyi bir ortamda yaşıyor olsa bile, kurtarma öncesi hayatını hayal edebilir.

Köpeğinin Rüya mı Kabus mu Gördüğünü Nasıl Anlarsın?

Köpeğinin güzel bir rüya mı yoksa kabus mu gördüğünü anlaman ilk başta zor olabilir. Ancak bazı ince farklılıklar var. Köpeğini rüya görürken ne kadar çok gözlemlersen, dikkat edilmesi gereken çeşitli işaretleri algılamak o kadar kolay olacak. Genel olarak; köpeğin hoş bir rüya görüyorsa, pençelerinin seğirdiğini, kulaklarının titrediğini ve göz kapaklarının oynadığını görebilirsin. Köpeğinde belli olan bir stres belirtisi görmemelisin. Öte yandan kabuslar, seğiren pençeleri ve gözleri ile birlikte köpeğinizin uykusunda hırlamasına neden olabilir. Hatta uluyabilir, sızlanabilir ve havlayabilir. Kabus yeterince stresliyse, köpeğin tıpkı senin gibi aniden uyanabilir ve sarsıcı kabusun etkisinde olabilir. 

Köpeğin Kabus Görüyorsa Ne Yapmalısın?

Patili dostun bir kabusun ortasındaysa, kesinlikle gerekmedikçe onu uyandırmaman önemli! Bunu yapmak onu ürkütür ve bu durumda seni ısırabilir! Senin için üzücü olsa da, çoğu kabusun sadece birkaç dakika sürdüğünü unutma. Çoğu zaman, hiç vakit kaybetmeden dinlendirici bir uykuya geri dönerler. Ne de olsa onlar uykucu şirinler! Haha!

köpekler kabusKabusları Önlemeye Nasıl Yardımcı Olabilirsin?

Minik dostun bir kabusun ortasındayken yapabileceğin çok az şey olsa da, kabusları önlemeye yardımcı olmak için yapabileceğin birkaç şey var. Köpekler genellikle endişelerine neden olan şeyler hakkında kabuslar görürler. Köpeğinin korkularını yenmesine yardımcı olmak, sadece uyanık olduğu saatlerde değil, uykusunda da ona yardımcı olur.

Duyarsızlaştırma ve klasik karşı koşullandırma gibi eğitim yöntemleri, köpeğine bu konuda yardımcı olmanın yollarından biri. Duyarsızlaştırma, istenmeyen davranışa neden olan bir uyarana kademeli olarak maruz kalmak için kullanılan ‘süslü’ bir kelimedir. Dostun tırnak kesiminden nefret ediyorsa, yavaş yavaş onu tırnak makaslarını görmeye daha fazla maruz bırakmak, pençesini almak, düzelticilerin sadece tırnağına dokunmasını sağlamak, köpeğinin tırnaklarını kesmeye karşı duyarsızlaşmasını sağlamanın bir diğer yolu.

Klasik karşı koşullandırma, köpeğinin belirli bir uyarana duygusal tepkisini değiştirmek anlamına gelen bir eğitim terimidir. Normalde istenmeyen bir davranışa neden olan veya dostunun strese girmesine neden olan bir uyaranın, ister bir ödül, ister oyuncak veya kafa tırmalaması olsun, köpeğinizin en sevdiği ödüllerden biriyle eşleştirilmesidir. Böylece duyarsızlaştırmanızı, tırnak makası seanslarıyla köpeğinin en sevdiği atıştırmalıkla eşleştirebilirsin. Evde bu yöntemlerle mücadele ediyorsan veya nereden başlayacağınızı bile bilmiyorsan, veterinerin sana ve köpeğine yardımcı olacaktır..

Köpeklerimizle ne hakkında rüya veya kabus gördüklerini anlamak için konuşamasak da bilimsel araştırmalar sayesinde onların aslında rüya gördüklerini ve aslında kabus gördüklerini rahatlıkla söyleyebiliriz. Neyse ki, kabusları önlemek ve onların sadece hoş rüyalar görmelerini sağlamak için yapabileceğimiz şeyler var. Köpeğinin kabuslarından endişe ediyorsan, korkularını hafifletmenin yolları ve fikirleri için veterinerinden ve eğitmeninden tavsiye al.

Senin köpeğin rüya görürken nasıl sesler çıkarıyor? Sence güzel bir rüya mı görüyor yoksa kabus mu? Sıklıkla kabus görüyorsa bunun üstesinden nasıl geldiniz? Lütfen deneyimlerini bizimle paylaş!

 

Paylaşan heymypet