Köpekler İnsanların Yalan Söylediğini Anlayabiliyormuş!

Diyelim ki köpek dostumuz ısrarla ödül mamasına uzanıyor. Biz de ona dönüyor ve diyoruz ki “Bitti, bitti mama”. Köpeğimiz de arkasını dönüp tıpış tıpış uzaklaşıyor ama… Köpekler insanların yalan söylediğini anlayabiliyormuş, yani dostumuz aslında o mamanın bitmediğini biliyor! Eyvah.

köpekler insanların yalan söylediğini anlıyor

Masum yalanlar vardır ya, pembesi olur beyazı olur, bunlar insanlara sökebilir ama köpek dostlarımıza sökmüyormuş meğer. Hemen örnek verelim, mesela dostumuz iki kez dışarı çıktı ama üçüncüyü istiyor ve yanıt “Hava soğuk soğuk”. Halbuki aylardan haziran… İşte böylesine durumlarda köpekler insanların yalan söylediğini anlayabiliyor. Peki bu durumun dostlarımızla ilişkimize olumsuz etkileri var mı?

Viyana Üniversitesi, 260 patili dostumuzla yaptığı araştırmada köpeklerin insan mimiklerini ve ses tonunu okuma konusundaki başarısını gözler önüne serdi. Bırakalım ebeveynlerini, köpekler tanımadıkları insanların bile yalan söylediğini fark ediyor. Araştırmada dostlarımızın tanımadığı biri, iki kaptan birinde mama saklı olduğunu söyledi. Köpekler bu insana inanıp kabın altındaki mamayı mideye indirdi.

Bir sonraki adımda ise işler biraz karmaşıklaştı. Araştırmacılar mamanın olduğu kapları değiştirdi ve köpeklerin bunu gözlemlemesini sağladı. Sonra yine bilmedikleri biri gelip mamanın olmadığı kabı göstererek “mama burada” dedi. Elbette bu insan mamanın orada olmadığını bilerek köpekleri kandırmak amacıyla hareket etti. Ancak köpekler ne olursa olsun kendi gözlemlerine sadık kaldılar ve o kişinin yalan söylediğini anladılar.

Acaba dostlarımız yalan söylediğimizi anladığında bize ne yanıt verirdi, herhangi bir tahminin var mı? Keşke araştırmacılar şu köpek havlamalarını tercüme eden tasmadan kullansaydı da bu sorunun yanıtını da alabilseydik.

barınaktan sahiplenip geri bıraktıkları köpek: Rusty

KÖPEKLER İNSANLARIN YALAN SÖYLEDİĞİNİ KENDİ GÖZLEMLERİNE GÜVENEREK ANLIYOR

Dememiz o ki patili dostlarımız deneyimlerine dayanarak ödül mamalarının bitmediğinin, havanın soğuk olmadığının farkında. Geçmişte benzer araştırmalar küçük çocuklar, makaklar ve şempanzelere de uygulandı. İşin ilginç yanı, köpekler bu diğer canlılara oranla insanlara daha az güveniyor. Yani belki de köpekler insanların yalan söylediğinin uzun süredir farkında. Buna rağmen en iyi dostumuz olmaya devam ediyorlar vefalı dostlarımız.

Bu anlamda söylediğimiz yalanların onlarla ilişkimize olumsuz bir etkisi yok diyebiliriz galiba. Yine de yalanları azaltmakta fayda vardır herhalde. Sonuçta ortada karşılıksız ve kocaman bir sevgi var evet ama bunu da suistimal etmemek gerek! Zaten bu araştırmayı okuyan bir köpek ebeveyni muhtemelen dostuna yalan söylerken iki kez düşünecek, haksız mıyız?

Paylaşan heymypet