Köpekler İçin Ödül Mamaları

Köpeğinin “Bir ödül ister misin?” Sorusuna tepki vermesini izlemekten daha iyi ne olabilir? Yavrularımızı çok mutlu ettiği için köpekler için ödül maması vermeyi severiz. Onlar da ödül mamalarını çiğnemeyi severler.

Köpek ödül mamaları; çiğnemeleri, yeni numaralar ve davranışları öğrenmeleri, reçeteli bir hapı gizlice ödül mamasıyla birlikte köpeğinin ağzına sokmak, köpeğinin dişlerini temizlemeye yardımcı olmak veya sindirime yardımcı olmak için kullanılır. Peki köpekler için en iyi ödül maması nedir? Bu, köpeğine, diyetlerine ve neyi başarmaya çalıştığına bağlıdır. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Eğitim Ödül Mamaları

Kakasız bir zeminin anahtarı sadece eğitim ikramlarında olabilir. (Sabır ve olumlu pekiştirme elbette yardımcı olur). Bazı davranışları öğretmek zor olduğundan tek bir seansta birkaç ödül veriyor olabilirsin. Eğitim için en iyi köpek ödül mamaları küçük ve kurudur. Ekstra uzun seanslar için ikramları daha küçük parçalara ayırın.

Konfor Ödül Mamaları

Sen yokken köpeğini meşgul etmek, bir hayata sahip olmakla ilişkili suçluluk duygusunu, ayrılık kaygısını ve can sıkıntısını hafifletmenin harika bir yoludur. Rahat köpek ikramlarını çiğnemesi için köpeğine ver! Tüylü sevdiğine birkaç saatliğine konsantre olacağı bir ödül maması ver. Çiğneme, “kemik” ikramları (gerçek kemik olmaması daha iyi olur çünkü gerçek kemikler parçalanıp köpeğine zarar verir!), fıstık ezmesi ikramları veya diğer rahatlatıcı ikramlar. Bu aynı zamanda diş çıkaran köpek yavrularına ve ayakkabılarını kemirmeyi seven köpeklere de yardımcı olacaktır.

Seçtiğin her ödül köpek mamasının boğulma tehlikesi olmadığından, köpeğinin boyutuna ve çiğneme gücüne uygun olduğundan emin ol. Çubuk şeklindeki ödül mamaları zihinsel uyarım için harikadır.

Sağlıklı Köpek Ödül Mamaları

Hayvanların hepsinin onları sağlıklı ve güçlü tutmak için beslenmeye ihtiyaçları vardır. Sağlıklı ödül mamaları veya fonksiyonel mamalardaki, gerçek vitaminlerle beslemek yavrularınıza ekstra bir şeyler vermenin harika bir yoludur. Mide rahatsızlığı için kabak köpek ikramları veya diğer mide dostu atıştırmalıklar kullanın. Tek bileşenli ikramlar özellikle evcil hayvanının sistemine karşı naziktir.

Daha yaşlı bir yavru, yarı yaşındaki bir köpek gibi hareket etmelerini sağlamak için eklem veya kalça formülleriyle yapılan ödül mamalarından yararlanabilir. Fonksiyonel yiyecekler, ihtiyaca ve yavrularınızın damak tadına uygun çeşitli formül ve tatlardadır. Hindistan cevizi yağı, yosun, çiğ keçi sütü ve daha fazlasını araştırın!

Çünkü Sadece Ödülleri Seviyoruz

Evde fırında pişirilenden dondurularak kurutulmuşa, susuz kalmış fıstık ezmeli ikramlara kadar… Ödül sıkıntısı yok. Bu yüzden köpeğini şımartmak oldukça kolay çünkü harikalar! Özel diyetleri olan köpekler bile glutensiz, tahılsız, vejeteryan veya otla beslenen seçeneklerle bu fırsatı kaçırmak zorunda değil.

İkramların ne zaman ve nasıl kullanılacağını öğrenmek, köpeğinin sağlığına ve mutluluğuna birçok yönden fayda sağlar. Ve mutlu bir köpek, sağlıklı bir köpek olur. Ödül mamalarını kapalı ve kuru bir yerde sakladığından emin ol. Kurutulmuş ödül mamalarını, özellikle buzdolabında saklarsan, muhtemelen birkaç aya kadar bozulmayacaktır.

Köpek Eğitiminde Ödül Mamasının Yeri

Modern köpek eğitimi, arzu edilen davranışı güçlendirmek veya ödüllendirmek için yiyecekleri kullanır. Bilimsel araştırmalar ve anekdotlara dayalı gözlemler, yiyeceğin kullanımının kolay olduğunu ve yeni davranışları eğitirken veya davranış sorunlarıyla uğraşırken hem etkili hem de verimli olduğunu gösteriyor. Ancak bazı sahiplerin anlaşılır bir şekilde endişeleri var. Her zaman yiyecek kullanman gerekecek mi?

Köpek Eğitmenleri Neden Yiyecek Kullanıyor?

Basitçe söylemek gerekirse, yiyeceklerin kullanımı kolaydır ve eğitimin hızla ilerlemesini sağlar. İkramlar, bir şeyi doğru yapmanın olumlu bir sonucudur. Köpeğinin davranışı onlara olumlu bir sonuç getirdiğinde, bu davranışı tekrarlamaları muhtemeldir. İkramları kullanmak, köpeğine yapmasını istediğin şeyi yapmayı öğretirken onu ödüllendirmenin bir parçasıdır ve sevmediği veya korkmadığı şeylere karşı duygusal tepkilerini değiştirmek için de kullanılır. Köpeğinin “yanlış” yapacağı milyonlarca şey vardır. Ancak köpeğinin o anda yapmasını istediğin bir veya iki şeyi ödüllendirmek için ödüller kullanılır.

Yiyecek ödülleri, çabuk yenen küçük parçalar halinde verilebilir. Bu, antrenmanı hızlandırarak sık sık ödüllendirebileceğin anlamına gelir. Yemek yemek, köpeğin için doğal olarak iyi hissettiren gerekli bir davranıştır. Köpeğine yemek yemekten zevk almayı öğretmene gerek yok. Tek yapman gereken doğru seçeneği sunmak. İkramlar herhangi biri tarafından verilebilir ve bir kişinin köpeğini tutması, dokunması ve hatta yanına yaklaşması gerekmez. (Bu yüzden hayvanat bahçelerinde kaplanlar ve ayılar gibi büyük, tehlikeli hayvanları eğitmek için yiyecek ödülleri kullanılır.)

Köpeğini Eğitirken Ödül Mamasını Nasıl Kullanırsın?

Köpeğinin en sevdiği yiyecekleri belirle. Ödül için ne kullanırsan kullan, köpeğinin elde etmek için çalışacağı bir şey olmalıdır. Köpeğin kuru mama veya sert köpek bisküvilerini umursamıyorsa, bunlar ödül değildir. Genellikle eğitim sırasında köpeğin için az çok heyecan verici bir dizi yiyeceğe ihtiyacın olacaktır. Zorlu durumlarda daha iyi muamelelere ihtiyaç duyulacaktır! Köpeğinin en sevdiği yiyecekleri, onlar hakkında ne kadar heyecanlandıklarına göre sırala. Emin değilsen şu fikirlerden bazılarını deneyin:

Yumuşak/kokulu köpek maması

Dondurularak kurutulmuş et

Ballı Fıstık

Sosisli sandviç

Peynir

Şarküteri eti

İkramları ve diğer yiyecekleri küçük parçalara bölün. Yeni yiyeceklerin köpeğinin beslenmesi ve sağlığı üzerindeki etkileri konusunda endişelerin varsa veterinere danışın. Soğan, sarımsak ve ksilitol (şekersiz fıstık ezmesi) dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere köpekler için zehirli olan yaygın bileşenlerin farkında olun.

Köpekler Ne Zaman Ödüllendirilmeli?

Bir ödül, köpeğinin doğru bir şey yaptığını bilmesini sağlar ve onu motive eder. Köpeğin ne kadar çok ödül alırsa, o kadar çabuk öğrenecek ve size odaklanmaya ve sizinle birlikte çalışmaya daha istekli olacaktır. Çok ödüllendirin! Yeni bir davranışı eğitirken, sadece birkaç dakika içinde bir avuç muameleden kolayca geçebilirsin.

Ödül her zaman istediğin davranıştan sonra gelmelidir. İlk önce ikramı gösterirsen, ya köpeğini bir şeyler yapmaya teşvik etmek için kullanılan bir “cezbedici” ya da köpeğinin dikkatini başka bir şeyden uzak tutan bir “oyalama” haline gelir. Kullanımları olsa da, köpeğin yalnızca muamele görünürken dikkat etmesini önlemek için yemler ve dikkat dağıtıcı şeyler dikkatli kullanılmalıdır. Köpeğini cezbetmek veya dikkatini dağıtmak için ikramlar veya başka ödüller kullanıyorsan, bu onları gelecekte istenen davranışı yapmaları için eğitmek anlamına gelmez.

Yemekle Antrenman Hakkında Mitler

Antrenman sırasında ödül olarak kullanmakla ilgili birçok efsane var. Bunlar genellikle hala modası geçmiş eğitim yöntemlerini kullanan eğitmenlerden veya ikramları kullanmaya çalışırken bazı yaygın hatalar yapan kişilerden gelir.

İkram veya Mama Kullanmak Köpeklerin Dilenmesine Neden Olabilir

Birçok insan, özellikle köpeğe peynir veya sosisli sandviç gibi “insan” yiyecekleri verdiğinde, insanlardan yiyecek almaya alışmış bir köpeğin sürekli dilenmeye çalışacağından endişe eder. Neyse ki bu doğru değil! Doğru kullanıldığında, köpeğin sen yemek yerken sana baktığı için sadece ödül alamayacaklarını öğrenecektir. Bunun yerine, yiyecekleri kendilerine getiren şeyin kendi davranışları olduğunu anlayacaklardır. Ödülü kazanmak için bir şeyler yaptıklarını söyleyene kadar beklemeyi öğrenecekler.

Köpeğin Sana Saygı Duyduğu İçin Söylediğini Yapmalıdır

Dışarıda, köpeklerin senin için çalışması ve seni memnun etmek istedikleri için ne istersen yapması gerektiğine dair bir fikir var. Gerçek şu ki, köpekler kendi motivasyonları olan canlı varlıklardır. Neye ihtiyaç duyduklarını ve ne istediklerini arayacak ve bunu elde etmek için ne gerekiyorsa yapacaklardır. Bazı köpekler, sahiplerini evrendeki her şeyin nihai kaynağı olarak görüyor gibi görünüyor. Diğerleri, tezgahtan yiyecek çalacaklarını, tasmalı değillerse kaçacaklarını veya gördükleri birinin üzerine atlayarak dikkat çekeceklerini açıkça anlıyorlar. Sahiplerine saygısızlık etmiyorlar; sadece istediklerini elde etmek için işe yarayan şeyi yapıyorlar.

Köpeğin seni memnun etmek isteyebilir veya istemeyebilir. Ancak onları her iki şekilde de etkili bir şekilde eğitebilirsin. Ve ikiniz birlikte çalışmaya ve birbirinizi anlamaya başladığınızda ilişkiniz daha da güçlenecektir. Saygı ve memnun etme arzusu buradan gelir. Köpeğini yiyecek kullanarak eğitin.

Köpeğini Ödüllendirmeyi Ne Zaman Durdurabilirsin?

Bazen köpeğin bir kurabiyeye ihtiyaç duymadan “yapması gereken” şeyi yapması gerektiğini düşünür. Ama şunu bir düşünün – patronun sana artık ödeme yapmak istemediğini çünkü şimdiye kadar bunu iyi yapılmış bir işin tatmini için yapıyor olman gerektiğini söylese nasıl hissederdin? İyi bir iş yapmak için para almak kötü bir şey değil!

Bununla birlikte, her şeyi ödüllendirmen gerekmiyor ve her zaman yiyecek ödüllerini kullanman gerekmiyor. Zamanla, üst üste daha fazla davranış veya ödüller arasında daha uzun uygun davranış dizileri isteyeceksin. Yine de her zaman “zor” çalışmayı ödüllendir. Köpeğinden çok fazla enerji alan veya odaklanan her şey bir ödeme alır.

Yaşam Ödülleri: Her Şey Yemek Değildir

İkramlar, köpeğini ödüllendirmenin hızlı ve kolay bir yoludur. Ancak tek seçeneğin değildir. Tıpkı yemek gibi, köpeğinin istediği veya zevk aldığı her şey bir ödül olabilir. Köpeğin yeni bir davranışın temellerini anladığında, bu davranışı uygulamak ve pekiştirmek için günlük yaşamının birçok yönünü kullanabilirsin. Bir top atmak, yemek kasesini yere koymak, yürüyüş için kapıyı açmak, köpek parkında tasmayı çıkarmak, dikkat ve kucaklaşmak, hepsi iyi davranış için harika ödüllerdir. Köpeğinin zamanın %100’ünde senin istediğin şeyleri yapması gerekmese de, hayatta pek çok eğlenceli şeye yol açtığı için seni dinlemeyi ve eğitmeyi sevmeyi öğrenecektir.

Köpeğin doğru bir şey yaptıktan sonra ve yanlış bir şey yapmadığında ödüllendirin.

Beğendiğin bir davranıştan sonra ödüllendirin.

Sorunlu bir davranışı yönlendirirken, ödüllendireceğin farklı bir davranış isteyin.

İstenilen davranışları doğal olarak güçlendirmek için yaşam ödüllerini kullanın.

Köpeğinin davranışını değiştirmek ve seninle çalışmaktan heyecan duyan bir köpek yaratmak için ödül mamasını kullanma konusunda yardıma ihtiyacın varsa, özel bir davranış danışmanlığı planlayın.

Paylaşan heymypet