Köpekler Hangi Sebzeleri Yiyebilir?

Köpeğine sebze veriyor musun? Peki, sence köpeklerin sebze yemesinde bir sakınca var mı? Acaba köpekler hangi sebzeleri yiyebilir? İşte köpekler hakkında öğrenmen gereken birkaç bilgi daha…

köpekler hangi sebzeleri

 

 

Çocuklara sebzeleri sevdirmek oldukça zor. Ancak sevimli dostun için bir tabak dolusu yeşillik yemesi sorun olmaz. Fakat pek çok sebze sadece köpekler için güvenli değil. Aynı zamanda bazı sebzeler ise tıpkı insanlar için olduğu gibi onların sağlığı için de faydalı. Peki, köpekler hangi sebzeleri yiyebilir? 

Sebzeler Köpekler İçin Yararlı Mı?

Kısaca cevabımız evet. Çoğu sebze köpekler için zararsız. Bununla birlikte, evcil hayvan sahiplerinin her zaman porsiyon boyutlarını kontrol altında tutması gerekir. Yani herhangi bir baharat veya yağ ekleyip ona servis etmen gerekir. Çoğu köpek ihtiyaç duyduğu tüm besinleri diyetlerinden alır. Bazı sebzeleri dahil etmek onlara önemli sağlık yararları sağlar. Daha da iyisi, sebzeler az yağlı ve düşük kalorili olduğu için obezite veya kiloyla ilgili diğer sağlık sorunlarını riske atmaz. Hatta köpeğin için iyi bir beslenme alternatifi bile sayılır.

Ancak, bazı sebzelerin dört ayaklı arkadaşına verilmemesi gerekir. Bir örnek kuşkonmaz. Çünkü köpekler için teknik olarak zehirli olmasa da, çiğ tüketmeleri onlar için çok zor olur. Uygun yumuşaklıkta pişirildiği zaman yavruna fayda sağlayacak besinleri ilk anda kaybetmiş olur.

Sebze Yemek Köpeklere Yarar Sağlar Mı?

Sebzeler vitamin ve minerallerle dolu olur. Ayrıca köpeğinin görüşünden kemik yoğunluğuna kadar her şeyi iyileştirmeye yardımcı olur. Nasıl mı? İçerisinde protein, lif ve diğer besinlerle dolu olmasından dolayı.  Brokoli, yeşil fasulye veya havuç gibi sebzeleri tüketmek evcil hayvanlarımıza yaraların daha iyi iyileşmesinden, daha sağlıklı kalplere ve hatta kanser de dahil olmak üzere belirli hastalıkları önleme becerisine kadar çeşitli sağlık yararları sağladığı biliniyor. Kereviz veya havuç gibi sebzeler sadece köpekler için eğlenceli değil. Aynı zamanda köpeğinin dişleri ve nefesi için de faydalı olur.

Havuç, bezelye veya yeşil fasulye gibi sebzeler, köpeğine çiğ veya pişmiş olarak verilir. Ancak sindirim sistemleri, yoğun lifli sebzelerden besinleri çıkarmada o kadar verimli olmaz. Yavru köpeğin için sebzeler hazırlarken akılda tutulması gereken en önemli şey, köpeğin için zararlı olabileceğinden ve potansiyel olarak kilo almasına neden olabileceğinden, herhangi bir baharat, yağ veya diğer çeşniler veya tereyağı gibi katkı maddeleri ile pişirilmemeleri gerektiği. Ayrıca sarımsak, köpekler için zehirli olduğu kanıtlanmış olduğundan özellikle tehlikeli bir sebze çeşidi.

köpekler hangi sebzeleri

Sebzelerin Köpekler İçin Tehlikeleri

Tüm “insan” yiyecekleri gibi, sebzeler de yalnızca ölçülü olarak (ve evcil hayvanınızın veterinerinden onay alarak) sunulması gerekir. Bazı sebze türlerinin kendilerine özgü tehlikeleri var. Çrneğin, brokoli ve lahana ile ilgili bir tehlike var. Çünkü çiçeği, bazı köpeklerde hafif ila şiddetli mide tahrişine neden olabilen izotiyosiyanatlar içerir. Yani köpekler için çok fazla brokoli, lahana yemek aslında ölümcül sebepler doğurması olası.

Başka bir örnek, oksalik asit açısından yüksek olan ve köpeğinin kalsiyum emme yeteneğini bloke edebilen ve hatta böbrek hasarına yol açabilen ıspanakt Köpeğinin risk altında olması için çok miktarda ıspanak tüketmesi gerekir. Ancak yine de veteriner hekimler bu özel yapraklı sebzeyi sunma konusunda uyarır.

Daha da önemlisi, mantar gibi evcil hayvanlarımız için oldukça zehirli olduğu düşünülen ve asla verilmemesi gereken bazı sebzeler var. Yabani mantarlar özellikle zehirli olur ve markette bulabileceğin yıkanmış beyaz mantarlar da muhtemelen zehirli. Tamam, uzmanlar tüm mantarlar söz konusu olduğunda tedbiri elden bırakmamanın en iyisi olduğunu söylüyor.

Soğan, pırasa ve frenk soğanı da çoğu evcil hayvan için zehirli olduğu kanıtlanan sebzeler. Soğan aslında köpeğinin kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına ve kusma, mide ağrısı, ishal ve mide bulantısı gibi diğer GI sorunlarına yol açmasına neden olur.

Köpeğine Sebze Verirken Dikkat Etmen Gerekenler

Köpeğine herhangi bir sebze sunarken, uygun şekilde pişirildiğinden (ve tercihen ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesildiğinden) ve herhangi bir sap, yaprak veya başka olası engeller içermediğinden emin ol.

Havuç ve yeşil fasulye gibi veteriner onaylı sebze çeşitlerine bağlı kaldığınız sürece, her köpeğin benzersiz olduğunu unutma. Bu nedenle bazı köpekleri rahatsız eden şeyler diğerleri için tamamen kabul edilmesi mümkün. Bu nedenle, köpeğinin diyetini sebzelerle tamamlamadan önce veterinerine danış. Küçük bir miktar verdikten sonra sindirim sisteminin tolere edebileceği için emin olmak amacıyla evcil hayvanını yakından izle.

Evcil hayvanının sebzeleri tükettikten sonra ishal veya kusma dahil herhangi bir semptomu varsa veterinerini uyar. Brüksel lahanası gibi bazı çeşitlerin hemen hemen her köpekte gaza neden olma garantisinin olduğunu unutma… Dolayısıyla köpeğine hangi sebzeleri sunacağın konusunda seçici ol.

Paylaşan heymypet