Köpekler Göbeklerinin Sevilmesine Neden Bayılır?

Sokaktaki veya evdeki köpeklerimiz en ufak bir sevgi gösterisinde hemen yere yatar ve göbeklerini açar. Peki köpekler göbeklerinin sevilmesine neden bu kadar bayılıyorlar?

köpekler göbeklerinin

 

 

Evcil hayvan sahibi olmanın en keyifli kısımlarından biri de onlara doyasıya sarılmak. Köpeklerimizin birçoğu karınlarının ovuşturulmasından hoşlanır. Mutlu bir şekilde sırt üstü düşüyorlar, karınlarını sıyırmayı beklerken dillerini sallıyorlar ve kuyruklarını sallıyorlar. Ama neden? Köpekler göbeklerinin sevilmesine neden böylesine bayılıyor?

İtaatkâr Davranış ve Göbeği Ovmak İstemek

Köpekler iki ana nedenden ötürü karınlarını bize gösterirler: itaatkâr bir gösteri olarak ve göbeklerinin ovuşturulması talebi olarak. 

İtaatkâr bir görüntü benimseyen köpekler (aynı zamanda yatıştırma gösterisi de denir), bir tehdit olmadıklarını göstererek toplumsal gerilimi dağıtmaya çalışıyorlar. İtaatkâr veya yatıştırıcı davranışlar gösteren bir köpeği sevmek, köpeği daha da gergin hale getirir. Çünkü artık onun vücudunun çok hassas yerlerine dokunuyorsun!

köpekler göbeklerinin

Gerçekten göbek masajı isteyen köpekler genellikle aşağıdaki vücut dili sinyallerini gösterir:

 • Genel olarak: gevşek, hareketli vücut duruşları
 • Ağız: rahat, açık ağız; dillerinin sallandığı görülür
 • Gözler: Açık veya kısık, parlak ve herhangi bir şeye bakması gerekmiyor
 • Kuyruk: rahat, kuyruk sallanır
 • Seslendirmeler: “gülerken” sessiz ha-ha sesi veya hafif bir nefes alma sesi veya sessiz

Bunun aksine, itaatkar veya yatıştırıcı davranış sergileyen bir köpek şöyle görünür:

 • Genel olarak: gergin, alçak vücut duruşları; çömelir, donar veya gerilir
 • Ağız: Dudaklar “korku yüz buruşturma” ile çok geriye çekilmiş veya ağız kapalı, çok fazla dudak yalama ve dil hareketi görülür
 • Gözler: tamamen açık ve uzaklara bakan veya başlarını çevirmeden sana bakar. gözlerinin beyazlarını gösteren, aksi takdirde gözler kısılmış ve gergin olur
 • Kuyruk: hareketsiz veya sallanıyor ancak kuyruğun tabanında gerginlik olur ve kuyruk kıvrılmış olur
 • Seslendirmeler: sessiz veya yumuşak sızlanma

Çoğu insan, köpeğin kuyruğunu ve ağzını izlemeyi en kolay bulur. Ancak sallanan bir kuyruğun mutlu bir köpeğe eşit olmadığını unutma. Kıvrılmış, sert, hızlı bir kuyruk sallaması, tam gövdeli, gevşek bir kuyruk sallaması ile aynı şey değil!

Köpekler Neden Göbeklerinin Ovulmasını Sever?

Köpeklerin göbek masajını neden sevdiğini tam olarak söylemek zor. Bunu evcil hayvanlarımıza soramayız! Köpekler kendi karınlarını kolayca kaşıyamadıkları için insanlardan yardım alma olasılıkları daha yüksek.

Pek çok köpek, sırtlarını gerçekten kaşındırmak için halı veya çim üzerinde yuvarlanmaktan da hoşlanır. Anekdotlara göre, pek çok köpeğin sırtlarını kaşırken aynı zamanda göbeklerini ovuşturmaktan hoşlandığı görülüyor. Arka ayaklarıyla kendi omuzlarına, boyunlarına ve yüzlerine ulaşırlar. Ama gerçekten de kendi karınlarını kaşımanın iyi bir yolu yok!

Birinin sırtını ovuşturmasının veya ulaşamayacağınız bir kaşıntıyı kaşımasının ne kadar güzel bir duygu olduğunu düşün. Köpeklerin göbek masajı konusunda yardım almayı sevmesine şaşmamak gerek!

köpekler göbeklerininKöpeğe Harika Göbek Okşaması Nasıl Yapılır?

Bütün köpekler göbek masajını sevmez. Çoğu köpek de her zaman göbek masajı istemez. Köpeğin göbek masajını sevmiyorsa veya şu anda istemiyorsa, bu çok da önemli değil. Bazı köpekler bununla ilgilenmiyor veya belki de köpeğiniz havasında değil.

Pek çok köpek göbek masajından yalnızca sabahları serotonin seviyelerinin en yüksek olduğu veya gerçekten rahat oldukları zamanlarda hoşlanır.

İyi bir göbek masajı yapmayı öğrenerek köpeğinin göbek masajını daha çok sevmesine yardımcı olur. Köpekleri sevmek için pat-pet-pause protokolünden uyarlanmış mükemmel bir göbek masajı yapmanın temel adımları şunlar:

 1. Köpeğinin göbek masajı isteyip istemediğini görmek için gözlemle. Yukarıda listelenen beden dilini kontrol et. Eğer köpeğin şu anda karnının ovuşturulmasını istemiyor gibi görünüyorsa, onu zorlama. Köpeğine size güvenmeyi ve göbek masajını sevmeyi öğretmenin en iyi yolu, “Hayır, teşekkür ederim” dediğinde ona saygı duymak.
 1. Diz çökmek. İlk başta beden dilini gevşek ve rahat tut.
 1. Karnını ovala! Avuç içi açık, tırnakların içeride, dairesel ve hatta okşama hareketlerini dene. Üç ila beş saniye sonra sevmeyi bırak.
 1. Köpeğinin bundan sonra ne yapacağını gör. Sana pati atıyorsa, olduğu yerde duruyorsa ya da daha fazla sevilmek istediğini gösteriyorsa, daha fazlasını almak için tekrar sevmeye başla! Kalkıp giderse göbek sevme işlemi bitmiş demek oluyor.
 1. Köpeğinin hoşuna giden göbek sevme tekniğini bulmak için birden fazla deneme yapman gerekiyor. En doğru stili bulduğun zaman ise bu seans uzun zaman sürer. Yaşasın sevgi dolu köpekler!

Paylaşan heymypet