Köpekler Depremi Önceden Hisseder Mi? Köpekler Depremi Nasıl Hisseder?

Köpeklerin ne kadar inanılmaz canlılar olduklarını hepimiz biliyoruz. Hele bazı becerileri var ki biz insanların tahayyül bile edemeyeceği kadar güçlü. Özellikle insan burnunun alamayacağı kokuları alıp insan kulağının duyamayacağı sesleri duyabiliyorlar. Peki bu güçlü hisleri sayesindeki köpekler depremi önceden hissedebilir mi?

Köpekler depremi önceden hissedebilir mi?

DEPREMİ HİSSETMELERİ MÜMKÜN MÜ?

“Köpekler depremi önceden hisseder mi?” sorusu aslında çok eski zamanlardan beri soruluyor. MÖ 373 yılı civarından bu yana eldeki kayıtlar, hayvanların depremlerden önce tuhaf davranışlar sergilediğini gösteriyor. Hatta köpeklerin depremlerden saniyeler hatta günler önce garip davranışlar içine girdiğine dair de birçok anekdot bulunuyor.

Bununla birlikte “Evet, yüzde 100, köpekler depremi önceden hissedebilir” dememizi sağlayabilecek kesin bilimsel kanıtlara en azından şimdilik ulaşılabilmiş değil. Anlatılan anekdotlardaki köpeklerin bunu hangi mekanizmayla yaptıkları da henüz anlaşılamıyor.

Depremi önceden tespit etmenin yollarından biri P dalgalarını algılamak. Bütün depremler, depremin merkezinden çevreye yayılan farklı dalgalar yaratıyor. P dalgası, yeri dalganın aksi tarafına doğru sallayan bir sıkıştırma dalgası. P dalgası depremde asıl dikey sarsıntıyı yapan S dalgasından çok daha hızlı hareket ediyor ancak etkisi daha küçük oluyor.

Bu nedenle insanların çoğu S dalgasından birkaç saniye önce gelen P dalgasını hissetmiyor. Ancak duyuları daha kuvvetli olan köpeklerin bu dalgayı hissederek erken tepki verebildikleri düşünülüyor.

KÖPEKLER SİSMİK SESLERİ ÖNCEDEN HİSSEDEBİLİR

Ancak bu teori köpeklerin depremi saatler hatta günler öncesinden hissedebileceği fikrini desteklemiyor. Bu durumda köpekler başka ne hissediyor olabilir? Örneğin yerdeki eğim değişimini ya da Dünya’nın manyetik alanındaki değişimleri fark ediyor olabilirler mi?

Bir başka olasılık da köpeklerin deprem öncesinde yer altında gerçekleşen sismik aktivite sonucu kayaların birbirlerine çarpıp sürtünmesiyle çıkan yüksek frekanslı sesleri duymaları. Dr. Stanley Coren’ın gerçekleştirdiği bir araştırma da bu olasılığı destekliyor.

Dr. Coren, köpeklerin mevsim geçişlerinde insanlar gibi ruh hali değişiklikleri ve depresyon yaşayıp yaşamadıklarını araştırıyor. Bu esnada tesadüf eseri Kuzeybatı Pasifik’te meydana gelen 6,8 büyüklüğünde bir depremin bir gün öncesinde 200 köpekten veriler topluyor.

Köpekler depremi önceden hissedebilir mi?

HANGİ KÖPEKLER DEPREMİ ÖNCEDEN HİSSEDEBİLİR?

Depremden etkilenen yerlerden biri olan Kanada’nın Vancouver şehrinde yaşayan bu 200 köpekten yüzde 49’unun anksiyete seviyesinde gözle görülür bir artış olurken, köpeklerin yüzde 47’si de gözle görülür bir hareketlilik artışı sergiliyor.

Bu oranlar Dr. Coren’ın o güne kadar her gün düzenli olarak topladığı verilere kıyasla çok yüksek olarak değerlendiriliyor. Bunu yaklaşan depreme bağlayan Dr. Coren, “Peki ne hissediyorlar?” sorusuna yanıt vermek için elindeki verileri daha detaylı inceliyor.

Söz konusu 200 köpekten işitme engeli olan 14 tanesinden 13’ünün ölçüm değerlerinde bir farklılık olmaması dikkat çekiyor. Davranışlarında değişiklik olan tek işitme engelli köpeğin ise başka bir köpekle birlikte yaşadığı ve ev arkadaşının davranışlarına tepki olarak hareketlendiği ve endişelendiği düşünülüyor.

KULAK VE KAFA ŞEKLİ DE ETKİLİ

Dr. Coren’ın araştırmasını daha da geliştirerek, köpeklerin kulak şekillerini de inceliyor zira düşük kulaklar köpeklerde duyma becerisini büyük oranda engelliyor. Araştırmadaki dik kulaklı köpeklerin  hareketlilik ve anksiyete seviyesinin düşük kulaklılara göre çok daha yüksek olduğu da anlaşılıyor. Dolayısıyla sivri kulaklı köpeklerin deprem öncesi sesleri daha iyi duyduğu tahmin ediliyor.

Dr. Coren, son olarak köpekleri kafa büyüklüğüne göre de karşılaştırıyor. Bunun sebebi de küçük kafalı memelilerin yüksek frekanslı sesleri büyük kafalı memelilere göre daha iyi duyması. Nitekim araştırmada da küçük kafalı köpeklerin anksiyete ve hareketlilik seviyelerinin, büyük kafalı köpeklere kıyasla daha fazla yükselmiş olduğu görülüyor. Bu da köpeklerin depremden önce yüksek frekanslı sismik sesleri duydukları teorisini destekliyor.

Özetle bunun sadece tek bir araştırma olduğunu unutmadan köpekler depremi önceden hisseder mi sorusu için şunu söyleyebiliriz: Görünüşe göre köpekler doğru koşullarda depremi önceden hissediyor olabilir. Eğer bir deprem, yaşanmadan önce yeterince yüksek frekanslı ses çıkarırsa, köpeklerin bunu duyup sıra dışı bir durum yaşandığını hissetmeleri mümkün.

Peki deprem anında kediler ne hissediyor? Onun cevabı da bu yazımızda.

Paylaşan heymypet