Köpekler Covid’i Testlerden Daha Hızlı Tespit Ediyor!

Köpekler insanlık olarak en iyi dostlarımızdan biri şüphesiz. Zor zamanlarda istisnasız olarak yanımızdalar ve bir şekilde bize yardımcı olmanın bir yolunu buluyorlar. Kim derdi ki köpekler Covid’i bilimden daha iyi analiz edecek?

köpekler covid’i daha hızlı tespit ediyor

Covid’le birinci yılımızı ardımızda bıraktık. İlk andan beri bilim dünyası, başımıza gelen bu biyolojik felaketle mücadeleye girişti. Devamında ise insanlık olarak tüm bu süreç boyunca birçok haberle çalkalandık. Testler kullandık, maskeler taktık, aşılar geliştirdik, .. Ancak bu virüs ve neden olduğu hastalıkla ilgili hala yeni gelişmeler oluyor. Mesela mı? Köpekler covid’i testlerden daha hızlı tespit ediyor!

Daha önceden bu yazımızda köpeklerin Helsinki Havalimanı’nda Covid tespiti yaptığı söylemiştik. Fransız bilim insanları, havalimanlarında çalışan bu köpeklerle ilgili kapsamlı bir araştırma yürüttü. Çıkan sonuçlara göre patili dostlarımız Covid’i yakalamak açısından LFT’lerden (Lateral Flow Test) çok daha çabuk ve etkili. LFT’ler PCR testlerine göre daha kısa sürede sonuç veren ama etkisi daha zayıf testler. Bundan ötürü etkinlikler veya havaalanları gibi hızlı müdahale gerektiren yerlerde daha yaygın kullanılıyorlar.

Dönelim araştırmaya. Araştırma Paris’teki Necker-Cochin hastanesi ve Fransa Ulusal Veteriner Okulu tarafından yürütüldü. Mart ve nisan ayları boyunca araştırmacılar, köpeklerin covid’i %97 oranında doğru tespit ettiğini gözlemledi! Sadece pozitifler değil, birinin negatif olup olmadığı konusunda da %91 oranında isabetliler. Peki ya LFT’ler? LFT’lerin pozitif vakalarda başarı oranı %72 iken negatiflerde %58. Fark azımsanamayacak derecede fazla, öyle değil mi?

KÖPEKLER COVİD’İ PCR’LARDAN BİLE İYİ TESPİT EDİYOR!

köpekler covid-19

Necker-Cochin hastanesi bilim kurulu, “Bu sonuçlar bize rahatlıkla ‘köpekler covid’i tespit etme konusunda bir numara’ deme hakkı tanıyor. Çünkü oranlar ciddi derecede yüksek. PCR’lara oranla bile başarıları bariz şekilde ortada. Üstelik, köpekler bize hızlı ve anlık hareket şansı da tanıyor. Onların yardımını almak, testlerin birçoğundan daha esnek bir çözüm sunuyor.” cümlelerini içeren bir açıklama yaptı.

Tabi insanın aklına “böyle bir araştırmayı nasıl yürüttüler?” sorusu da gelmiyor değil. Araştırmacılar, 335 kişilik bir insan grubu üzerinde çalıştı. 6-76 gibi bir yaş aralığındaki insanların kollarının altına pamuk pedler yerleştirdiler. Bu insanlar, araştırmaya katılmadan önce Paris’te PCR testi de yaptırmıştı. Bilim insanları bu pedleri köpeklere koklattı ve sayılar ortada!

Patili dostlarımızın Covid’i tespit edebilme yetenekleri hakkında yürütülen daha birçok çalışma var. Avustralya’da, Almanya’da, İngiltere’de, Birleşik Arap Emirliklerinde… Fakat hepsinin ortak yanı, köpeklerin Covid’i yakalama konusundaki başarısını gözler önüne sermeleri! Böylesi bir konuda bile insanlığın en yakın arkadaşı olarak bizlere yardım etmeyi bir şekilde başarıyorlar.

Paylaşan heymypet