Köpekler Çiğ Balık Yemeli Mi?

Köpek mamalarında bile balık bileşeni bulunur. Ancak çiğ balık farklı bir durum. Sence köpekler çiğ balık yemeli mi? Çiğ olması sağlıklı olmasını değiştirir mi? Bu konuya açıklık getirip kafandaki soru işaretlerini çözüme kavuşturalım!

köpekler çiğ balık

 

 

Sen yemek pişirirken köpeğin balık yemek için yalvarıyor mu? Belki de yemek hazırlarken köpeğine bir parça çiğ balık atmakta sakınca görmüyorsun? Balık, köpek mamalarının yaygın bir bileşeni ve köpekler genellikle onun tadını sever. Sağlıklı protein açısından yüksek ve köpekler için gerekli olan Omega-3 yağ asitleri açısından zengin. Ancak köpekler çiğ balık yemeli mi? Onlar açısından güvenli mi?

Çiğ Balık Köpekler İçin Güvenli mi?

Kısa cevap; balığın türüne bağlı. Genel olarak, köpeğinin herhangi bir çiğ balık yemesini önlemek en iyisi. Çiğ balık, bakteri ve parazitler gibi zararlı patojenler içerir. Ayrıca tehlikeli kılçık ve kemikler de… Bunlardan herhangi birinin köpekleri ve insanları hasta etmesi mümkün.

Köpeğin çiğ balıktaki patojenlerden etkilenmese bile, çapraz kontaminasyonun patojenleri sana veya diğer insanlara bulaştırma olasılığı var. Bağışıklık sistemi zayıflamış insanlar ve köpekler, çiğ balıktan uzak durmalı. Hatta genç veya yaşlı insanlar ve hayvanlar, çiğ balıktaki patojenlerden hastalanma konusunda daha büyük risk altında olur.

1. Bakteri

Balık, salmonella ve listeria gibi potansiyel olarak zararlı bakteriler içerir. Bazı köpekler bakterilerden etkilenmez. Bu kısmen köpeğin kısa sindirim sisteminden kaynaklanır. Ek olarak, bazı bağışıklık sistemleri köpekleri bakterilerden koruma yeteneğine sahip olur.

2. Parazitler

Çiğ balık, parazitler, yuvarlak kurtlar ve tenyalar gibi parazitler içerir. Bazı parazitler bir köpeğe zarar vermeden sindirilebilirken, diğerleri hastalığa neden olur ve köpeği çok hasta eder. Bu parazite maruz kalmak; kusma, ishal, şişmiş lenf düğümleri, halsizlik, dehidrasyona neden olur. Hatta tedavi edilmezse maalesef ölüme yol açar.

3. Ağır Metaller

Bazı balıklar kurşun ve cıva gibi ağır metaller içerir. Yüksek miktarda çiğ veya pişmiş balık yemek, vücutta cıva birikmesine neden olur. Bu da muhtemelen toksisiteye veya ileride başka sağlık sorunlarına yol açar.

4. Kemikler

Balıktaki küçük kemikler bazen köpekler tarafından çiğneneir ve sindirilir. Ancak bu minik kemiklerin mideye giderken sıkışma riski de var. Midede bir kez, kemikler genellikle mide asitleri tarafından yumuşatılır ve daha sonra vücut tarafından sindirilir. Bununla birlikte, bazı köpekler balık kılçığı sindiriminde zorluk yaşar.

köpekler çiğ balık

Köpekler Ne Kadar Çiğ Balık Yiyebilir?

Güvende olmak istiyorsan, köpeğini yağ, sos veya baharat eklenmemiş az miktarda pişmiş balıkla beslemek en iyisi. Bununla birlikte, köpeğinin bilinen gıda alerjileri veya hassasiyetleri varsa, diyetine yeni bir bileşen eklemekten tamamen kaçınmak en iyisi.

Köpeğini çiğ balıkla beslemek istiyorsan, temizlendiğinden ve insan tüketimi için güvenli olduğundan emin ol. Ölümcül bir parazit içerebileceğinden, akıntıya karşı yüzen (somon gibi) çiğ avlanmış balıkları beslemekten kaçın.

Suşi, sashimi ve dürtme kaseleri gibi çiğ balık müstahzarları güvenli değil Sade, çiğ, suşi sınıfı balıklar genellikle küçük miktarlarda iyi olsa da, bu yemeklerdeki diğer bileşenler zararlı olur. Sade beyaz pirinç güvenli. Bazı meyve ve sebzeler küçük miktarlarda güvenli. Ancak bazı yiyecekler köpekler için zehirli olur. Ayrıca, köpeğine verdiğin bu yemeklerin herhangi bir kısmında tuz, baharat, sos ve ilave yağ bulunmaması gerekir.

Pişmiş veya çiğ, balıkları tamamlayıcı bir tedavi olarak veya eksiksiz ve dengeli bir ev yapımı diyetin parçası olarak beslemek en iyisi. İkramların, hatta balıkların asla bir köpeğin normal diyetinin yüzde 10’undan fazlasını oluşturmaması gerektiğini unutma.

Köpeğin Çiğ Balıktan Hastalanırsa Ne Yapmalısın?

Birçok köpek çiğ balığa tahammül eder. Ancak bazı köpekler hastalanır. Köpeğin çiğ balık yedikten sonra herhangi bir hastalık belirtisi gösterirse, tavsiye için veterinere başvurmayı ihmal etme.

Paylaşan heymypet