Köpeklerle Dostluğumuz Bulgulara Göre En Az 10.000 Yıllık

Alaska’da bulunan fosillere göre, patili dostlarımızla çok uzun süredir arkadaşız. İnsanlığın ve medeniyetin inşasında köpeklerin katkısı gözardı edilmemeli anlaşılan.

köpek insan dostluğu 10.000 yıllık
Fotoğraf: Douglas Revere University of Buffalo

ALASKA FOSİLLERİNDE KÖPEKLERLE DOSTLUĞUMUZ

Köpek ve insan dostluğu sandığımızdan da eskiye dayanıyor! Buffalo Üniversitesi araştırmacıları, Alaska’da 10.000 yıllık bir köpek kemiği buldu. Kemiği analiz ettikten sonra, oldukça ilginç bir gerçekle karşılaştılar. 10.000 yıl önce Buz Devri esnasında Alaska’ya göçen insanlara köpekler de eşlik etmiş! Yani köpek ve insan dostluğu en az 10.000 yıllık ve köpekler o zamandan beridir bize arkadaşlık yapıyor. Bulunan en eski evcil köpek kemiği olma özelliğine sahip bu fosil ile ilgili daha birçok detay var.

“Köpeklerin  insanlarla arkadaşlığını genetik olarak kanıtladık. Tarih boyunca köpek kemiğine rastlamak, insanların o bölgede yaşam kurduğuna işaret. Buz Devri’nden sonra buzlar çekilince, insanlar köpek dostlarını yanlarına alıp Amerika’ya göç etmiş anlaşılan. Alaska’ya doğru ilerlerken, köpekler onlara yoldaşlık yapmış.” diyor Charlotte Lindqvist. Kendisi Buffalo Üniversitesi’nde araştırmalar yürüten bir evrimsel biyoloji akademisyeni.

Fotoğraf: Douglas Revere University of Buffalo

KÖPEKLERLE DOSTLUĞUMUZUN TARİHİ ŞANS ESERİ BULUNMUŞ

Bulunan fosil, araştırmacıların Buz Devri esnasında hayvanların evrim süreçlerini ele almak için yürütülen bir kazıda ortaya çıktı. Başta bir ayı kemiği olduğu zannedildi. Patili dostlarımız, 8000 yıl önce Avrupalı göçmenlere de eşlik etmiş. Fakat bu fosil, en az 2000 yıl daha geriye götürebiliyor köpeklerle dostluğumuzun tarihini. Bulunan fosil, köpeklerin 16.700 yıl önce ilk temsilcilerine rastlanan atası bir türe ait.

Tabi ki köpeklere böyle bir alt başlık açmış olmamız, sadece onlarla arkadaşlık kurduğumuz anlamına gelmiyor. Kediler, maymunlar, atlar ve daha birçok canla uzun süre dostluğumuz oldu. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsan, Evcil Hayvanların Tarihi, İnsan-Hayvan Dostluğunun Geçmişi adlı yazımızı okuyabilirsin!

Paylaşan heymypet