Köpek Yavrusuna ‘Yat’ Komutunu Öğretmek

Köpek yavrusuna yat komutunu öğretmek neden önemli? Eğitiminde büyük rol oynayan bu adım hakkındaki tüm detayları birlikte öğrenelim!

köpek yavrusuna

 

 

Köpekler, niyetlerini belli etme yolları olarak belirli duruşları kullanırlar. Yavru köpekler de farklı değil. Yavru köpeğinizin beden dilinin ne ifade ettiğini anlamak faydalı. “Peki bunun köpek yavrusuna yat komutunu öğretmekle ne alakası var?” diyorsun değil mi? Sabırsız olma ve okumaya devam et.

Köpekler sızlanma, havlama veya hırıltılarla olduğu kadar vücut diliyle de iletişim kurarlar. Köpeklerin kendilerindeki ve diğer canlılardaki gerilimi dağıtmak için kullandıkları sakinleştirici sinyalleri duymuş olman muhtemel. Bunlar arasında esnemek, gözlerini kaçırmak, burnu yalamak ve ayrıca “aşağı” pozisyon almak yer alır.

Uzanmak sadece diğer köpeklere onun bir tehdit olmadığını söylemekle kalmaz. Aynı zamanda kendi stresini ve gerginliğini hafifletmeye, onu rahatlatmaya ve düşünmesine yardımcı olur. Başka bir deyişle, yavru köpeğini belirli duruşlara yerleştirmek, köpek yavrusu tutumuna yardımcı olur. “Aşağı” (yatar) pozisyondaki bir köpek, diğer köpeklere onun sakin olduğunu ve zarar vermek istemediğini söyleyen sakinleştirici bir sinyal.

Uzanmak aynı zamanda yavru köpeğinin kendisini sakinleştirmesine de yardımcı olur. Aşırı heyecanlı bir yavru köpek için harika bir rahatlama egzersizi. Senin de yavru köpeğinin kendi kendini kontrol etmesine yardımcı olmanın olumlu bir yolu. “Yat” komutunu öğrenmek, yavru köpeğin ziyaretçilerin üzerine atlamasını, kediyi rahatsız etmesini veya çocukları kovalayıp istenmeyen bir sinirlenme haline gelmesini önler.

Yavru köpeğine yat komutunu öğretmek için birkaç eğitim tekniği var. Yem eğitimi kullanarak bunu nasıl yapacağını aşağıda açıkladık.

köpek yavrusunaYem Eğitimi

 1. Yavru köpeğine seçtiği eğitim ödülünü göster. Favori bir oyuncak veya güçlü kokulu bir ikram iyi bir fikir. Bu favori ödülleri YALNIZCA eğitim sırasında alması gerektiğini unutma. Böylece etkileşime girmeye daha istekli olur.
 1. Yavru köpeğinizi “otur” pozisyonuna getir. Rahat bir oturma pozisyonuna gelip seninle ilgilendiği zaman “yat” komutunu ver.
 1. Ödülünü burnunun önünde tut ve onu takip etmesi için yere ve biraz ilerisine indir. Ödülü, onu yere düşene kadar ön bacaklarını ileri doğru yürümeye ikna etmek için kullanırsın. Burnunun parmaklarınla temas halinde olduğundan emin ol ve aşağıya doğru hareket ettir.
 1. Pozisyona ulaştığı zaman ona ödülü ver. Tabii bir de bolca övgü!
 1. Komutu ve davranışı birkaç kez uygula. Böylece kavramı anlaması daha kolay olacak. Genel olarak, yavruyu yıpratan uzun bir maraton seansı can sıkıcı olur. Bunu yapmak yerine gün boyunca 10 dakikalık birkaç kısa seansta antrenman yapmak en iyisi. 
 1. Yavruların hata yaparak öğrendiğini unutma. Bu nedenle, bir hata sadece yeniden yapma şansını doğurur. Başarıyla bitirmeye bak! Ödül veya oyuncakla birlikte onu öv ve ne kadar akıllı olduğunu her fırsatta hatırlat.
 1. Oturma pozisyonundan “yat” şeklini almayı öğrendikten sonra, onu ayakta dururken “yat” komutuna alıştırmaya çalış.

Tıklayıcı Eğitim

Clicker eğitimi ile köpek yavrusu neredeyse tesadüfen kendini eğitir. Temel olarak tıklama sesi, köpeğe davranışın istediğin şey olduğunu bildirir ve sen de yavruyu bir ödül veya oyuncakla ödüllendirirsin. Yavru köpeği cezbetmek, itmek veya konumlandırmak yerine, onun bu pozisyonu kendi başına almasını beklemen gerek. İşte nasıl yapılacağı.

 1. İkramlar ile tıklayıcıyı hazır bulundur ve yavru köpeğini kendi başına “yat” pozisyona gelene kadar izle. Tam aşağıya indiği anda tıkla ve ardından davranışı en sevdiği ödül veya oyuncakla ödüllendir.
 1. İlk deneyimi olduğu zaman, yanlışlıkla bu pozisyonu tekrar alması muhtemelen birkaç dakika sürer. Tıklamayı tekrarla ve ödüllendir. Başka herhangi bir sözlü teşvik veya rehberlik sunma. Yavru köpeğin beyninin kendi başına süzülmesini ve eylemlerinin neden-sonuçlarını işlemesini ve ödülü almasını sağla.
 1. Eğer köpek yavrusu daha önceki eğitim yoluyla tıklama sinyalinin senin istediğini yaptığını anlamışsa, noktaları birleştirirken “yat” hareketini tekrarlaması o kadar uzun sürmez. Köpeğin durumu anladıktan sonra, tıkladığın anda “yat” komutunu kullanmaya başla. Yavru köpeğin çok yakında eylemi kelimeyle ilişkilendirecek.
 1. Sözlü “yat” komutuna bir el işareti ekle. Başkalarıyla karıştırılmayacak bir şey seç ve aynı sinyali tutarlı bir şekilde kullan. Tutarlı bir şekilde kullanıldığı zaman yavru köpeğin sözlü ve/veya sessiz el sinyali komutuna yanıt vermeyi öğrenir. Ne kadar akıllı bir köpek yavrusu!

Paylaşan heymypet