Köpek Tuvalet Eğitimi ve Uygunsuz İşeme!

Köpek tuvalet eğitimi elbette çok önemli. Hele ki uygunsuz işemeden muzdaripsen! Bu yüzden biz de bu konuya değinmeden geçmeyelim dedik. Tabi önce şunu da unutmamak gerek: Arada kazalar olur. Sonuçta robot değil patili dostlarımız. Yine de, daha genel bir anlamda, köpeğinin tuvaletini eve yapmasını nasıl önlersin? Belki de eğitimi olmasına rağmen böyle yapıyor. Ya da eğitiminde sıkıntılar var. Gel birlikte bu durumlara bir göz atalım.

Köpek tuvalet eğitimi

Patili dostun tuvaletini sürekli eve mi yapıyor? Eğer cevabın evet ise, bunun önüne geçmek için hızlıca harekete geçmelisin. Tabi bu durum, çok katmanlı. Yani birçok etmen rol oynuyor eve tuvalet yapan köpek senaryosunda. Köpeğine tuvalet eğitimi için herhangi bir girişimin oldu mu? Eğer köpek tuvalet eğitimi sahibiyse, başka ne tür sorunlar olabilir? Hadi tüm bu etmenleri, katmanları teker teker keşfedelim.

İlk olarak, patili dostumuz hala ufaksa ve eğitim sürecindeyse, önerebileceğimiz tek şey biraz daha sabır. Bu sorunun ufaklıkta tekrarlama ihtimali çok daha yüksek. Yok eğitim tamam, ama buna rağmen “uygunsuz işeme” devam ediyorsa sıkıntı orada başlıyor.

İDRAR YOLU SORUNLARI

Eğer patili dostumuz köpek tuvalet eğitimi almasına rağmen ansızın etrafa işemeye başladıysa, idrar yolu sorunlarına dikkat! İdrar yolu sorunları köpeklerde en sık tekrarlayan sağlık sorunu. Uygunsuz işeme sık tekrarlanıyorsa, öncelikle veteriner hekimine bir danış. Muhtemelen senden idrar örneği isteyecek. Çünkü patili dostumuzda sistit, böbrek taşları ve tümörlere kadar birçok idrar yolu sorunu bu şekilde tespit edilir. Ondan sonra eğer veteriner hekimin bu hastalıklardan birini tespit ederse, hızlıca tedaviye başlarsınız. Tedaviden sonra uygunsuz işeme sona erecek. Böylelikle sorunun köpek tuvalet eğitimi ile alakalı olmadığını da anlayabilirsin.

YAŞLANMA

Ne kadar tuvalet eğitimi olursa olsun, yaşlanma uygunsuz işemeye sebep olur. Çünkü köpeklerde bunama, bu eğitimi unutmalarına yol açar. Bir yandan da kendine hakim olamama ve sızdırma sorunları da ortaya çıkar. Bunun yanı sıra yaşlı köpeklerde sık sık görülen böbrek hastalıkları da tuvalet eğitimine rağmen uygunsuz işemeye sebep olur.

KÖPEK TUVALET EĞİTİMİ VE DAVRANIŞ SORUNLARI

Köpek tuvalet eğitimi

Her köpek birbirinden farklı. Bundan dolayı köpeği dışarı tuvalete alıştırmak için ne kadar çabalarsan çabala, bazen bu eğitimi tam aktaramayabilirsin. Mesela patili dostumuz aşırı heyecanlı bir köpektir belki. Ya heyecana kapılıp uygunsuz işeme davranışı sergiliyorsa bu yüzden sergiliyorsa? Yahut çok korkak bir yapıya sahipse, korkudan işeme durumu da patili dostumuzun başına gelir. Bir yandan da çocukluk travmalarını düşünmek gerek. Eğer çocukken büyük travmalar yaşadıysa, bunların psikolojik baskısı ile de tuvalet eğitimine rağmen işemeler yaşanabilir. Bunun önüne geçmek için patili dostunun uygunsuz işeme davranışını iyi gözlemle ve davranışın tekrarlandığı durumları tespit et. Sonra da tespitlerin üzerinden harekete geçerek köpek psikolojisi konusunda uzmanlaşmış veterinerlere danış deriz.

UYGUNSUZ İŞEMEYE YÖNELİK TAVSİYELER

Köpek tuvalet eğitimi görmüş olmasına rağmen uygunsuz işemede bulunuyorsa, yapabileceklerini şöyle özetleyelim:

  • Belki de tekrar eğitim konusunu bir düşünmen gerekiyor. Tüm bunlardan bağımsız bir şekilde uygunsuz işeme devam ediyorsa, başvurabileceğin en iyi yöntem bu olur.

 

  • Patili dostunu tuvalet için daha sık dışarı çıkar. Bu onu da seni de rahatlatacak.

 

  •  Davranış problemlerini iyi gözlemle. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, köpeğini bu davranışa iten şeyler neler? Korku? Heyecan? Onu en iyi tanıyan kişi sensin. Bunun cevabını da ancak sen bilebilirsin.

 

  • Profesyonel yardım almayı düşün. Profesyonel eğitmen veya köpek psikolojisinde ihtisas yapan veteriner hekimler en yakın dostun. Onlardan yardım istemekten çekinme deriz.

Böylelikle köpeğe tuvalet eğitimi ve uygunsuz işeme konusunu biraz daha aydınlatabildik diye umuyoruz. Peki patili dostumuzun tuvalet eğitiminde pedlerle arası nasıldı? Ona ped kullanmayı öğretmiş miydin? Ya da bu eğitime hiç başlamamış da olabilirsin. Sen en iyisi, bizim tuvalet eğitiminde ped kullanmakla ilgili yazımıza bir göz at. Her halükarda işine yarayacaktır!

Paylaşan heymypet