Köpek Sahiplenmeden Sorulması Gereken Sorular

Yeni yavrunla ilgili hayallerde kaybolmak kolay. Ancak mükemmel ismi seçip eve getirmeden önce bu boş anlarda dikkate alınması gereken bazı ciddi hususlar var. İşte köpek sahiplenmeden önce kendine sorup cevaplaman gereken önemli sorular!

köpek sahiplenmeden

 

 

Bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsan öncelikle kendine bu beş soruyu sor. Kendine karşı dürüst olman önemli. Şu an bir köpek sahiplenmek için doğru zaman değilse köpekleri kurtarmaya yardımcı olmanın başka yolları da var. İşte köpek sahiplenmeden önce kendine sorman gereken sorular!

Yaşam Tarzım Bir Köpek İçin Uygun mu?

“Yürüyüş arkadaşı mı arıyorsun? Seninle seyahat edebilecek bir köpek mi? Yoksa sana eşlik etmek için bütün gün uyuyan yumuşak bir yavruyu mu tercih edersin?” Bu soruların hepsinin evlat edinmeden önce kendine sormanız gereken önemli sorular.

Yaşam tarzın ve bir köpekte aradığın enerji seviyesi konusunda net olduğun zaman, barınakta kalbini bıraktığın bir dost seçmen mümkün.

Sen günde sekiz saat evden uzakta çalışıyorsan, köpeğinin sen yokken zamanını nasıl geçireceğini düşünmen gerek.  Eğer zamanın veya kaynakların yoksa, bir köpek sahiplenmek muhtemelen şu anda senin için en uygun seçenek değil.

köpek sahiplenmedenKöpeğimi Eğitmek ve Sosyalleştirmek İçin Zamanım Var mı?

Köpeğin yeni ebeveyni olmak, yavrunu sosyalleştirme ve eğitme gibi önemli bir görevi de beraberinde getirir. Bunların her ikisi de köpeklerin insanlara, diğer hayvanlara ve yeni durumlara olumlu tepki veren iyi köpek vatandaşları olmalarına yardımcı olur.

Evcil hayvan ebeveynlerinin, yavrularını dört aylık olmadan önce olumlu yollarla yeni şeylerle tanıştırma konusunda proaktif olmalarını tavsiye ediyoruz. Bu, onların güvenini artırmaya ve onlara görgü kurallarını öğretmeye yardımcı olacak. Ancak, bunun “çok zaman ve bağlılık gerektirdiğini” unutma.

Kurtarılan yetişkin ve yaşlı köpekler, kendi öğrenilen davranışları ve yaşam deneyimleriyle birlikte gelir. Bu davranışlar ve deneyimler olumluysa, daha kolay vakit geçirmen mümkün. Köpeklerin günlük yaşamda kendilerine güvenmeleri ve görgü kurallarını öğrenmeleri için yardıma ihtiyaçları olur.

Sen ve köpeğin bazı şeylere alışmış olsanız bile, eğitim ve sosyalleşme yaşam boyu süren düzenli pratik gerektirir. Köpeğinin hayatı boyunca eğitime devam etmesi gerektiğini unutma.

Barınma Durumum Köpek İçin Uygun mu?

Büyük ve küçük köpekler, doğru egzersiz rutini ile küçük apartman dairelerinde veya büyük evlerde gelişir. Ne yazık ki ev sahibin veya komşuların anlayışlı kişilerse.

Birçok konut kompleksi, kendilerini “evcil hayvan dostu” olarak tanıttığı halde katı tür ve boyut kısıtlamalarına sahip. Ne yazık ki! Yeni bir köpek sahiplenmeye karar vermeden önce konut sözleşmenin ayrıntılı metnini oku ve ev sahibinle veya yönetim kuruluyla konuş.

Köpeği Evlat Edinmeye ve Bakımına Gücüm Yeter mi?

Bir barınak köpeğine sevgi dolu bir yuva sağlamak paha biçilemez. Ancak bir köpek yetiştirmenin gerçek maliyeti yıllık olarak biraz yüksek. Köpeklerin neye ihtiyaç duyduğu ve maliyetinin ne kadar olduğu konusunda gerçekçi bir görüşe sahip olman gerek. Böylece köpeğinin kalıcı yuvası olurken her şeyi düşünmüş olursun.

Örneğin, evcil hayvan ebeveynlerinin rutin tıbbi bakım masraflarına hazırlıklı olması gerekir. Gerekli aşılar, diş temizliği, aylık koruyucu önlemler ve yiyecek gibi şeylerin hepsini hesap etmen şart. Köpeğinin özel bir diyet veya takviyeye ihtiyaç duyma ihtimalini de akılda tutmayı unutma. Tabii güzel etkileşim için çeşitli oyuncak masraflarını da…

Ailemi Düşündüm mü?

Ailene yeni bir dostu eklerken herkesi düşünmen gerek. Eğer evde başka bir hayvan dostun daha varsa onun bu durumu nasıl karşılayacağını düşün. Ailende köpeklere alerjisi olan var mı? Köpekten korkan bir aile üyesini duruma nasıl alıştıracağını düşündün mü? Bunlar yalnızca ilk aklımıza gelen sorular. Detaylı düşünüp her şeyi hesap etmek sana kalıyor…

Paylaşan heymypet