Köpek Parfümü Zararlı Mı?

Köpek sahiplerinin bir çoğu dostunun kötü kokmasını engellemek amacıyla köpek parfümü kullanmayı uygun görür. Ancak, köpek parfümleri patili dostumuz için zararlı mı? Haydi, birlikte öğrenelim!

köpek parfümü

Tüylü dostlarımızın kullanması için envai çeşit köpek parfümü var. Kokusuna göre seçebileceğin köpek parfümleri hakkında yeterince bilgiye sahip misin? Çünkü her ne kadar sorun teşkil etmeyecek gibi görünse de evcil hayvanının derisine nüfuz ediyor. Endişelenmeye gerek kalmadan tüm bu soru işaretlerini çözüme kavuşturacağız. 

Köpek parfümlerinin zararlı olup olmadığı konusunda uzmanlar ikiye bölünmüş durumda. Bazıları köpeğe ürünün sıkılmasında hiçbir sakınca görmezken diğerleri ise patili dostlarımızın kendi kokularıyla kalmaları gerektiğini vurguluyor. 

Çoğu köpek parfümü alkol içermediğinden köpeklerin cildini kurutma gibi sorunlara yol açmaz. Bu sayede, cildi kurumayan dostlarımız alerjik reaksiyonlar da göstermez. Her tür köpek için bunu söylememiz mümkün değil. Çünkü, her bir köpek tıpkı bizlerde olduğu gibi birbirinden farklı. 

Köpek parfümlerinin insan parfümlerine benzeyen kokuları da var. Hatta bazıları deodorant etkisi gösterir. Kontrollü ve limitli kullanıldığı takdirde herhangi bir risk oluşturmazlar. Ancak, aşırı doz parfüm kullanımı ve ürünün kokusundan kaynaklanan hassasiyet, köpeklerde var olan astım gibi hastalıkları tetikleyebilir. Ya da aşırı doz kullanımda cilt ile temas eden bölge tahriş ve alerjik reaksiyonlar gösterebilir. 

Aslında köpeklerin parfüm sıkmaya ihtiyacı yok. Asıl buna gerek olduğunu düşünen sahipleri. Sen de köpek parfümü kullanırken kendine bu soruyu sormalısın. Köpeğine parfüm sıkan bir ebeveyn mi olacaksın yoksa onu doğal kokusuyla seven bir ebeveyn mi? 

köpek parfümü

Köpek Parfümünün Kullanımı

Köpeğine köpek parfümü sürerken, burnuna, gözlerine, genital bölgesine ve tüy olmayan diğer bölgelerine sürmemeye dikkat etmen gerek. Parfümü, köpeğini yıkadıktan sonra, tüyleri temizken uygularsan bu parfümün etkisini daha kalıcı hale getirir. Ancak, köpek kolonyası ve parfümlerini günlük olarak kullanmamalısın.

Köpek Parfümü Sıkmak Dışındaki Önerileriler

Köpeğini haftada bir ila ayda bir sıklığı arasında yıkaman gerek. Bu sıklık, köpeğinin yaşına, cinsine ve boyutuna göre değişir. Köpeğini yıkarken, kaliteli bir parfümlü şampuan kullanmaya özen göster. Veya, hoş aromalı bir şampuan kullanabilirsin. Bu sayede köpeğini yıkadıktan sonra ekstra parfüm veya kolonya kullanmana gerek kalmaz.

Köpeğin yürüyüş sonrası ıslaksa, kokusu yoğunlaşacak ve o sevmediğimiz, yoğun ıslak köpek kokusu ortaya çıkacaktır. Bu yüzden, eve döndüğünüzde, kötü kokunun gitmesini sağlamak için köpeğini iyice kurutmalısın.

Köpeklerin kulakları ve ağızları da iyi temizlenmediklerinde çok kötü kokabilir. Eğer bu bölgeler temizse ancak yine de kötü kokuyorsa, olası bir enfeksiyon, mantar veya kötü kokuya neden olabilecek bir durum için tüylerinin arasını incelemelisin.

Köpek Parfümü Kullanmanın Olumsuz Yanları

Köpek parfümü kullanmanın patili dostuna sağlayabileceği bazı kötü yanları var. Bunlar neler mi?

Yoğun parfüm kokusu köpeğinizin ruh halini etkileyebilir. Yoğun kokular, köpekler için rahatsız edicidir. Köpeklerin koku alma duyusu çok gelişmiş olduğu için yoğun ve ağır kokular onun için zararlı olabilir. Parfümün kokusu köpeğin için çok rahatsız edici olabilir ve bahçede veya çamurda yuvarlanmak gibi hijyenik olmayan davranışlar sergileyebilir. Fazla güçlü ve yoğun bir kolonya, köpeğinin cildinde iritasyona hatta dermatite neden olabilir. Yoğun bir koku; köpeğinizi tanımak veya cinsiyetini öğrenmek için ona yaklaşan diğer hayvanlarla olan ilişkisini de etkileyebilir.

 

Paylaşan heymypet