Köpek Maması Ne Zaman Bozulur?

Köpeğin için doğru köpek mamasını seçmek kadar onu muhafaza etmek de zor. ‘Köpek maması ne zaman bozulur?’ sorusunun cevabını bilmiyorsan, muhtemelen hala bu endişe ile boğuşuyorsun. Endişelerini azaltıp sana yardım etmemiz için içeriğimizi okumaya devam et!

köpek maması ne zaman

 

 

Piyasada o kadar çok farklı köpek maması markası, türü ve tadı var. Köpeğin için birini seçmek oldukça zor. Yine de eninde sonunda hangi mamayı besleyeceğine dair bir karar vermen gerek. Bozulmayı önlemek için köpeğinin mamasını nasıl uygun şekilde saklayacağını bilmek, evcil hayvanının beslenmesi söz konusu olduğunda önemli unsurlardan biri. Peki, köpek maması ne zaman bozulur? Ne zaman köpeğine vermeyi bırakman gerekir?

Mamaların Son Kullanma Tarihleri

“En iyi” tarihleri ve son kullanma tarihleri eşanlamlı değil. Son kullanma tarihi, gıdadaki bileşenlerin ne zaman bozulmaya başladığını gösterir. Öte yandan, “en iyi” tarih, bir evcil hayvan gıda maddesinin etikette belirtildiği gibi besinsel olarak eksiksiz olmadığı tarih. Yine de bu her zaman evcil hayvan mamasının artık güvenli olmadığı anlamına gelmez.

Bir evcil hayvan gıda şirketi, gıdada kullanılan koruyucuların türüne göre belirli bir gıda hattı için “en iyi” tarihin ne olacağını ölçer. Konserve yiyecekler söz konusu olduğu zaman konserve koruyucu içerir. Bu nedenle açılmamış kutular genellikle açılmamış kuru yiyeceklerden daha uzun süre taze kalır. Eklenen koruyucularla ilgili olarak, evcil hayvan mamalarında kullanılan çeşitli doğal ve sentetik koruyucular var. “Koruyucular” kelimesi son yıllarda kötü bir ün kazanmış durumda. Yine de evcil hayvanının mamasını tüketim için güvenli tutmada hayati öneme sahip.

Bununla birlikte, tüm koruyucular aynı oranda bozulmaya sahip olmaz. Evcil hayvan maması şirketleri, bu bilgiyi mamalarının ne kadar süreyle iyi olduğunu belirlemek için kullanır. Son kullanma tarihi geçtikten sonra, koruyucular bozulmaya başlar. Bu bir kez gerçekleştiği zaman, köpeğinin mamasını küf veya bakteriyel aşırı büyümeden bozulmaya karşı koruma yeteneklerini yavaş yavaş kaybeder.

Yine de, en iyi tarihten sonra bozulmaya başlayan tek içerik koruyucular değil. Vitaminler ve mineraller gibi mikro besinler azalmaya başlar ve yiyecek besin değerinin bir kısmını kaybeder. Bu sebeple artık köpeğin için besinsel olarak tam ve dengeli olmaz.

köpek maması ne zaman

Köpek Maması Saklama En İyi Uygulamaları

Son kullanma tarihi geçmemiş bir maman olsa bile, yiyecekler uygun şekilde saklanmazsa kontaminasyon ve yiyeceklerin bozulma riski var. Köpek mamasının bozulmasının en yaygın yolları; havaya, neme veya aşırı ısıya maruz kalmaktır. Havaya maruz kalmak, potansiyel olarak zararlı bakterilerin büyüyüp çoğalabileceği şekilde mamaya girmesine izin verir. Mama aşırı neme sahip bir alanda saklanırsa, mama küflenir. Yiyeceklerin saklandığı ortam sıcaklığı aşırı yüksekse, yiyeceklerin içindeki yağlar bozulur.

Köpeğinin mamasının bozulduğunu ilk bakışta anlayamaman normal. Ancak mamalarda belirgin bir ekşi veya ekşimsi koku oluşur. Yiyeceklerde nem, küf veya böcek belirtileri de görmen mümkün. Köpeğinin ne kadar titiz olduğuna bağlı olarak, senin almayabileceğiniz bir koku alırsa yemeğe burun kıvırır. Bu nedenle köpeğinin yiyeceğe nasıl tepki verdiğine çok dikkat et. Sen kahvaltısını hazırlarken heyecanlanırsa, kaseye koşar ve sonra olduğu yerde durur. Tereddütle mamayı koklar ve sonra uzaklaşırsa, mamada senin almadığın bir şeylerin kokusunu alıyor olması mümkün.

Kuru köpek maması en iyi şekilde geldiği poşette saklanır. Mamanın ağzı kapatılır ve hava geçirmez bir mama saklama kabına konur. Kuru mamanın doğrudan bir saklama kabına dökülmesi tavsiye edilmez çünkü kabın içindeki hava miktarını sınırlanmaz. İdeal olarak, bir torba kuru köpek mamasını açtıktan sonraki 2 ay içinde tüketmek gerekir. 

Açılmış ıslak köpek maması kutuları veya torbaları en iyi şekilde buzdolabında sıkıca kapatılır. Yaş mama açıldıktan sonra üç gün içerisinde tüketilmesi gerekir. Bunun nedeni kısmen, konserve mamaya doğal olarak daha az koruyucu eklenmesi. (konserve işleminin kendisi gıdayı koruduğu için). Bu nedenle besinler açıldıktan sonra daha hızlı bozulmaya başlar.

Köpeğin Son Kullanma Tarihi Geçen Köpek Mamasını Yerse Ne Olur?

Köpeğin bozulan veya son kullanma tarihi geçmiş mamayı mı yedi? Köpeğinde kusma veya ishal gibi genel gastrointestinal rahatsızlık belirtileri görmen mümkün. Yine de, patojene bağlı olarak köpeğin ciddi şekilde hastalanması da ihtimaller arasında. E-Coli gibi bakteriler tedavi edilmediği takdirde yaşamı tehdit eden hastalıklara neden olur. Bazı küf türleri, vomitoksin (tedavi edilmezse ciddi gastrointestinal hastalığa neden olur) ve aflatoksin (tedavi edilmezse karaciğer hastalığına ve ölüme neden olur) gibi mikotoksinler üretir. Diğer mikotoksinler de yutulduğu zaman kas titremesine neden olur. Bu nedenle, kusma ve ishal pek çok farklı rahatsızlığın belirtisi olur. Bu belirtiler ortaya çıkar çıkmaz yavrunu veterinerine kontrol ettirmen önemli.

Paylaşan heymypet